Kilátás a kolozsvári Szent Mihály-templom tornyának erkélyéról. A 87,42 méter magas toronynak a 40 méteres magasságáig lehet feljutni 200 lépcsőn
Fotó: Bőjte Csongor
Hetente három napon át látogatható lesz Erdély egyik építészeti ékkövének, a kívül-belül gyönyörűen felújított kolozsvári Szent Mihály-templomnak a tornya – jelentették be a Szent Mihály Római Katolikus plébánia által szervezett pénteki sajtóeseményen. László Attila főesperes-plébános kiemelte, a torony megnyitása nemcsak a panoráma, a kilátás megcsodálására invitál, de a tervek szerint kiállításokat is szerveznek itt, és visszahelyezik oda a felújítás alatt álló barokk oltárt, amelynek a toronyban volt az eredeti helye.
2023. április 21., 17:592023. április 21., 17:59
2023. április 21., 18:112023. április 21., 18:11
Egyelőre szerdánként, szombaton és vasárnaponként látogathatják az érdeklődők április 25-től belülről a kincses városi Szent Mihály-templom összesen 87,42 méter magas tornyát, amelybe mintegy 40 méteres magasságba lehet felkapaszkodni, megcsodálni a gyönyörű kilátást.
László Attila főesperes-plébános a húsvéti szent idő déli imájára invitálta a sajtóesemény résztvevőit
Fotó: Kiss Judit
A toronylátogatásra a www.szentmihalytemplom.ro oldalon lehet időpontot foglalni április 25-től kezdődően, a látogatási idő alatt elsőbbséget élveznek a bejelentkezett csoportok és egyéni látogatók, hiszen egyidőben csak korlátozott számú vendég látogathatja a tornyot, maximum 20 fő. László Attila, a Szent Mihály Római Katolikus plébánia főesperes-plébánosa, Bőjte Csongor segédlelkész, Bónis Endre gondnok, valamint új munkatársuk, a toronylátogatásért és turisztikai szolgáltatások megszervezéséért felelős Kedves Kornél ismertette pénteken a részleteket.
A gótikus templom építése a 14. század második felében kezdődött, és a 15. század első felében fejeződött be.
Fotó: Kiss Judit
Visszaállítják a barokk oltárt eredeti helyére, a toronyba
László Attila kiemelte, a toronynak a nagyközönség előtt történő megnyitása többfunkciós: egyrészt turisztikai célt szolgál és turisztikai igényt elégít ki, másrészt lehetőséget ad jobban rácsodálkozni az Isten által teremtett világra.
Panoráma. A Szent Mihály-templom tornyából szép kilátás nyílik a belvárosra és a környékre
Fotó: Bőjte Csongor
A főesperes-plébános elmondta, 2013-ben kezdték tervezni a templom felújítását, és már akkor megfogalmazódott, hogy látogathatóvá fogják tenni a tornyot – amit nagyon sokan kértek. A 2022 nyarán átadott, megáldott istenháza teljes körű restaurálásának pályázati feltételeiben is szerepelt a torony látogathatóvá tétele.
Rácsodálkozni Isten teremtett világára
László Attila úgy fogalmazott, nemcsak a panoráma megtekintése lehet a célja a toronylátogatásnak, hanem az Isten teremtett világára való rácsodálkozás lehetősége is fontos, valamint az,
A toronyba való felkapaszkodás útvonala a templom oldalsó bejáratánál kezdődik
Fotó: Kiss Judit
„Amikor először fölmehettem a toronyba, az állványokon, egészen a keresztig, olyan magasságba, ahol csak a madarak járnak, megdöbbentem, azt látván, milyen igényességgel építették meg elődeink a templomot. Reméljük, a toronyba látogatókat is megérinti ez az érzés” – mutatott rá László Attila.
Folyamatosan fejlesztik a kamerarendszert
Mint elhangzott, a templom és a torony őrzését önkéntesek segítségével szervezik meg, és bizony szükség van arra, hogy ne csak a templomot őrizzék, de a toronyban is külön őr vigyázzon a rendre –
A plébánia képviselői a torony látogathatóvá tételének részleteiről tájékoztatták a sajtót a toronyban
Fotó: Kiss Judit
Mint arról korábban írtunk, tavaly augusztusban megrongálták az egyik üvegablakot – amit nemrég sikerült pótolni –, és ebben a hónapban kiskorúak randalíroztak a templomban.
A toronyban meg lehet csodálni a harangokat is – négy harangot: a Nagyboldogasszony-, a Szent Mihály-harangot, valamint a Gábriel és Rafael arkangyal-harangot. A kisharang negyedóránként jelez, ez is meglehetősen erősen hangzik azok számára, akik a közelében tartózkodnak, de a nagyharang déli megszólalásakor a látogatókat majd nem engedik közel, annyira erőteljes a hang. A torony egyébként a liturgiák ideje alatt nem lesz látogatható.
Közelről meg lehet csodálni a négy harangot a toronyban: a Nagyboldogasszony-., a Szent Mihály-, a Gábriel- és Rafael-harangot
Fotó: Kiss Judit
Sült krumplival, fagyival, sörrel is bemennek a látogatók a templomba
László Attila arról is beszélt, hogy mit tapasztaltak a látogatók részéről, amikor tavaly nyáron, a Kolozsvári Magyar Napok ideje alatt látogathatóvá tették a tornyot. Mint sorolta,
Kedves Kornél kiemelte, egyelőre heti 3 napra teszik látogathatóvá a tornyot, aztán meglátják, hogy miként működik ez a rendszer, a továbbiakról később döntenek.
