Ünneplőben pompázott a falu apraja-nagyja, az elszármazottak messzi földről is hazajöttek, sőt még a szomszédos falvakból is sokan felkerekedtek, hogy megnézzék, miféle dínomdánom hallatszik Mérából.
Volt amit látni és hallani. Szombaton például a kodályi örökség hordozójaként a Szeged Honvéd téri református gyülekezet vegyes kórusa, a budakeszi vegyes kórus, a helyi, mérai református egyházközség kórusa, valamint Farkasné Major Annamária operaénekes, néhai Szabó Géza mérai református lelkész unokája lépett fel. A művelődési otthonban a kisbácsi, valamint a mérai gyermek- és felnőtttáncegyüttes népi táncokkal aratott óriási sikert, és még mindig nem volt vége, mert a Csűrös zenekar húzta a talpalávalót hajnalig. „Amikor megalakult a zenekar, nem hittük, lesz valami belőle. Most már túlzás nélkül a Csűrös az utolsó hiteles kalotaszegi magyar vonósbanda, és a legjobbak közé tartoznak” – magyarázta érdeklődésünkre Varga Zoltán türei református lelkész, aki családjával együtt látogatott haza a jeles napokra.
Édesapja, Varga György iskolaigazgató szerint az államfő leváltásáról szóló szombati népszavazás megzavarta az idei ünnepséget, hiszen szombatról vasárnapra kellett átütemezni a rendezvények zömét. Nem maradt el azonban a szokásos díszfelvonulás, a fogathajtó verseny, az íjászbemutató, az állatkiállítás, a kézművesműhely és helyi ételkóstolás sem.
A Mérai Napokat 2002 óta a helyi református egyházközséggel és RMDSZ-szel közösen szervező Kankalin Egyesület elnöke elmondta: máskor mindig tartottak ismeretterjesztő előadásokat is, idén a program sűrítése miatt ez elmaradt. „Kárpótolni fogjuk a közönséget jövőre, amikor reményeink szerint felavatjuk a mérai bivalymúzeumot” – magyarázta Varga György. A biológia szakos tanár régi terve ugyanis, hogy az e célra már megszerzett ingatlanban összegyűjtsék és kiállítsák mindazokat a tárgyakat és eszközöket, amelyeket a falut híressé tevő bivalytenyésztésben ősidők óta használnak, ekét, boronát, szekeret, igát, vajköpülőt.
Addig is akad látnivaló Mérán. Ott van például a kalotaszegi népművészetet őrző tájház, és ott vannak Balázs Varga Dániel és Horváth András fafaragó remekei. Mérán található továbbá a Kelemen Anna, közismertebb nevén Kondor Nusi által valóságos néprajzi múzeumnak berendezett Sándor-porta.
Huszonharmadik alkalommal rendezték meg Zilahon a Költészet Tavasza nemzetközi versfesztivált, amely mára nemcsak a város, hanem az egész térség egyik legfontosabb kulturális eseményévé vált.
A korábbi évektől eltérően idén már május közepétől járható lesz a Transzfogaras.
Újabb autópálya-szakasz építése kezdődhet meg Erdélyben: a közlekedési és infrastrukturális minisztérium kiadta az építési engedélyt a Nagyszeben és Fogaras közötti A13-as jelzésű autópálya 2. szakaszára, amely Feleket köti össze Alsóárpással.
Bővül a Brassó–Budapest légi összeköttetés – közölte szerdán a közösségi oldalon Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke.
A május 5–11. közötti európai összehangolt közlekedésrendészeti akció keretében Romániában is elsősorban a tehergépjárművek és autóbuszok, valamint vezetőik ellenőrzését végzi a rendőrség, tájékoztat a Szilágy megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Hosszú ideig a tbc volt a tüdőgyógyászok által leggyakrabban kezelt betegség, mára más légzőszervi panaszok terjedtek el. Videós sorozatunk újabb részében dr. Székely Sándor szilágysági tüdőgyógyásszal beszélgettünk.
Bírósági úton érte el a diszkrimináció miatti panaszok egyszerűbb jelentését a Székely Figyelő Alapítvány, amely szerint a panaszosoknak a jövőben nem kell az elkövető lakcímét is tudni a diszkriminációellenes tanácshoz benyújtott panaszuk elbírálásához.
Erdély és Kolozsvár első barokk stílusú templomát, az 1718–1724 között épült, korábban jezsuita, ma piarista vagy akadémiai, egyetemi templomként is ismert istenházát ünneplik Kolozsváron május 13-án.
A mezőgazdasági termelők május 12-től egy héten keresztül igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a traktorok roncsprogramja keretében – tájékoztatott kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
A kolozsvári BBTE Szenátusa a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar felterjesztésére Socius Excellentia Meritorum díjjal köszönte meg Főtiszteletű Kató Bélának az egyetemért folytatott tevékenységét.