Fotó: MTI/Árvai Károly
Szakemberek szerint jelentősen megnőtt a koronavírussal való megfertőződés veszélye azáltal, hogy az Alkotmánybíróság döntése nyomán egyre több bizonyított vagy potenciális beteg hagyja el a kórházakat, karanténközpontokat.
2020. július 07., 19:282020. július 07., 19:28
Tucatjával hagyják el a kórházakat az új típusú koronavírussal fertőzött betegek, fertőzésgyanús személyek, de a karanténközpontok is kiürültek az Alkotmánybíróság döntése nyomán.
A taláros testület elnöke, Valer Dorneanu a Digi24 műsorában jelentette ki szombaton, hogy az olyan jogkorlátozó intézkedéseket, mint például a kórházi beutalásra való kötelezés, törvény formájában kell szabályozni.
Szeben megyében például a koronavírusos betegek ápolására átállt nagyszebeni TBC kórházban kezeltek több mint felének lett elege a bennfekvésből, és döntött úgy, hogy saját felelősségre otthon folytatja a kezelést. A helyi sajtó szerint 28 bizonyítottan fertőzött személy kérte, hogy hazaengedjék, és újabb négy fertőzött távozott a megyei sürgősségi kórházból is.
A prefektúra közölte: a megyében jelenleg 73 Covid-19 betegséggel diagnosztizált személyt ápolnak kórházban, ezek közül 48-at a megyei sürgősségi kórház több részlegén, illetve az intenzív osztályon.
A szalontai kórház rehabilitációs részegén megfertőződött hat alkalmazottból négyen – három asszisztens és egy ápoló – azután döntött az otthoni kezelés lehetősége mellett, hogy „meglátogatta” a váradi egészségügyi intézményt. A Bihoreanul.ro beszámolója szerint az asszisztenseket vasárnap gépkocsival vitték a váradi kórházba, ahol a hivatalos dokumentumok kitöltésekor négyen visszautasították a kórházi kezelést.
Fotó: FCSB/Facebook
Adrian Haţegan, az egészségügyi alkalmazottakat foglalkoztató szalontai kórház menedzsere szerint az amúgy tünetmentes betegek önkéntesen vállalták az otthoni elkülönítést, bár az Alkotmánybíróság döntése értelmében erre sem lehet kötelezni őket.
Ráadásul, állította a nyilatkozó, nem is tájékoztatták őket, hogy kórházba akarják utalni őket, ez csak a helyszínen derül ki, azt hitték, újratesztelés miatt kell Váradra menniük.
Az Alkotmánybíróság döntése Bihar megye egyetlen még aktív karanténközpontját is kiürítette, a feketeerdei létesítményből 7, nagy kockázatú országból érkezett személyt tartottak elszigetelve a hatóságok, miután korábban megszegték az otthoni elkülönítés szabályait. Már következmény nélkül megtehetik, és a taláros testület döntése óta a rendőrség a több mint hatszáz otthonában leszigetelt személyt sem ellenőriz.
A prefektúra közlése szerint Hunyad megyében pénteken még 914 fertőzésgyanús személyt tartottak megfigyelés alatt. Hasonló a helyzet az ország déli részén is, számolt be a G4Media, Dolj és Teleorman megyében is kiürültek a karanténközpontok, de a több mint 1200 fertőzöttet regisztrált Botoșani megyében sem ellenőrzik már a betegek kontaktjait és más fertőzésgyanús személyeket.
Az orvosok arra figyelmeztetnek, hogy az Alkotmánybíróság döntése nyomán a bizonyítottan vagy potenciálisan fertőzött személyek oda mehetnek, ahova akarnak, így amennyiben vírushordozók, nagy a veszélye, hogy másokat is megfertőzzenek.
Fotó: MTI/Balázs Attila
Mint arról beszámoltunk, Romániában egy alkotmánybírósági döntés nyomán megszűnt a koronavírus-járvány megfékezését célzó karanténintézkedések jogalapja, így a hatóságok már csak ajánlhatják a fertőzötteknek, vagy a járvány sújtotta országokból érkezőknek, de nem kényszeríthetik őket, hogy legalább két hétig ne érintkezzenek senkivel.
eszerint nem lehet miniszteri rendelet szintjén karanténintézkedéseket hozni, de a kormány eddig nem ismerte el nyilvánosan, hogy a rendelkezés következményeként senkit sem lehet már akarata ellenére kórházban, vagy karanténban tartani Romániában.
Az Orban-kabinet hétfőn elfogadta a járványhelyzetben vagy biológiai veszély esetén elrendelhető közegészségügyi intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet, ezt azonban még a parlamentnek is jóvá kell hagynia.
A járványhelyzetben vagy biológiai veszély esetén elrendelhető közegészségügyi intézkedésekről fogadott el hétfői rendkívüli ülésén törvénytervezetet a bukaresti kormány, miután a múlt héten megszűnt a koronavírus-járvány megfékezését célzó karanténintézkedések jogalapja.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
2 hozzászólás