A belügyminisztériuméból önkormányzati felügyelet alá kerülhet vissza a helyi rendőrség
Fotó: Haáz Vince
„Tárt karokkal” várják a városi önkormányzatok a helyi rendőröket, akiket egy év szünet után helyezhetnek vissza a települések alárendeltségébe a belügyminisztériumtól. Az állományt a megyei jogú városok igényelték vissza a kormánytól, számos problémát ugyanis nem tudtak megoldani nélkülük a közbiztonság, a helyi parkolás szabályozása terén.
2021. március 11., 08:082021. március 11., 08:08
Visszahelyezik a helyi rendőrséget a polgármesteri hivatalok alárendeltségébe – jelentette be a román közszolgálati televízióban (TVR) Lucian Bode belügyminiszter, aki a vonatkozó határozattervezetet szerdán készült az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) elé terjeszteni. A tárcavezető hozzátette:
Bode elismerte, ő sem tartja „normálisnak”, hogy miközben minden költséget a helyi önkormányzatok fedeznek, az irányítás átkerült az állami rendőrséghez.
Jelenleg a helyi rendőrségek kötelékében mintegy 10 ezer személy tevékenykedik Romániában, közülük 9 ezer dolgozik műveleti területen. A tárcavezető indítványozza ugyanakkor azt is, hogy a közrendészethez átvezényelt mintegy hétszáz csendőr is kerüljön vissza saját egységéhez. Lucian Bode becslései szerint az átcsoportosítás két héten belül megtörténik.
A helyi rendőrséget és a csendőrség egy részét a tavaly márciusban életbe léptetett szükségállapot bevezetésekor „vette át” a bukaresti belügyminisztérium. Éppen március 14-én lesz egy éve, hogy az önkormányzatok finanszírozzák a helyi rendőrök fizetését, a szolgálati gépkocsik karbantartását, az üzemanyagot, közben viszont az irányítás átkerült az állami rendőrséghez.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere szerint
A megyei jogú városok országos szövetsége éppen ezért kérte, hogy a helyi rendőrök kerüljenek vissza az önkormányzatok fennhatósága alá, számos problémát ugyanis nem tudtak megoldani nélkülük, például a közbiztonság, a helyi parkolás szabályozása terén. „Nem vitatjuk, bizonyos értelemben jogos, hogy más feladatokat is kaptak, hiszen eddig is a közösség érdekében dolgoztak, elsősorban az elkülönítésben levő személyeket ellenőrizték” – állapította meg lapunknak Antal Árpád.
Az elmúlt év során, mióta a helyi rendőrség átkerült a belügyminisztérium irányítása alá, teljesen megváltozott a rendvédelmi szerv dolgozóinak tevékenysége, mások lettek a feladataik.
Hadnagy István, a sepsiszentgyörgyi helyi rendőrség parancsnoka a Krónikának elmondta, elsősorban a járványügyi intézkedések betartatásával, ellenőrzésekkel foglalkoztak, a karanténközpontok tavalyi működése idején itt teljesítettek szolgálatot, eközben
Bár a járvánnyal kapcsolatos feladatok képezték a tevékenység gerincét, befutottak hozzájuk más jellegű panaszok, bejelentések is, ám ezeket át kellett irányítaniuk az állami rendőrség városi parancsnokságához. „Más jellegű panaszokat is megoldottunk, ám ezeket az állami rendőrség utasítására, ők koordinálták a tevékenységet, rendelkeztek, hogy melyik csapat megy a helyszínre, milyen intézkedéseket foganatosítsanak” – részletezte Hadnagy István. Ebben az időszakban jóval kevesebb közvetlen megkeresés érkezett hozzájuk, és attól is függött, hogy az állami rendőrség saját állományából vagy helyi rendőröket vetett be, hogy éppen ki teljesített szolgálatot, vagy épp ki tartózkodott az érintett övezetben.
Hadnagy István kifejtette, ha visszakerülnek az önkormányzat fennhatósága alá, közvetlenül azt a tevékenységet folytathatják, amiért valójában létrejött a testület, fő feladatuk a közbiztonság megteremtése, a forgalmi rendészet ellenőrzése. Arra vonatkozóan még nincsenek információk, hogy a járványügyi intézkedésekkel kapcsolatosan lesznek-e továbbra is részleges feladatköreik a helyi rendőröknek.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.
Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
szóljon hozzá!