A téli időszakban különösen sok munkájuk van a hegyimentőknek
Fotó: Facebook/Salvamont Salvaspeo Mures
Mindössze néhány perc alatt megtalálhatják az eltűnt személyeket a hegyimentők, akik az utóbbi években egyre gyakrabban alkalmaznak dróntechnológiát. A Maros megyei hegyimentő szolgálat nemrég a rendőrségnek nyújtott segítséget egy keresésben, ennek részleteiről Kovács Zoltán Róbert beszélt a Krónikának. A marosvásárhelyi hegyimentő, a szolgálat vezetője ugyanakkor a sípályán történő balesetek elkerülésére is megosztott néhány tanácsot.
2025. február 18., 08:042025. február 18., 08:04
A romániai hegyimentő szolgálatok már közel három éve alkalmaznak dróntechnológiát, amelynek köszönhetően hatékonyabbak a mentési tevékenységek – mondta a Krónika érdeklődésére Kovács Zoltán Róbert. A Maros megyei hegyimentő szolgálat vezetőjét annak kapcsán kerestük meg, hogy
„A hozzátartozók, a rendőrség megpróbálta helyi szinten keresni a február elsején eltűnt személyt, s ami után beérkezett hozzánk a segítségre vonatkozó kérvény, kimentünk a helyszínre drónnal, terepjáróval, ATV-vel, több személlyel átfésülni a környéket. A drónpilóta kollégám néhány percen belül megtalálta és azonosította az illetőt, aki sajnos már nem volt életben” – magyarázta a marosvásárhelyi hegyimentő, hozzátéve, hogy ebben az esetben rövidebb időn belül is ugyanilyen állapotban találták volna a bajba jutottat, ugyanis öngyilkosság áldozata lett.
A Maros megyei hegyimentő szolgálat munkatársai percek alatt megtalálták az eltűnt személyt a drón segítségével
Fotó: Facebook/Salvamont Salvaspeo Mures
Sok esetben viszont értékes perceket lehet nyerni ezzel a modern felszereléssel, ezért most már az országban a hegyimentő szolgálattal rendelkező megyék kilencven százaléka használ drónt. Maros megyében két repülő eszköz is van, az egyik régebbi típusú, a két évvel ezelőtt beszerzett pedig már kifejezetten keresésre kifejlesztett. „Az országos hegyimentő szolgálat felkért egy céget egy olyan program kifejlesztésére, amely emberi keresésére alkalmas, és a mesterséges intelligencia is irányítja. Ez a program segítségével tudunk nagyon hatékonyan keresni eltűnt személyeket.
Az pedig nagyon gyorsan kiértékeli, hogy azon a területen fellelhető-e emberi test vagy testrész” – magyarázta a Maros megyei Salvamont Salvaspeo vezetője. Hozzátette, a program ezt követően rögtön elküldi a pontos adatokat a drónpilótának, aki a képet felnagyítva ellenőrzi, hogy valóban ember tartózkodik az adott helyszínen. Mint kifejtette, csapatuk elég gyakran használja a repülő eszközöket a kereséseknél, és nemcsak hegyimentéskor, hanem igény szerint besegítenek a megyei rendőrségnek is.
Enyhébb és súlyosabb sérülésekkel is találkoznak a hegyimentők a sípályákon
Fotó: Facebook/Salvamont Salvaspeo Mures
Kovács Zoltán Róbert arról is beszélt lapunknak, hogy ebben az időszakban nagyon sok baleset történik a sípályákon is, s míg más országokban a beavatkozást külön csak erre a mentésre szakosodott csapatok végzik, Romániában ezt a feladatot a hegyimentők látják el minden sípályán. „Csapataink felkészültek az ilyen jellegű mentésekre, az egyetlen gond, hogy nincs megfelelő számú alkalmazottunk, ezért főként szezonban eléggé megterheltek a hegyimentők. Szerencsére a leggyakoribb balesetek nem túl súlyosak, gyakran előfordul a térd- és bokaficam vagy kéztörés, de természetesen vannak
akkor bizony bármilyen trauma előfordulhat, akár belső szervi sérülések is” – hívta fel a figyelmet a a hegyi-, barlangi és búvármentő.
A balesetek elkerülése végett így mindenképp az ajánlja a téli sport szerelmeseinek, hogy ne térjenek le a pályáról, és ami a legfontosabb: tudásuknak megfelelő sebességgel sízzenek, odafigyelve környezetükre, betartva a létesítményre érvényes szabályokat. „Ezen kívül pedig mindenképp legyen rajtuk megfelelő ruházat, valamint sisak, síszemüveg, kesztyű.
hiszen ha például egy 80 kilogrammos személy 110 kilóra állítja a kötését, eséskor nem oldódik le a sí a lábáról, és nagyon csúnya sérüléseket szenvedhet, többek között kifordulhat a térde. Ha pedig túl kicsi súlyra állítja a kötést, egy nagyobb kanyarnál simán leeshet a léc a lábáról, és azzal a sebességgel nem marad talpon, az esés következtében pedig traumát is szenvedhet” – intette óva a sportolókat a marosvásárhelyi szakember.
A téli túrázás különleges élményt kínál, ám megfelelő felkészülés nélkül veszélyes is lehet. Moscviciov Leonid, a Kovászna Megyei Természetvédelmi és Hegyimentő Központ vezetője osztotta meg tapasztalatait és tanácsait.
A Maros megyei Salvamont Salvaspeo vezetője kitért arra is, hogy március elején csapatuk több tagja részt vesz a sípályán dolgozó mentőcsapatok európai konferenciáján, melynek első alkalommal Románia ad otthont. „Mindenképp ki szeretnénk használni ezt a lehetőséget, hiszen nem egy gyűlésteremben ülünk majd és beszélgetünk, hanem a konferencia nyolcvan százalékában terepen leszünk, különböző mentési technikákat tanulunk. Fontos tudni, hogy a sípályamentők, hegyimentők nem orvosok vagy képzett asszisztensek,
Ezért véljük nagyon fontosnak ezeket a konferenciákat, képzéseket, hogy kollégáink minél jobban fel legyenek készülve a különböző súlyosságú balesetekre” – magyarázta Kovács Zoltán Róbert.
Az elmúlt 24 órában 89 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 92 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott hétfőn a Facebook-oldalán a Salvamont.
A szórványban élő közösség összetartozását erősíti a 3. Máramarosszigeti Magyar Napok. A rendezvény identitáserősítő szerepéről, valamint a határ menti szórványközösség mindennapi kihívásairól a szervezőkkel beszélgettünk.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
„Ránk számíthatsz!” az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – jelentette be Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke.
Két szászrégeni banda tagjai verekedtek össze szombaton a szászrégeni strandon. Az eseményről nem számolt be a Maros megyei rendőr-főkapitányság, ám miután egy helyi román lap részletesen írt a történtekről, kedden több személyt őrizetbe vettek.
Mintegy 400 rendőr és csendőr keresi a 37 éves Emil Gânj Maros megyei férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta a házat barátnőjére, aki a tűzvészben életét vesztette. A férfi felkutatása egész éjjel folytatódott.
Az Erdélyi-szigethegységben lévő Vârtop üdülőfaluban táborozó diákok egy csoportját szállították kórházba kedd éjjel ételmérgezés gyanújával.
A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
szóljon hozzá!