A háztáji disznóvágás élő hagyományként él tovább az erdélyi falvakban
Fotó: Makkay József
Megkönnyíti a november végén elkezdődött disznóvágási szezont a bukaresti mezőgazdasági szakminisztérium döntése, amely továbbra is lehetővé teszi a háztáji gazdaságokban hizlalt sertések értékesítését. A Krónikának nyilatkozó állategészségügyi szakember megerősítette, hogy állatorvosi igazolás kell a vágóállatok szállításához, és felhívta a figyelmet a trichinoszkópiai vizsgálat elvégzésének fontosságára is.
2023. november 30., 18:512023. november 30., 18:51
2023. november 30., 19:122023. november 30., 19:12
A november végi hideg idő beálltával elkezdődött a disznóvágási szezon. Az állattartókat megzavarta az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) november eleji rendelettervezete, amely megtiltotta volna a háztáji gazdaságokban hizlalt sertések értékesítését, a román kormány azonban nem értett egyet a szakhatóság elképzelésével. Florin Barbu mezőgazdasági miniszter november 6-án bejelentette, hogy
Mivel az afrikai sertéspestis terjedése miatt a hazai állatvásárokat évek óta betiltották, a háztáji sertések értékesítése csak otthon történhet. A bevett gyakorlat azt mutatja, hogy a legtöbb sertést a községen belül értékesítik. Nem is ajánlatos hosszabb távolságra – például más megyébe – szállítani az élő állatot, erre ugyanis külön állatorvosi engedély kell.
A valóságban napjainkra drasztikusan visszaesett a háztáji gazdaságokban hizlalt sertések száma. A hosszú évek óta tartó megszorítások, és az ország legtöbb megyéjében felbukkant sertéspestic-gócok elvették a gazdák kedvét a disznótartástól. A legtöbb erdélyi faluban ma már csak annyi állatot tartanak, amit a család karácsony előtt levág, így kevés hízó kerül értékesítésre.
Disznóperzselés. A gazdák családi szükségletre tartanak hízót
Fotó: Makkay József
Alig akad eladni való vágóállat
Dr. Szilágyi Bartha Gábor, a háromszéki Nagyajta község körzeti állatorvosa a Krónikának elmondta, hogy amikor 2006-ban elfoglalta állatorvosi állását, Nagyajtából és Középajtából álló körzetében mintegy 1300 sertést tartottak a gazdák. Ma kevesebb mint háromszáz disznó van a községben, de hasonló fogyásról számolt be a szomszédos bölöni körzetből is.
Általános erdélyi jelenségről van szó: a sertéspestis körüli állandó riasztások, az újabb és újabb megszorítások, a disznóhizlalási költségek növekedése, és főleg az állatvásárok betiltása miatt egyre kevesebb portán maradt hízó.
Ritka jelenség, hogy valaki értékesítési igazolásért folyamodjon az állatorvoshoz. Az állattartó gazdaságokat jól ismerem, így ha valaki papírt kér élőállateladásra, gond nélkül megkapja” – fogalmazott portálunknak a székelyföldi hatósági állatorvos. Szilágyi doktor egyetlen gazdáról tud, aki a falun levágott disznót elszállítaná egy másik településre, ami szintén engedélyköteles művelet. Az igénylő a hús bevizsgálása után gond nélkül megkapja az ehhez szükséges állatorvosi engedélyt is.
A kormány megkönnyítette a háztáji gazdaságokban hizlalt sertések forgalmát
Fotó: Makkay József
Ritkán fordul elő, de életveszélyes a trichinellózis
Szilágyi Bartha Gábor felhívta a figyelmet a disznóvágáskor elengedhetetlen trichinoszkópiai vizsgálatra is. Az állatról emberre terjedő betegségként ismert trichinellózis igen súlyos, akár halálos szövődményekkel is járhat, ezért nagyon fontos, hogy a disznóvágás után azonnal sort kerítsünk a sertés húsának vizsgálatára, mielőtt abból bárki fogyasztana.
A művelet rendszerint úgy történik, hogy a gazda korábban felveszi a kapcsolatot a körzeti állatorvossal, hogy a disznóvágás reggelén a rendelőben el lehessen végezni a levágott állatból származó húsdarab ellenőrzését, ami tíz percet vesz igénybe.
A háromszéki állatorvosi körzetekben ezt úgy oldották meg, hogy
Egyre több gazdában tudatosul a vizsgálat szükségessége, ezért a korábban elenyésző számú húsellenőrzéssel szemben napjainkban a sertéstartó gazdák hetven százaléka bevizsgáltatja a levágott disznó húsát.
,,Tizenhét év alatt egyetlen, általam megvizsgált házisertésben sem találtam trichinát. Amíg medvére lehetett vadászni, egy fiatal medve húsának a bevizsgálásakor fedeztem fel a fonálférget. Háromszéken azonban találtak Sepsiszentgyörgyön és a nagybaconi körzetben is házisertésben.
– összegezte tapasztalatait portálunknak a háromszéki szakember.
Szilágyi Bartha Gábor a Krónikának azt is elmondta, hogy a trichina fonálféreg rendszerint a rossz körülmények között tartott állatokban jelenik meg, ahol különböző élelmiszerhulladékot használnak fel a sertések takarmányozásában.
Állatorvosi igazolással értékesíthetők a karácsonyi ünnepek idején a háztáji gazdaságokban nevelt sertések – közölte hétfőn Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
Valamikor az őszi hónapokban készülnek el az új sertéstenyésztési törvény alkalmazási előírásai. A mezőgazdasági szaktárca több pályázatot is meghirdetett sertéstartóknak, és idén ősszel jelennek meg a sertéstelepek bővítését célzó uniós pályázatok is.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Olyan nagy volt az érdeklődés a Kolozsvári Magyar Napok keretében szervezett épületbejárások iránt, hogy most – művészettörténész vezetésével – újra megmutatják a nagyközönségnek a felújított egykori Központi Szállót.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
szóljon hozzá!