Visszaigényelt szászfenesi telken épülne a Polus Center – leállíttatná a munkálatokat gróf Mikes Sándor lánya
A Szászfenes határába tervezett Polus Center építési munkálatainak leállítását kérte a kolozsvári törvényszék elnökétől Roy-Chowdhury Mikes Katalin. A terület egykori tulajdonosának, gróf Mikes Sándornak a lánya úgy véli: a telket visszaigénylő örökösként helyrehozhatatlan igazságtalanság érné, ha a Polus Transilvania hozzálátna a tervezett pláza felépítéséhez.
A Mikes család 50 hektárnyi földet igényel vissza egykori vagyonából, amelynek egy része ma a Polus Transilvania tulajdonában van, a többit pedig a szászfenesi önkormányzat különböző jogcímen parcellánként szétosztotta a helyi lakosoknak (például háborús veteránoknak), illetve eladta a Metro áruházláncnak. Gróf Mikes Sándortól 1945-ben összesen 450 hektár belterületet, termőföldet és erdőt kobozott el a román állam. Jogorvoslatra az 1989-es rendszerváltást követően nyílt lehetősége az örökösnek, ám a hatósági közbenjárás miatt a visszaszolgáltatás ügyében azóta sincs előrelépés. „Már 1991-ben, írásban nyilvánosságra hoztam, hogy mennyi területet vettek el jogtalanul édesapámtól. Az érintett területből 1991-ben, az akkor hatályos törvények szerint visszakértem tíz hektárt, majd 1997-ben, a restitúciós jogszabály módosítása révén öszszesen ötvenet” – nyilatkozta lapunknak az ausztriai Grazban élő Mikes Katalin. A különböző hazai intézményekhez – Igazságügyi Minisztérium, államelnöki hivatal – írt levelei és beadványai azonban megválaszolatlanok maradtak.
Miután 1998-ban már körvonalazódott a kincses város szélére tervezett Polus bevásárlóközpont felépítése a visszaigényelt területre, Mikes Katalin többször is figyelmeztette Alexandru Fãrcaº akkori prefektust, hogy igényt tart örökségére, ezért ne adják el a telkeket. Habár az érintett intézmények tudtak a visszaigénylésről, teljesen figyelmen kívül hagyták azt: az egykori Mikes-birtokot a volt termelőszövetkezetekből megalakított Agroindustriala vállalat tulajdonába íratták, mely később továbbadta a Polusnak. „A Polus 1999-ben, amikor is az érintett hivatalokkal együtt már értesült a visszaigénylési kérelemről, olyan eladótól vásárolta meg a területet, amely nem is szerepelt a telekkönyvben – magyarázta Mikes Katalin. – Hangsúlyozom: a területet azután adták el, hogy a jogszabályok szerint és a beadott kérések alapján vissza kellett volna szolgáltatniuk.”
Fãrcaº: miért ne adnánk el mi?
Az örökös mindössze 2003-ban kezdeményezett jogi lépéseket a kolozsvári törvényszéken. Perbe hívta a román államot, a 1991/18-as számú földtörvény előírásait alkalmazó Kolozs megyei, illetve szászfenesi bizottságot, az Agroindustriala vállalatot, az Állatorvosi és Mezőgazdasági Egyetemet, valamint a Polus Transilvania vállalatot. Keresetében kérte az 1948-as kisajátítás érvénytelenné nyilvánítását, a terület tulajdonjogának az államra, majd az Agroindustriala vállalatra történő átírásának érvénytelenítését, továbbá az Agroindustriala és a Polus Transilvania közötti adásvételi szerződés semmissé nyilvánítását, és egykori vagyona jogi helyzetének az államosítás előtti állapotba való visszaállítását. Mikes Katalin a Krónikának elmondta, azért fogott viszonylag későn a pereskedésbe, mivel csak nemrég került a birtokába az a telekkönyv, melyet éveken keresztül hiába igényelt a Kolozs megyei hivataloktól, mivel elveszettnek nyilvánították, így nem tudta bizonyítani tulajdonjogát. A dokumentum azután került elő, hogy a Mikes Sándor nevén szereplő területet már átírták a Polus Transilvania nevére. Mikes Katalin leszögezte: a 2005-ben megjelent 247-es számú restitúciós törvény egyértelműen kimondja, hogy örökségét természetben kell visszakapnia. Kérésének jogosságát egyébként Alexandru Fãrcaº egykori parasztpárti prefektus is elismerte, aki korábban a következőt nyilatkozta a Kolozsváron megjelenő Clujeanul napilapnak a telek eladásával kapcsolatban: „Biztosak voltunk abban, hogy ha visszaadjuk a földet, az örökös eladja. De miért adja el ő (Mikes Katalin – szerk. megj.), miért ne adnánk el mi?” – érvelt Fãrcaº, akinek közbenjárására került a Mikes-telkekből 34 hektár az Agroindustrialán keresztül a Polushoz, hat pedig a Metro-társasághoz. Időközben politikai hátszéllel a Agrártudományi és Állatorvosi Egyetem is bírósághoz fordult, kérve a két vállalat közötti szerződés érvénytelenítését, így a Mikes Katalin által indított pert felfüggesztették, még mielőtt érdemi tárgyalásra került volna sor. A per akkor folytatódik, amikor a szerződés jogosságát firtató eljárásban végleges döntés születik.
Az egyetem mindenképp nyerni akar
Különben az egyetem és a Polus közötti perben az Argeº megyei törvényszék elsőfokon érvénytelenítette az adásvételi szerződést. Az ítélet ellen meglepő módon maga az egyetem emelt óvást, azt követően, hogy Mikes Katalinnak kiadták az elveszettnek nyilvánított telekkönyvet és térképrészleteket, melyekkel alátámaszthatja igénylésének jogosságát, emellett tavaly megjelent a 247-es számú restitúciós törvény, amely szerint természetben kell visszaszolgáltatni az egykor elkobzott tulajdont. Az oktatási intézmény – amely kutatóállomásként használta a telket – hirtelen egyezkedni kezdett a Polussal, melynek ügyvédje korábban azt állította: várhatóan nyolcmillió euróban megegyeznek. Ezt később Pászkány Árpád Zoltán Polus-tulajdonos túlzottnak nevezte, szerinte ugyanis az egyetem sokkal kisebb összeget kaphat, ha eláll a pereskedéstől. Lapunknak nyilatkozva Pászkány elmondta, a Polus mindössze részben érintett a Mikes-vagyon visszaszolgáltatásáért folyó küzdelemben. „Mi jóhiszemű vásárlóként vettük meg a területet – magyarázta a cég igazgatója. – Mivel a Mikes családtól az akkor hatályos jogszabályok alapján vették el a területet, ennek a rendelkezésnek a következményei is hatályosak.” A kolozsvári üzletember úgy véli, ha Mikes Katalin megnyeri a visszaigénylési pert, akkor kártérítést kaphat az államtól, de ez szerinte semmiképp nem érinti a terület jelenlegi helyzetét.
szóljon hozzá!