A hagyományhoz híven idén ősszel is drágultak az albérletek a rangosabb felsőoktatási intézményekkel rendelkező városokban. A legnagyobb hazai ingatlanközvetítő portál, az Imobiliare.ro egy héttel az egyetemi év kezdete előtt felmérést tett közzé, mely szerint a nagyobb egyetemi központokban átlagosan 10 százalékkal nagyobb összeget kérnek el a bérlőktől, mint egy évvel korábban.
Nincs új a nap alatt az árkülönbségeket illetően sem: a magyar diákok körében a legnépszerűbb tanulmányi célpontnak számító Kolozsváron már többet kérnek el egy szobáért, mint Bukarestben, az erdélyi városok közül pedig továbbra is Temesvár és Marosvásárhely számít a legolcsóbb egyetemi városnak.
A bukaresti főbérlők egyébként csak a garzonlakásokat adják ki drágábban, mint a kolozsváriak: a fővárosban átlagban 221 eurót kérnek el, míg a kincses városban 200 euró körül mozog egy kis lakrész havi bére az ingatlanközvetítő portál szerint. Ehhez képest Temesváron 160 eurót kérnek egy garzonért havonta – igaz, 7 százalékkal többet, mint az előző tanévben –, egy kétszobás lakrész havi bére pedig 250–270 euró között mozog.
Kolozsváron még mindig drága az élet
Bónis Endre, a Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője a Krónika megkeresésére elmondta, Kolozsváron az elmúlt időszakban nagyon beindult az ingatlanpiac, ami nyilvánvalóan annak is köszönhető, hogy a felsőoktatási intézmények alig 10 ezer egyetemistának tudnak helyet biztosítani bentlakásaikban, míg az igénylők száma 70–80 ezerre tehető. Az ingatlanszakértő szerint egyébként jellemző, hogy a Kolozsváron tanuló diákok inkább a központhoz vagy a tömegközlekedési eszközök megállóihoz közel eső lakásokat keresik, és nagyon kevesen keresnek lakást például Szászfenesen, ahol sokkal alacsonyabbak a bérek.
Az ingatlanügynökségek azt tapasztalják, hogy az egyetemisták a Monostor elején vagy a Hősök (Mărăşti) tere környékén található tömbházlakásokat részesítik előnyben – magyarázta Bónis Endre. A külföldi egyetemisták ugyanakkor nem hajlandók elhagyni a belvárost, ráadásul magas elvárásaik is vannak, azaz felújított lakásokba szeretnek beköltözni, ők egy kétszobás lakásért havi 500–600 eurót is kifizetnek. A hazai egyetemisták igényszintje ugyanakkor jóval alacsonyabb, hiszen kevesebbet tudnak fizetni.
A Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője elmondta, garzonlakást már csak szerencsével lehet találni 200 euró alatt, a kétszobás lakások ára pedig 250 és 350 euró között mozog. Háromszobás lakásokat 350–450 euróért bérelnek ki. A legkeresettebbek egyébként a kétszobás lakások Kolozsváron. Az ingatlanügyi szakértő kérdésünkre elmondta: a közeljövőben a lakásárak és az albérletek árának csökkenésére sem lehet számítani. Példaként említette, hogy a Román Kereskedelmi Bank (BCR) immár kedvezőbb feltételek mellett nyújt hitelt lakásvásárlásra, ami tovább élénkíti az ingatlanpiacot.
Nagyváradon az egyetemi évkezdés előtti napokban 10–15 százalékkal nőttek az albérleti árak az év többi időszakához képest – közölte a Krónika kérdésére Valentin Catană, a nagyváradi Casa Regală ingatlanügynökség igazgatója. Mint részletezte, ilyenkor a kereslet 200 százalékkal nő egy „normális” hónaphoz képest. Hozzáfűzte, a korábbi évekhez képest Nagyváradon stagnál az albérletek piaca: ősszel valamelyest emelkednek az árak, az év többi részében pedig nagyjából megmaradnak ugyanazon a szinten. A diákok Váradon is inkább a belvároshoz közeli lakásokat keresik. „A legfontosabb szempont, hogy legyen tömegközlekedés. Ez a Velence lakónegyedet leszámítva mindenhol biztosított, ott nyilván olcsóbbak az albérletek” – magyarázta Valentin Catană.
