Az elektronikus kórlapok rendszere nagyon hasznos lenne, ha működne
Fotó: Tamás Attila
Országos szinten több mint 13 millió elektronikus kórlapot hoztak létre mintegy 26 ezer orvos által szolgáltatott adatok alapján – számolt be Mihaela Tănase, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szóvivője.
2019. november 08., 09:202019. november 08., 09:20
2019. november 08., 09:462019. november 08., 09:46
Az Agerpres hírügynökség tájékoztatása szerint az elektronikus kórlap rendszerét (DES) kiterjesztik a jövőben azokra az egészségügyi szolgáltatókra is, amelyek nem állnak szerződéses viszonyban a biztosítóval, hogy minden adatot nyilvántartásba vegyenek. Mindezzel „csak” az a gond, hogy – a lapunk által megszólaltatott szakember szerint –
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szóvivője arról számolt be, hogy az egészségügyi minisztérium támogatásával valamennyi egészségügyi szolgáltatóra kiterjesztik az elektronikus kórlap rendszerének használatát, függetlenül attól, hogy szerződésben áll a biztosítóval vagy sem. Jelenleg 13 118 806 elektronikus kórlap létezik, ezekhez 26 321 orvos szolgáltatott adatokat.
– fogalmazta meg a biztosító szóvivője.
Az elektronikus kórlap rendszerét 2014-ben indították útjára, aztán jogi bonyodalmak miatt két évre felfüggesztették a használatát, majd 2016 végén tették kötelezővé. Digitális formában tárolja a páciensek adatait a betegségeiről, a kezelésekről, allergiáiról. Az elképzelés szerint az adatokhoz a beteg és a kezelőorvosok is hozzáférhetnek, csakhogy miközben a feltöltés akadozva, de működik, a hozzáférés már kevésbé.
Az elektronikus kórlapok rendszere nagyon hasznos lenne, ha működne – szögezte le megkeresésünkre András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója. Rámutatott, folyamatosan feltöltik az adatokat a rendszerbe. Már ez is akadozik, hiszen az elküldött információkat nem mindig veszi át a leálló rendszer, de a hozzáférés biztosítása még ehhez képest is kezdetleges. „Mi csak töltjük fel az adatokat, de a rendszerben nem látjuk, amit más feltöltött. A piacon beszerezhető kórházi, egészségügyi programokkal a DES rendszere nem kompatibilis” – sorolta a nehézségeket a kórházigazgató. Hozzátette,
Nem ismétlődnének a különböző szolgáltatóknál a kivizsgálások, hiszen a rendszerben látható lenne a korábbi eredmény; meg lehetne spórolni sok bürokratikus harcot, nem kellene kísérőpapírokat, zárójelentéseket küldözgetni, a receptet is azonnal láthatná a gyógyszertár – mutatott rá a lehetséges előnyökre András-Nagy. „Rengeteg lehetőséget rejt magában a szoftver, tovább is lehetne fejleszteni, de ehhez az kell, hogy működjék. Jelen pillanatban viszont a kórház szoftverének nincs hozzáférése a többi adathoz, nem látjuk a feltöltött információkat, és a betáplálás is akadozik” – összegzett a kórházigazgató.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!