A szőkefalvi kastély barokk főépületébe kultúrközpontot tervez az önkormányzat
Fotó: Țetcu Mircea Rareș/Wikipédia
Megmentené az enyészettől a szőkefalvi Rhédey–Rothenthal-kastélyt a vámosgálfalvi önkormányzat. A Maros megyei község vezetése kulturális és szociális központot is tervez az épületegyüttesbe.
2021. január 23., 16:142021. január 23., 16:14
2021. január 28., 19:422021. január 28., 19:42
Többéves próbálkozás után sikerült megvásárolnia a szőkefalvi Rhédey–Rothenthal-kastélyt a vámosgálfalvi önkormányzatnak. A Maros megyei község vezetése jó pár esztendeje készül a nem mindennapi üzletre, 235 ezer eurót kell fizetnie a 18. században épület ingatlanegyüttesért. Balog Elemér polgármester az Agerpres hírügynökségnek arról számolt be, hogy
Balog Elemér szerint a község lakossága egyrészt a kastély megmentése érdekében döntött a szőkefalvi műemlék épület megvásárlásáról, másrészt ez jó üzletnek is bizonyul, hiszen a 18. századi, A kategóriás műemlék épülethez több melléképület és közel kéthektárnyi terület is tartozik. A polgármester elmondta, a felújított nemesi lakot kulturális központként hasznosítanák, a melléképületekben pedig szociális intézményeket működtetnének.
Balog Elemér polgármester úgy nyilatkozott, hogy az önkormányzat egyelőre a vételár 60 százalékát fizette ki a község 2020-as költségvetéséből, a következő részletet az idei büdzséből fogják törleszteni.
A melléképületekben szociális intézmények működnek majd
Fotó: Kastély Erdélyben
„Hasznos lesz a község számára, ugyanis uniós pályázatokat nyújthatunk be az épületek helyreállítására és az 1,8 hektáros terület rendezésére” – jelentette ki az elöljáró. Hozzátette, a kastély viszonylag jó állapotban őrződött meg, azonban – akárcsak a melléképületek – felújításra szorul, a restaurálási munkálatokhoz uniós pénzalapokat terveznek lehívni.
A polgármester beszámolója szerint a szőkefalvi kastélyt kulturális központként hasznosítaná az önkormányzat, rendezvényeknek adna helyet és a község múltjáról is itt kapnának ízelítőt a látogatók.
A két szociális intézmény esősorban rajtuk kívánna segíteni, a polgármester szerint így a Nyugaton élő gyerekeik is nyugodtabbak lehetnek, hogy szüleik jó kezekben vannak. Az itthon maradt fiatalokra is gondoltak, számukra újabb projektet készítenek a megmaradt épületek egyikére és a hozzá tartozó területre. „Ez a közösség jövője, azoké, akik itthon maradnak, és nem vándorolnak ki máshova” – fogalmazott az Agerpresnek az elöljáró.
A vámosgálfalvi önkormányzat azután élhetett elővásárlási jogával a szőkefalvi Rhédey–Rothenthal-kastély áruba bocsátásakor, hogy a Maros Megyei Tanács és a művelődési minisztérium is lemondott erről. A helyi tanács még 2018-ban bólintott rá az üzletre, és a vásárt a megye RMDSZ-es polgármesterei is támogatták 15 ezer lejes szolidaritási hozzájárulással.
A részben parkosított, nagy udvarral rendelkező kastély az államosítás után a néptanács tulajdonában került, nem sokkal később a termelőszövetkezet, majd az állami mezőgazdasági vállalat vette át. A rendszerváltás után egy mezőgazdasági társulás, majd a kétes kimenetelű üzleteiről hírhedt Culiţă Tărâţă PSD-s politikus birtokába került. Mivel a politikus-vállalkozó üzlete csődbe ment, az adósságok fejében az állami földalap (ADS) a kastélyt is lefoglalta.
Fotó: Kastély Erdélyben
A régi-új tulajdonos sokáig nem is titkolta, hogy nem hajlandó „magyar kézre” adni a birtokot, hiába jelezte a polgármesteri hivatal már 2017 áprilisában, hogy élne az elővásárlási jogával.
A falakon belső párkányok, a mennyezeteken stukkódíszek, keményfa ajtók, ablakkeretek, falburkolatok, porcelánkályhák és díszes lépcsők tették lakályossá. Az államosítás után szétlopkodott bútorok közül a legtöbb a faluba került, nyugat-európai régiségkereskedők vásárolták fel. A parkban egy másik „műemlék”, egy több mint 500 éves fa is található.
Mindkét változat helyes, derül ki Horváth Tilda kutatásaiból. A 20. század elején a birtok özvegy Rothenthal Henrikné Wesselényi Margit tulajdonát képezte. Egy évszázaddal korábban viszont a kisrédei gróf Rhédey családé volt, és Rhédey Stefánia Wesselényi Istvánnal 1859-ben kötött házassága révén került Wesselényi-kézre. A házasságból született két lány közül Margit báró Rothenthal Henrikhez ment férjhez. A másik lány, Sarolta gyermekét, Stefániát 1911-ben báró Petrichevich–Horváth Artúr vette feleségül.
Az orvoslás speciális szakterülete a belgyógyászat, ami holisztikus megközelítésben látja a beteget. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében a kettős képesítésű dr. Ormos Éva kolozsvári belgyógyásszal és sürgősségi szakorvossal beszélgetünk.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
szóljon hozzá!