Hosszan kell várni a CT- és MRI-vizsgálatokra Csíkszeredában

A közeljövőben nem fog csökkenni Hargita megyében a laboratóriumi, komputertomográfos (CT), illetve mágnesesrezonancia-vizsgálatok (MRI) ingyenes elvégzéséhez szükséges várakozási idő – hívta fel a figyelmet Duda Tihamér, a megyei egészségbiztosítási pénztár vezetője. 

Molnár Rajmond

2016. április 06., 14:352016. április 06., 14:35

Noha a biztosító egyik munkatársa nemrég lapunknak úgy nyilatkozott, hogy a hosszú várólisták költségvetéshiány miatt alakultak ki, áprilistól azonban – a teljes évi büdzsé kiutalása nyomán – javul a helyzet, erre mégsem került sor.

Duda Tihamér most arról számolt be: az Országos Biztosítási Pénztárral kötött, április elsejétől hatályba lépett szerződés értelmében a második negyedévre ugyanannyi pénzt kapnak, mint az első három hónapban, így minden bizonnyal továbbra is hosszú várólistákra kell számítani. A biztosító Hargita megyei vezetője rámutatott: a várakozási idő hossza két tényező függvénye.

Egyrészt számít, hogy a megyei pénztár mekkora költségvetést utalt ki a vele szerződésben álló egészségügyi szolgáltatóknak, ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy az adott időszakban hány személy igényli az ingyenes vizsgálatokat. Tehát ha valaki háziorvosi beutalóval kéri az analízis elvégzését, az adott időszakban rendelkezésre álló büdzsé és a naponta vizsgálatra előjegyzett páciensek számának függvényében kap időpontot, amire a feliratkozás után hónapokat várhat.

Duda Tihamér úgy fogalmazott: senki nem tudja garantálni, hogy a kifogásolt helyzet egyhamar megváltozik, szerinte ugyanakkor ez nem Hargita megyei, illetve romániai szintű probléma, hanem a világon mindenhol így működik. Amennyiben egyébként valaki sürgősségi ellátásra szorul, azonnal elvégzik a szükséges vizsgálatot, ha a beteg állapota ezt megköveteli. Egy másik megoldás lehet azok számára, akik háziorvosi beutalóval érkeznek a szolgáltatóhoz, hogy kifizetik az analízis árát, ebben az esetben pedig hamarabb, sőt elképzelhető, hogy még aznap elvégzik a vizsgálatot.

Duda Tihamér elmondta: a korábbi tapasztalatok alapján novembertől március közepéig igényelnek a legtöbben laboratóriumi vizsgálatot, általában ilyenkor alakulnak ki hosszú várólisták, szerinte azonban a következő időszakban kisebb lesz az érdeklődés, „megcsappannak a sorok”. Ezzel szemben az MRI-vizsgálatokra továbbra is hosszas lesz a várakozási idő. Nemrég egyébként Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője is úgy nyilatkozott: tapasztalatai szerint a nyugati országokban ez a jelenség normálisnak számít, sőt néhol hosszabb időt is igénybe vesz a vizsgálat elvégzése.

Mágnesesrezonancia-vizsgálatok elvégzésére Hargita megyében csak Csíkszeredában van lehetőség, a szolgáltatást nyújtó Hiperdia cég egyik munkatársa pedig arról számolt be, hogy amennyiben egy egészségbiztosítással rendelkező páciens a napokban kér előjegyzést MRI-vizsgálatra, előreláthatólag júniusra vagy júliusra kap időpontot. Ha a páciens számára sürgős, a vizsgálat típusától függően 450 és 700 lej közötti összeget kell fizetnie, hogy azonnal elvégezzék a vizsgálatot. Komputertomográfiát (CT) Csíkszeredában és a székelyudvarhelyi városi kórházban is végeznek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Az új pápának tanúságtétel által kell a hitben járásra buzdítania – Interjú Oláh Zoltán nagypréposttal

A konklávé május 8-án Robert Francis Prevost amerikai bíborost választotta meg a katolikus egyház vezetőjének, aki XIV. Leó pápa néven kezdi meg szolgálatát. A pápaválasztásról Oláh Zoltán nagyprépost, kanonok beszélt a Krónikának.

Az új pápának tanúságtétel által kell a hitben járásra buzdítania – Interjú Oláh Zoltán nagypréposttal
2025. május 09., péntek

Parkerdőt hoznak létre Brassó környékén

Országos premierként jóváhagyta a környezetvédelmi minisztérium 2000 hektárnyi erdőterület parkerdővé alakítását Brassó környékén.

Parkerdőt hoznak létre Brassó környékén
2025. május 09., péntek

Nem csak az illegális faszállítmányt, hanem a teherautót is lefoglalták a rendőrök

A 33,6 köbméter illegálisan szállított faáru mellett egy Suceava megyében bejegyzett utánfutós tehergépkocsit is lefoglalták a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai egy ellenőrzés során Nagyürödgdön.

Nem csak az illegális faszállítmányt, hanem a teherautót is lefoglalták a rendőrök
2025. május 09., péntek

Középiskolásoknak drogot áruló szatmári férfiakat vettek őrizetbe

Előbb 24 órára, majd bírósági döntés alapján 30 napra őrizetbe vettek két szatmárnémeti férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy kiskorúaknak árult drogot.

Középiskolásoknak drogot áruló szatmári férfiakat vettek őrizetbe
2025. május 09., péntek

Két személy meghalt egy közúti balesetben Kolozs megyében

Két ember meghalt, ketten pedig súlyosan megsérültek egy pénteki balesetben a Kolozs megyei Nádasszentmihályon.

Két személy meghalt egy közúti balesetben Kolozs megyében
2025. május 09., péntek

Vezetett barangolás a kolozsvári Keleti parkban

Természetbarátokat és környezetvédelem iránt érdeklődőket várnak szombaton a kolozsvári Keleti parkba, ahol egy különleges vezetett túra keretében szakértők mutatják be a terület értékeit, biodiverzitását.

Vezetett barangolás a kolozsvári Keleti parkban
2025. május 09., péntek

Nyílt nap és próbafelvételi a kolozsvári Műszaki Egyetemen

A kolozsvári Műszaki Egyetem (UTCN) automatizálási és számítástechnika kara két eseménnyel várja szombaton a középiskolás diákokat és szüleiket: matematika felvételi szimulálásával, valamint nyílt nappal.

Nyílt nap és próbafelvételi a kolozsvári Műszaki Egyetemen
2025. május 09., péntek

A szélsőségek térnyerése ellen tüntetnek péntek este Románia nagyvárosaiban

Országos tüntetéssorozatot szervez május 9-én, este a Declic szervezet a szélsőségesek hatalomátvétele ellen. Erdélyben Kolozsváron, Nagyváradon, Aradon, Temesváron és Brassóban várják a résztvevőket.

A szélsőségek térnyerése ellen tüntetnek péntek este Románia nagyvárosaiban
2025. május 09., péntek

Romániai magyar egyházfők: teljes létszámban vegyünk részt az államelnök-választáson

Közös felhívást tettek közzé az államelnök-választás tárgyában a romániai magyar egyházak főpásztorai. Az egyházfők arra kérik a romániai magyar választópolgárokat, azt a jelöltet támogassák, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.

Romániai magyar egyházfők: teljes létszámban vegyünk részt az államelnök-választáson
2025. május 08., csütörtök

Vasúti munkálatok miatt dugók várhatók az egyik forgalmas dél-erdélyi útszakaszon

Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.

Vasúti munkálatok miatt dugók várhatók az egyik forgalmas dél-erdélyi útszakaszon