Fotó: Kiss Judit
A Krónika feltette a kérdést, hogy a vandalizmussal, rongálással szemben mit lehetne tenni az őrzésen és a figyelemfelhíváson kívül. László Attila kiemelte, sajnos nap mint nap tapasztalják, hogy vannak, akik nem tisztelik sem az épített örökséget, sem a templomi megszentelt közeget: akadnak, akik sült krumplival, kólával, sörrel, fagyival lépnek be az istenházába.
A toronylátogatás szabályai
Amint a plébánia felhívásában szerepel, számos szabályt kell betartaniuk a látogatóknak. A tornyot valamennyi érdeklődő kizárólag saját felelősségére látogathatja.
A Szent Mihály-templom körül álló patinás épületeket is meg lehet figyelni a magasból
Fotó: Bőjte Csongor
A látogatás ideje alatt minden körülmények között be kell tartani a kihelyezett írásbeli utasításokat, illetve a templomőr, felügyelő, kísérő szóbeli biztonsági utasításait. Az utasítások be nem tartásából eredő, illetve harmadik személynek ekképp okozott károkért az utasítást figyelmen kívül hagyó személy maga felel.
Felügyelet alá tartozó kiskorú, illetve gondozásra szoruló személy a tornyot csak kísérővel együtt látogathatja. Szigorúan tilos a harangok és rögzítő elemeik érintése, kopogtatása, mozgatása. Arra is felhívják a látogatók figyelmét, hogy ne nyúljanak a rögzítő elemekhez, világítótestekhez, illetve a villamosvezetékekhez.
Fotó: Kiss Judit
Egymást követve, 4-5 lépcsőfok követési távolság meghagyása javasolt. A le- és felfelé közlekedők találkozása esetén a biztonság szem előtt tartása mellett, egymással szemben az alapvető udvariassági normák szerint járjanak el. A torony magasságára tekintettel előfordulhat szélsőségesen eltérő időjárás (viharos szél, eső, jég), így ennek megfelelően gondoskodjon ruházatáról és figyeljen az időjárás miatt esetlegesen csúszóssá vált padlózatra a torony erkélyén.
A torony teraszára lépés előtt ellenőrizze, hogy a magánál hordott tárgyakat leesésbiztosan rögzítette. Mobiltelefont, fényképezőgépet, távcsövet csak nyakába akasztva vagy csuklójához rögzítve használjon.
Madártávlat a kolozsvári Szent Mihály-templom tornyából
Fotó: Bőjte Csongor
A tárgyak lezuhanásából eredő károkért a plébánia semmilyen felelősséget nem vállal, illetve a tárgyak kiesésével, kiöntésével harmadik személynek okozott károkért az ezt okozó fél maga felel. Tilos a torony látogatása alkalmával a korlátokon a személyi biztonságot veszélyeztető módon áthajolni; a korlát peremére felállni; a torony teraszáról bármit kidobni vagy kiönteni; dohányozni és bármilyen tüzet okozó tevékenységet végezni.
A toronyban látható felirat tanúsága szerint 1916-ban Maier László volt a templom főharangozója
Fotó: Kiss Judit
Az Európai Unió, valamint a magyar és a román állam támogatásával felújított Szent Mihály-plébániatemplomot tavaly augusztus 13-án szentelték meg. Két hétre rá ismeretlenek betörtek és elvittek egy perselyt, másnap vasrúddal megrongálták az egyik festett üvegablakot. A gótikus templom építése a 14. század második felében kezdődött, és a 15. század első felében fejeződött be. Jelenlegi, neogótikus tornya 1837 és 1859 között épült, ez a legmagasabb templomtorony Erdélyben.
Bocsa László volt az első harangozó 1915-ben, a felirat megmaradt a toronyban
Fotó: Kiss Judit
Fotó: Bőjte Csongor
Fotó: Kiss Judit
A Bánffy-palota és a Szentegyház utca is szépen látszik a templom tornyából
Fotó: Bőjte Csongor
A felújításkor talált régészeti leletek is megtekinthetőek a torony első szintjén
Fotó: Kiss Judit
Kilátás Kolozsvár belvárosára a torony egyik alacsonyabb szintjéről
Fotó: Kiss Judit
Az impozáns istenházát belül is gyönyörűen restaurálták
Fotó: Kiss Judit
Időtálló vastag gerendák. A toronynak ebben a magasan található kis részében tartózkodott régen a harangozó. Ma már nem kézi erővel harangoznak
Fotó: Kiss Judit
Azonosította a román rendőrség a kolozsvári Szent Mihály-templomban húsvétvasárnap randalírozó és a keresztelőmedence rézfedelével távozó kiskorúakat – tájékoztatta az MTI-t kedden este László Attila főesperes, plébános.
Befejeződött a kolozsvári Szent Mihály-templom toronyórájának felújítása, március 14-én déli 12 órakor működésbe helyezték – közölte Facebook-oldalán a Szent Mihály Római Katolikus Plébánia.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
szóljon hozzá!