Fotó: Sothebysrealty.ro
Jósika Miklós író egykori otthonát kínálja megvételre a luxusingatlanok eladására szakosodott Sotheby’s International Realty. A Szilágy megyében, az Almás völgyében található műemlék épületen alig több mint félmillió euróért adna túl jelenlegi tulajdonosa.
2022. október 10., 17:452022. október 10., 17:45
2022. október 10., 17:562022. október 10., 17:56
Újabb erdélyi magyar nemesi család egykori otthonának keresnek gazdát az interneten: a szurduki Jósika-kastélyt alig több mint félmillió euróért értékesítené a Sotheby’s International Realty. A luxusingatlanok eladására szakosodott nemzetközi cég világszerte árul értékes épületeket, korábban már több erdélyi műemlék, történelmi ingatlan került be a portfóliójába.
A cég honlapján található hirdetés szerint a 17–19. században épült ingatanért, illetve a hozzá tartozó birtokért 560 000 eurót kérnek. A hirdetésben arra is kitérnek, hogy a szurduki kastély első látásra nem tesz nagy benyomást a látogatóra, ezt „fokozatosan kell felfedezni”.
A Sotheby’s International Realty közlése szerint a Szilágy megyei Szurduk községben található kastélyhoz háromhektáros telek és 12 500 négyzetméter mezőgazdasági terület tartozik, az épület egyszintes, de igény esetén manzárdosítható, teszik hozzá. A jelenleg közigazgatási célokra használt, 705 négyzetméter alapterületű kastélynak több melléképülete is van, melyben irodák, raktárak és műhelyek működnek, ezek alapterülete 1500 négyzetméter.
Fotó: Sothebysrealty.ro
Az Almás völgyében található szurduki Jósika-kastély nem is annyira ingóságai, mint inkább múltja miatt értékes, mutatnak rá a Sotheby’s szakemberei. Itt élt és alkotott Jósika Miklós (1794?–1865) író, akit a magyar romantikus regény megalapítójaként tart számon a magyar irodalomtörténet. Jósika az 1830-as években költözött teljesen Szurdukra, és a reformer Wesselényi Miklós lelkes követőjeként birtokain elengedte jobbágyainak a robotot és a dézsma nagy részét.
A szurduki Jósika-kastély az Abafi írójának irodalmi tevékenysége mellett egy másik fontos esemény helyszíne is volt – írja az ingatlanközvetítő portál –, eszerint 1705-ben II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem itt fogyasztotta el utolsó ebédjét, mielőtt a kuruc seregek a zsibói csatában vereséget szenvedtek a császári hadaktól. Erre a sziklára épített kriptát az író apja halála után.
Az erdélyi kastélyokat összesítő Kastély Erdélyben portálon található információk szerint a Jósikák házasság révén jutottak a szurduki birtokhoz, amikor báró Jósika Mózes feleségül vette gróf Csáky Máriát. A birtokon már állt egy udvarház, melyet a 19. században teljesen átalakítottak. Az új kastélyt az unoka, báró Jósika Miklós – az író apja – építtette, és a benne található hatalmas könyvtár összegyűjtése is az ő nevéhez köthető.
Fotó: Sothebysrealty.ro
Ezt fia, Leó örökölte, aki lányára, az 1940-ben elhunyt Irénre hagyta. A kastélyt az államosítás után a helyi termelőszövetkezet használta, jelenleg magáncég raktárai működnek benne, a család ugyanis nem igényelte vissza.
A szurduki kastély egyszerű, egyszintes épület, amelynek két főhomlokzati sarkát egy-egy, az épület tömbjéből előugró bástya erősíti; az egyik kerek, a másik hatszög alaprajzú. A portál szerint a kerek bástyából nyílt egykor a főbejárat, az egykori tornácnak mára nyoma sincs, ellenben a félköríves ajtó és két félköríves ablak megmaradt, fölöttük egyszerű vakolatdísszel. Az épület hátsó és két oldalsó homlokzata dísztelen.
Jelenleg is leromlott az állapota, teljes felújításra szorul. A műemlék épület az Almás völgyében, Zsibó és Dés között, Kolozsvártól 75 kilométerre található.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
szóljon hozzá!