Hetente három napon át látogatható lesz a kolozsvári Szent Mihály-templom tornya, megerősítik a biztonságot – KÉPRIPORT

Hetente három napon át látogatható lesz a kolozsvári Szent Mihály-templom tornya, megerősítik a biztonságot – KÉPRIPORT

Kilátás a kolozsvári Szent Mihály-templom tornyának erkélyéról. A 87,42 méter magas toronynak a 40 méteres magasságáig lehet feljutni 200 lépcsőn

Fotó: Bőjte Csongor

Hetente három napon át látogatható lesz Erdély egyik építészeti ékkövének, a kívül-belül gyönyörűen felújított kolozsvári Szent Mihály-templomnak a tornya – jelentették be a Szent Mihály Római Katolikus plébánia által szervezett pénteki sajtóeseményen. László Attila főesperes-plébános kiemelte, a torony megnyitása nemcsak a panoráma, a kilátás megcsodálására invitál, de a tervek szerint kiállításokat is szerveznek itt, és visszahelyezik oda a felújítás alatt álló barokk oltárt, amelynek a toronyban volt az eredeti helye.

Kiss Judit

2023. április 21., 17:592023. április 21., 17:59

2023. április 21., 18:112023. április 21., 18:11

Egyelőre szerdánként, szombaton és vasárnaponként látogathatják az érdeklődők április 25-től belülről a kincses városi Szent Mihály-templom összesen 87,42 méter magas tornyát, amelybe mintegy 40 méteres magasságba lehet felkapaszkodni, megcsodálni a gyönyörű kilátást.

Galéria

László Attila főesperes-plébános a húsvéti szent idő déli imájára invitálta a sajtóesemény résztvevőit

Fotó: Kiss Judit

Akárcsak a templomot, a 700 éves istenháza tornyát is ingyenesen lehet látogatni szerdán és szombaton 10 és 17.30 között, valamint vasárnap 12.10 és 17. 30 között, de a részvétel előzetes bejelentkezés alapján történik, az erkélyen a látogatók száma pedig nem haladhatja meg a 10 főt.

A toronylátogatásra a www.szentmihalytemplom.ro oldalon lehet időpontot foglalni április 25-től kezdődően, a látogatási idő alatt elsőbbséget élveznek a bejelentkezett csoportok és egyéni látogatók, hiszen egyidőben csak korlátozott számú vendég látogathatja a tornyot, maximum 20 fő. László Attila, a Szent Mihály Római Katolikus plébánia főesperes-plébánosa, Bőjte Csongor segédlelkész, Bónis Endre gondnok, valamint új munkatársuk, a toronylátogatásért és turisztikai szolgáltatások megszervezéséért felelős Kedves Kornél ismertette pénteken a részleteket.

Galéria

A gótikus templom építése a 14. század második felében kezdődött, és a 15. század első felében fejeződött be.

Fotó: Kiss Judit

Visszaállítják a barokk oltárt eredeti helyére, a toronyba

László Attila kiemelte, a toronynak a nagyközönség előtt történő megnyitása többfunkciós: egyrészt turisztikai célt szolgál és turisztikai igényt elégít ki, másrészt lehetőséget ad jobban rácsodálkozni az Isten által teremtett világra.

Galéria

Panoráma. A Szent Mihály-templom tornyából szép kilátás nyílik a belvárosra és a környékre

Fotó: Bőjte Csongor

A főesperes-plébános elmondta, 2013-ben kezdték tervezni a templom felújítását, és már akkor megfogalmazódott, hogy látogathatóvá fogják tenni a tornyot – amit nagyon sokan kértek. A 2022 nyarán átadott, megáldott istenháza teljes körű restaurálásának pályázati feltételeiben is szerepelt a torony látogathatóvá tétele.

László Attila kiemelte, a torony megnyitása nemcsak a panoráma, a kilátás megcsodálására invitál, de a tervek szerint kiállításokat is szerveznek itt, és visszahelyezik oda a felújítás alatt álló barokk oltárt, amelynek a toronyban volt az eredeti helye.

Rácsodálkozni Isten teremtett világára

László Attila úgy fogalmazott, nemcsak a panoráma megtekintése lehet a célja a toronylátogatásnak, hanem az Isten teremtett világára való rácsodálkozás lehetősége is fontos, valamint az,

hogy az érdeklődők felismerjék, elődeink milyen gyönyörű épületet alkottak meg 700 évvel ezelőtt. Szent Pál gondolatát idézve a főesperes felhívta a figyelmet arra, hogy a rácsodálkozás közelebb vihet ahhoz, hogy felfedezzük mindazt, ami bennünket körülvesz a Teremtő jóvoltából
.

Galéria

A toronyba való felkapaszkodás útvonala a templom oldalsó bejáratánál kezdődik

Fotó: Kiss Judit

„Amikor először fölmehettem a toronyba, az állványokon, egészen a keresztig, olyan magasságba, ahol csak a madarak járnak, megdöbbentem, azt látván, milyen igényességgel építették meg elődeink a templomot. Reméljük, a toronyba látogatókat is megérinti ez az érzés” – mutatott rá László Attila.

