A szőkefalvi kastély barokk főépületébe kultúrközpontot tervez az önkormányzat
Fotó: Țetcu Mircea Rareș/Wikipédia
Megmentené az enyészettől a szőkefalvi Rhédey–Rothenthal-kastélyt a vámosgálfalvi önkormányzat. A Maros megyei község vezetése kulturális és szociális központot is tervez az épületegyüttesbe.
2021. január 23., 16:142021. január 23., 16:14
2021. január 28., 19:422021. január 28., 19:42
Többéves próbálkozás után sikerült megvásárolnia a szőkefalvi Rhédey–Rothenthal-kastélyt a vámosgálfalvi önkormányzatnak. A Maros megyei község vezetése jó pár esztendeje készül a nem mindennapi üzletre, 235 ezer eurót kell fizetnie a 18. században épület ingatlanegyüttesért. Balog Elemér polgármester az Agerpres hírügynökségnek arról számolt be, hogy
Balog Elemér szerint a község lakossága egyrészt a kastély megmentése érdekében döntött a szőkefalvi műemlék épület megvásárlásáról, másrészt ez jó üzletnek is bizonyul, hiszen a 18. századi, A kategóriás műemlék épülethez több melléképület és közel kéthektárnyi terület is tartozik. A polgármester elmondta, a felújított nemesi lakot kulturális központként hasznosítanák, a melléképületekben pedig szociális intézményeket működtetnének.
Balog Elemér polgármester úgy nyilatkozott, hogy az önkormányzat egyelőre a vételár 60 százalékát fizette ki a község 2020-as költségvetéséből, a következő részletet az idei büdzséből fogják törleszteni.
A melléképületekben szociális intézmények működnek majd
Fotó: Kastély Erdélyben
„Hasznos lesz a község számára, ugyanis uniós pályázatokat nyújthatunk be az épületek helyreállítására és az 1,8 hektáros terület rendezésére” – jelentette ki az elöljáró. Hozzátette, a kastély viszonylag jó állapotban őrződött meg, azonban – akárcsak a melléképületek – felújításra szorul, a restaurálási munkálatokhoz uniós pénzalapokat terveznek lehívni.
A polgármester beszámolója szerint a szőkefalvi kastélyt kulturális központként hasznosítaná az önkormányzat, rendezvényeknek adna helyet és a község múltjáról is itt kapnának ízelítőt a látogatók.
A két szociális intézmény esősorban rajtuk kívánna segíteni, a polgármester szerint így a Nyugaton élő gyerekeik is nyugodtabbak lehetnek, hogy szüleik jó kezekben vannak. Az itthon maradt fiatalokra is gondoltak, számukra újabb projektet készítenek a megmaradt épületek egyikére és a hozzá tartozó területre. „Ez a közösség jövője, azoké, akik itthon maradnak, és nem vándorolnak ki máshova” – fogalmazott az Agerpresnek az elöljáró.
A vámosgálfalvi önkormányzat azután élhetett elővásárlási jogával a szőkefalvi Rhédey–Rothenthal-kastély áruba bocsátásakor, hogy a Maros Megyei Tanács és a művelődési minisztérium is lemondott erről. A helyi tanács még 2018-ban bólintott rá az üzletre, és a vásárt a megye RMDSZ-es polgármesterei is támogatták 15 ezer lejes szolidaritási hozzájárulással.
A részben parkosított, nagy udvarral rendelkező kastély az államosítás után a néptanács tulajdonában került, nem sokkal később a termelőszövetkezet, majd az állami mezőgazdasági vállalat vette át. A rendszerváltás után egy mezőgazdasági társulás, majd a kétes kimenetelű üzleteiről hírhedt Culiţă Tărâţă PSD-s politikus birtokába került. Mivel a politikus-vállalkozó üzlete csődbe ment, az adósságok fejében az állami földalap (ADS) a kastélyt is lefoglalta.
Fotó: Kastély Erdélyben
A régi-új tulajdonos sokáig nem is titkolta, hogy nem hajlandó „magyar kézre” adni a birtokot, hiába jelezte a polgármesteri hivatal már 2017 áprilisában, hogy élne az elővásárlási jogával.
A falakon belső párkányok, a mennyezeteken stukkódíszek, keményfa ajtók, ablakkeretek, falburkolatok, porcelánkályhák és díszes lépcsők tették lakályossá. Az államosítás után szétlopkodott bútorok közül a legtöbb a faluba került, nyugat-európai régiségkereskedők vásárolták fel. A parkban egy másik „műemlék”, egy több mint 500 éves fa is található.
Mindkét változat helyes, derül ki Horváth Tilda kutatásaiból. A 20. század elején a birtok özvegy Rothenthal Henrikné Wesselényi Margit tulajdonát képezte. Egy évszázaddal korábban viszont a kisrédei gróf Rhédey családé volt, és Rhédey Stefánia Wesselényi Istvánnal 1859-ben kötött házassága révén került Wesselényi-kézre. A házasságból született két lány közül Margit báró Rothenthal Henrikhez ment férjhez. A másik lány, Sarolta gyermekét, Stefániát 1911-ben báró Petrichevich–Horváth Artúr vette feleségül.
Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs egy rendhagyó kiállítás keretében Kolozsváron. Az Erdélyi Történeti Múzeumban hétfőn megnyílt tárlat a térségben talált más aranytárgyak körében mutatja be a Bécsben és Budapesten őrzött leletegyüttest.
Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hősének, Wittner Máriának az életútját bemutató kiállítással és egy frissen kiadott életrajzi kötettel tiszteleg a budapesti Patrióták Egyesület a 2022 őszén elhunyt forradalmár előtt.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A közlekedésügyi minisztérium kibocsátotta az építési engedélyt a Szatmárnémeti–Óvári gyorsforgalmi út kivitelezéséhez. A partiumi megyeszékhely terelőútjától induló 11 kilométeres autóút újabb összeköttetést teremt majd a magyarországi úthálózattal.
Vádat emelt hétfőn az ügyészség az Arad megyei Világoson történt robbantásos bankautomata-rablás három gyanúsítottja ellen.
A hét első napjaiban országszerte szép, meleg időre lehet számítani, a 16 Celsius-fokot is elérő maximumokkal; a hétvégétől lehűl az idő, és november 10-e után már csapadék is várható – derül ki az (ANM) előrejelzéséből.
A környezetőrség a bűnüldöző szervekhez fordul, miután halpusztulás történt a Tatros folyón, Gyimesfelsőlok egyik településén.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt vasárnapról hétfőre virradó éjszaka 1:21-kor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Visky András Kossuth-díjas író, dramaturg vasárnap Facebook-oldalán jelentette be, hogy július végétől már nem művészeti aligazgatója a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
szóljon hozzá!