Marosvásárhelyen mindenki talál „otthont”
Dósa Barna marosvásárhelyi ingatlanügynöktől megtudtuk: van elegendő albérlet Marosvásárhelyen, felméréseik szerint idén minden igényt ki tudnak elégíteni. Az elsőéves hallgatóknak a legnehezebb a dolguk, hiszen még idegenek számukra a lakótelepek, nem ismerik az autóbuszjáratokat, sem az egyetemek környékét, így kicsit látatlanban fognak hozzá az albérletkereséshez.
A Lakáskeresők Marosvásárhelyen elnevezésű Facebook-oldalon naponta több új ajánlat kerül fel, és gyorsan gazdára találnak a kedvezőbb áron kínált szobák, lakások. A legkeresettebbek az orvosi egyetem környéki lakások, itt egy szobáért 100 eurót kérnek el. De a Tudor lakótelepi lakások is kelendők, hiszen tágasabbak, s a Petru Maior, valamint a Sapientia diákjai számára is ideálisak. Itt egy garzon havi bérlete 120–130 eurónál kezdődik, míg egy háromszobás lakásért 250 eurót kérhetnek el.
Kovács Imola harmadéves egyetemista elmondta: fő szempont számára, hogy a lakás tágas, tiszta és felszerelt legyen. „Nem kell luxus, hiszen szinte csak aludni járunk haza, de télen legyen jól fűthető, legyen a szobában egy ágy, szekrény, a konyhában kályha, hűtő, a fürdőszobában pedig működő mosógép. A Tudor negyedben laktam eddig, most is oda szeretnék költözni. Az elmúlt tanévben egy tágas szobáért 80 eurót fizettem, a rezsiköltségek azonban téli hónapokban elérték a 300 lejt. Csak barátokkal költözöm, az idegenek okozhatnak kellemetlen meglepetést, például nem fizetik a költségeket, átjáróházzá varázsolják a közös lakást” – mondta az egyetemista.
Marosvásárhelyen egyébként jellemző, hogy több, magánházban élő idős személy szobákat kínál az egyetemisták számára. Az egyik hirdetésben megadott telefonszámon felelő idős hölgy elmondta, az egykori nyári konyhája van átalakítva különbejáratú szoba-konyhává, ezt szokta kiadni, de nem feltétlenül egyetemistáknak. „Udvar is van, csempekályhával lehet fűteni, 400 lejt kérek havonta” – mondta az idős asszony.
Igényesebbek a külföldiek
„Marosvásárhelyen elegendő kiadó lakás van, így az egyetemi év kezdetén, de egész évben találhat mindenki kedvére és zsebére való ajánlatot” – mondta érdeklődésünkre Dósa Barna ingatlanügynök, akitől megtudtuk, hogy idén nőtt az orvosi egyetemre beiratkozó német egyetemisták száma, akik drágább árfekvésű lakásokat kerestek közel a tanulmányi helyhez. Bár vannak modern és teljesen felszerelt, kényelmes bérlakások a környéken, egyelőre nem mindenkinek találtak megfelelőt. A szakember kifejtette, általában az orvosisok próbálnak az egyetemhez közel lakást bérelni, vannak, akik a 20 négyzetméteres volt TCM-garzonokat veszik ki. Ezek öt percre vannak az egyetemtől. A környéken akadnak nagyobb garzonok is, ezekért 180–200 eurót kérnek, és kétszobások, amelyek bérleti díja 150 eurónál kezdődik, s akár 300 euróig emelkedhet.
„Az első- és másodéves orvostanhallgatók, akiknek órarendjében sok hézag, szabad óra van, inkább az egyetem környékén keresnek lakást. Sokan választják a buszozást, hiszen a Kövesdombon vagy a Tudorban nagyobb lakást kaphatnak kevesebbért. De ismerek olyan egyetemistákat, akik a kényelmet, felszereltséget és árat figyelembe véve az Egyesülés negyedbe költöztek ki, onnan ingáznak az egyetemre” – mondta az ingatlanügynök.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.