Folyamatosan fejlesztik a kamerarendszert

Mint elhangzott, a templom és a torony őrzését önkéntesek segítségével szervezik meg, és bizony szükség van arra, hogy ne csak a templomot őrizzék, de a toronyban is külön őr vigyázzon a rendre –

ugyanis a tapasztalat azt mutatja, hogy nem mindenki viseltet kellő tisztelettel az épített örökség iránt.

Galéria

A plébánia képviselői a torony látogathatóvá tételének részleteiről tájékoztatták a sajtót a toronyban

Fotó: Kiss Judit

Mint arról korábban írtunk, tavaly augusztusban megrongálták az egyik üvegablakot – amit nemrég sikerült pótolni –, és ebben a hónapban kiskorúak randalíroztak a templomban.

Kedves Kornél elmondta, folyamatosan fejlesztik a kamerarendszert, ugyanis a tapasztalat azt mutatja, hogy a közönség számára megnyitott tereket nem lehet őrizetlenül hagyni.

A toronyban meg lehet csodálni a harangokat is – négy harangot: a Nagyboldogasszony-, a Szent Mihály-harangot, valamint a Gábriel és Rafael arkangyal-harangot. A kisharang negyedóránként jelez, ez is meglehetősen erősen hangzik azok számára, akik a közelében tartózkodnak, de a nagyharang déli megszólalásakor a látogatókat majd nem engedik közel, annyira erőteljes a hang. A torony egyébként a liturgiák ideje alatt nem lesz látogatható.

Galéria

Közelről meg lehet csodálni a négy harangot a toronyban: a Nagyboldogasszony-., a Szent Mihály-, a Gábriel- és Rafael-harangot

Fotó: Kiss Judit

Sült krumplival, fagyival, sörrel is bemennek a látogatók a templomba

László Attila arról is beszélt, hogy mit tapasztaltak a látogatók részéről, amikor tavaly nyáron, a Kolozsvári Magyar Napok ideje alatt látogathatóvá tették a tornyot. Mint sorolta,

azért is kell őrizni a tornyot belül, mert sokakban él egyfajta kényszer, hogy belevéssenek valamit a falba, sőt a nyáron a lépcsőket rögzítő anyacsavarokból is többet leszereltek és elloptak látogatók.

Kedves Kornél kiemelte, egyelőre heti 3 napra teszik látogathatóvá a tornyot, aztán meglátják, hogy miként működik ez a rendszer, a továbbiakról később döntenek.

Galéria

Fotó: Kiss Judit

A Krónika feltette a kérdést, hogy a vandalizmussal, rongálással szemben mit lehetne tenni az őrzésen és a figyelemfelhíváson kívül. László Attila kiemelte, sajnos nap mint nap tapasztalják, hogy vannak, akik nem tisztelik sem az épített örökséget, sem a templomi megszentelt közeget: akadnak, akik sült krumplival, kólával, sörrel, fagyival lépnek be az istenházába.

„Az is megtörtént, hogy egy apuka a gyerekével krumplit majszolva járkált a templomban, és amikor megszólítottam, úgy válaszolt, hogy milyen jogon kérem őt számon. A társadalmat nevelni kell, ennek elsősorban a családban kellene megtörténnie, de az iskola is tehetne azért, hogy kialakítsa az emberekben a kellő tiszteletet. Mindenképpen azt kellene tudatosítani az emberekben, hogy ne hagyják figyelmen kívül azt a rendet, ami megtart bennünket emberként” – fogalmazott a főesperes-plébános.

A toronylátogatás szabályai

Amint a plébánia felhívásában szerepel, számos szabályt kell betartaniuk a látogatóknak. A tornyot valamennyi érdeklődő kizárólag saját felelősségére látogathatja.

Galéria

A Szent Mihály-templom körül álló patinás épületeket is meg lehet figyelni a magasból

Fotó: Bőjte Csongor

A látogatás ideje alatt minden körülmények között be kell tartani a kihelyezett írásbeli utasításokat, illetve a templomőr, felügyelő, kísérő szóbeli biztonsági utasításait. Az utasítások be nem tartásából eredő, illetve harmadik személynek ekképp okozott károkért az utasítást figyelmen kívül hagyó személy maga felel.

Kérik az érdeklődőt, hogy a torony látogatásáról személyes fizikai állóképességét és egészségi állapotát felmérve, értékelve döntsön, figyelemmel arra, hogy a torony teraszáig 200 lépcsőfokon lehet feljutni.

Felügyelet alá tartozó kiskorú, illetve gondozásra szoruló személy a tornyot csak kísérővel együtt látogathatja. Szigorúan tilos a harangok és rögzítő elemeik érintése, kopogtatása, mozgatása. Arra is felhívják a látogatók figyelmét, hogy ne nyúljanak a rögzítő elemekhez, világítótestekhez, illetve a villamosvezetékekhez.

