Fotó: MTI/Árvai Károly
Szakemberek szerint jelentősen megnőtt a koronavírussal való megfertőződés veszélye azáltal, hogy az Alkotmánybíróság döntése nyomán egyre több bizonyított vagy potenciális beteg hagyja el a kórházakat, karanténközpontokat.
2020. július 07., 19:282020. július 07., 19:28
Tucatjával hagyják el a kórházakat az új típusú koronavírussal fertőzött betegek, fertőzésgyanús személyek, de a karanténközpontok is kiürültek az Alkotmánybíróság döntése nyomán.
A taláros testület elnöke, Valer Dorneanu a Digi24 műsorában jelentette ki szombaton, hogy az olyan jogkorlátozó intézkedéseket, mint például a kórházi beutalásra való kötelezés, törvény formájában kell szabályozni.
Szeben megyében például a koronavírusos betegek ápolására átállt nagyszebeni TBC kórházban kezeltek több mint felének lett elege a bennfekvésből, és döntött úgy, hogy saját felelősségre otthon folytatja a kezelést. A helyi sajtó szerint 28 bizonyítottan fertőzött személy kérte, hogy hazaengedjék, és újabb négy fertőzött távozott a megyei sürgősségi kórházból is.
A prefektúra közölte: a megyében jelenleg 73 Covid-19 betegséggel diagnosztizált személyt ápolnak kórházban, ezek közül 48-at a megyei sürgősségi kórház több részlegén, illetve az intenzív osztályon.
A szalontai kórház rehabilitációs részegén megfertőződött hat alkalmazottból négyen – három asszisztens és egy ápoló – azután döntött az otthoni kezelés lehetősége mellett, hogy „meglátogatta” a váradi egészségügyi intézményt. A Bihoreanul.ro beszámolója szerint az asszisztenseket vasárnap gépkocsival vitték a váradi kórházba, ahol a hivatalos dokumentumok kitöltésekor négyen visszautasították a kórházi kezelést.
Fotó: FCSB/Facebook
Adrian Haţegan, az egészségügyi alkalmazottakat foglalkoztató szalontai kórház menedzsere szerint az amúgy tünetmentes betegek önkéntesen vállalták az otthoni elkülönítést, bár az Alkotmánybíróság döntése értelmében erre sem lehet kötelezni őket.
Ráadásul, állította a nyilatkozó, nem is tájékoztatták őket, hogy kórházba akarják utalni őket, ez csak a helyszínen derül ki, azt hitték, újratesztelés miatt kell Váradra menniük.
Az Alkotmánybíróság döntése Bihar megye egyetlen még aktív karanténközpontját is kiürítette, a feketeerdei létesítményből 7, nagy kockázatú országból érkezett személyt tartottak elszigetelve a hatóságok, miután korábban megszegték az otthoni elkülönítés szabályait. Már következmény nélkül megtehetik, és a taláros testület döntése óta a rendőrség a több mint hatszáz otthonában leszigetelt személyt sem ellenőriz.
A prefektúra közlése szerint Hunyad megyében pénteken még 914 fertőzésgyanús személyt tartottak megfigyelés alatt. Hasonló a helyzet az ország déli részén is, számolt be a G4Media, Dolj és Teleorman megyében is kiürültek a karanténközpontok, de a több mint 1200 fertőzöttet regisztrált Botoșani megyében sem ellenőrzik már a betegek kontaktjait és más fertőzésgyanús személyeket.
Az orvosok arra figyelmeztetnek, hogy az Alkotmánybíróság döntése nyomán a bizonyítottan vagy potenciálisan fertőzött személyek oda mehetnek, ahova akarnak, így amennyiben vírushordozók, nagy a veszélye, hogy másokat is megfertőzzenek.
Fotó: MTI/Balázs Attila
Mint arról beszámoltunk, Romániában egy alkotmánybírósági döntés nyomán megszűnt a koronavírus-járvány megfékezését célzó karanténintézkedések jogalapja, így a hatóságok már csak ajánlhatják a fertőzötteknek, vagy a járvány sújtotta országokból érkezőknek, de nem kényszeríthetik őket, hogy legalább két hétig ne érintkezzenek senkivel.
eszerint nem lehet miniszteri rendelet szintjén karanténintézkedéseket hozni, de a kormány eddig nem ismerte el nyilvánosan, hogy a rendelkezés következményeként senkit sem lehet már akarata ellenére kórházban, vagy karanténban tartani Romániában.
Az Orban-kabinet hétfőn elfogadta a járványhelyzetben vagy biológiai veszély esetén elrendelhető közegészségügyi intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet, ezt azonban még a parlamentnek is jóvá kell hagynia.
A járványhelyzetben vagy biológiai veszély esetén elrendelhető közegészségügyi intézkedésekről fogadott el hétfői rendkívüli ülésén törvénytervezetet a bukaresti kormány, miután a múlt héten megszűnt a koronavírus-járvány megfékezését célzó karanténintézkedések jogalapja.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
2 hozzászólás