Galéria

Fotó: Kiss Judit

Egymást követve, 4-5 lépcsőfok követési távolság meghagyása javasolt. A le- és felfelé közlekedők találkozása esetén a biztonság szem előtt tartása mellett, egymással szemben az alapvető udvariassági normák szerint járjanak el. A torony magasságára tekintettel előfordulhat szélsőségesen eltérő időjárás (viharos szél, eső, jég), így ennek megfelelően gondoskodjon ruházatáról és figyeljen az időjárás miatt esetlegesen csúszóssá vált padlózatra a torony erkélyén.

Eső esetén az erkély körüljárása nem lehetséges – kérik, hogy a látogató ellenőrizze lábbelijét, hogy az balesetmentes járást biztosítson (rátapadt anyagoktól tisztítsa meg), illetve csak olyan lábbelit viseljen, melyben képes huzamosabb ideig biztonságosan lépcsőn mozogni.

A torony teraszára lépés előtt ellenőrizze, hogy a magánál hordott tárgyakat leesésbiztosan rögzítette. Mobiltelefont, fényképezőgépet, távcsövet csak nyakába akasztva vagy csuklójához rögzítve használjon.

Galéria

Madártávlat a kolozsvári Szent Mihály-templom tornyából

Fotó: Bőjte Csongor

A tárgyak lezuhanásából eredő károkért a plébánia semmilyen felelősséget nem vállal, illetve a tárgyak kiesésével, kiöntésével harmadik személynek okozott károkért az ezt okozó fél maga felel. Tilos a torony látogatása alkalmával a korlátokon a személyi biztonságot veszélyeztető módon áthajolni; a korlát peremére felállni; a torony teraszáról bármit kidobni vagy kiönteni; dohányozni és bármilyen tüzet okozó tevékenységet végezni.

Galéria

A toronyban látható felirat tanúsága szerint 1916-ban Maier László volt a templom főharangozója

Fotó: Kiss Judit

Az Európai Unió, valamint a magyar és a román állam támogatásával felújított Szent Mihály-plébániatemplomot tavaly augusztus 13-án szentelték meg. Két hétre rá ismeretlenek betörtek és elvittek egy perselyt, másnap vasrúddal megrongálták az egyik festett üvegablakot. A gótikus templom építése a 14. század második felében kezdődött, és a 15. század első felében fejeződött be. Jelenlegi, neogótikus tornya 1837 és 1859 között épült, ez a legmagasabb templomtorony Erdélyben.

Galéria

Bocsa László volt az első harangozó 1915-ben, a felirat megmaradt a toronyban

Fotó: Kiss Judit

Galéria

Fotó: Bőjte Csongor

Galéria

Fotó: Kiss Judit

Galéria

A Bánffy-palota és a Szentegyház utca is szépen látszik a templom tornyából

Fotó: Bőjte Csongor

Galéria

A felújításkor talált régészeti leletek is megtekinthetőek a torony első szintjén

Fotó: Kiss Judit

Galéria

Kilátás Kolozsvár belvárosára a torony egyik alacsonyabb szintjéről

Fotó: Kiss Judit

Galéria

Az impozáns istenházát belül is gyönyörűen restaurálták

Fotó: Kiss Judit

Galéria

Időtálló vastag gerendák. A toronynak ebben a magasan található kis részében tartózkodott régen a harangozó. Ma már nem kézi erővel harangoznak

Fotó: Kiss Judit

korábban írtuk

Összetörve találták meg a kiskorú tolvajok által a kolozsvári Szent Mihály-templomból ellopott réztárgyat
Összetörve találták meg a kiskorú tolvajok által a kolozsvári Szent Mihály-templomból ellopott réztárgyat

Azonosította a román rendőrség a kolozsvári Szent Mihály-templomban húsvétvasárnap randalírozó és a keresztelőmedence rézfedelével távozó kiskorúakat – tájékoztatta az MTI-t kedden este László Attila főesperes, plébános.

korábban írtuk

Újra mutatja az időt a kolozsvári Szent Mihály-templom restaurált toronyórája
Újra mutatja az időt a kolozsvári Szent Mihály-templom restaurált toronyórája

Befejeződött a kolozsvári Szent Mihály-templom toronyórájának felújítása, március 14-én déli 12 órakor működésbe helyezték – közölte Facebook-oldalán a Szent Mihály Római Katolikus Plébánia.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
2024. április 05., péntek

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa

Huszonöt év rácsok mögött töltött idő után kiszabadult a börtönből pénteken Románia rendszerváltás utáni történetének legrettegettebb sorozatgyilkosa – írja honlapján a Digi 24.

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa
2024. április 05., péntek

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben

Márton Áron püspök tiszteletének szentelt emlékkiállítás nyílik Kolozsváron az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben április 11-én.

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben
2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében