Bertici Attila és fia, Norbert az ázsiai túrán
Fotó: Bertici Attila/Facebook
Hazatért közel negyven napos, kalandos ázsiai útjáról a szatmárnémeti Bertici Attila és fia, Norbert, akiknek fő célja a Pamír-hegység több mint négyezer méteres magasságban kanyargó „sztrádájának” meghódítása volt. A több mint 17 000 kilométer út során az észak-erdélyi kalandorok rengeteg érdekes tapasztalatot gyűjtöttek, s bár voltak olyan terveik, amiket nem sikerült megvalósítaniuk, elégedetten nyugtázták a sárral és hóval egyaránt megbirkózó Dacia Dusterrel végrehajtott expedíciót.
2024. február 03., 18:042024. február 03., 18:04
Naponta figyelemmel követhették az érdeklődők a Bertici család férfi tagjainak – a Krónikában is beharangozott – ázsiai kalandjait, hisz a 39 napos utat szorgosan dokumentálták, vlogoltak, folyamatosan tájékoztatták követőiket friss élményeikről. Az Afganisztánon, Üzbegisztánon, Tádzsikisztánon és Kirgizisztánon áthaladó, Pamir Highway-nek (Pamír-autópálya) is nevezett magashegyi útnak vágtak neki 2023 decemberében. A felfedezőút során feltöltött videókból kiderül, hogy nem volt az expedíció minden perce egyszerű, de Bertici Attila szerint nem gördült eléjük olyan akadály, amelyre ne számítottak volna, hiszen neki ez már a tizenegyedik „nagyobb kalandja” volt. A hótól nem tartottak, hisz ilyen téren már voltak ismereteik, tapasztalataik.
„Mintha egy hétig bulizna az ember, olyan ereszd el a hajamat stílusban, és akkor jön, ami utána következik. Így lehetne leírni azt az állapotot” – magyarázta a Krónikának a szatmárnémeti kalandor, hozzátéve, néha levegőt is nehezen kaptak. A magasság nem csak a két utazót, hanem az autót is „megviselte”, a 100 lóerős, szívó benzines Dacia Duster erejéből „csak a fele maradt”, és a haladást az aszfalt nélküli, rossz állapotú földutak is nehezítették.
A Dacia Duster jól bírta a strapát
Fotó: Facebook/BerticiAttila
pedig már kifizették a vízumot, elintézték a beutazáshoz szükséges papírokat, melyek összértéke több mint ezer euró volt, illetve idegenvezetőt is fogadtak afganisztáni tartózkodásukhoz, nehogy „belefussanak” egy-két radikális csoportba. Tádzsikisztánban közel ezer kilométert haladtak az afgán határ mentén, és mindenki, akinek beszéltek terveikről, igyekezett lebeszélni őket erről, rámutatva, az Iránban akkortájt történt robbantás felforrósította a hangulatot, úgyhogy európaiként nem tanácsos belépni az országba.
„Én Istenre bíztam magam, és egész úton éreztük, hogy vezet minket. Tényleg nagyon sok olyan szituáció volt, amikor nem láttunk kiutat, de mindig volt egy sugallat, ami segített. Beszélve ötven emberrel, egy sem mondta azt, hogy de srácok, próbáljátok meg.
– idézte fel lapunknak Bertici Attila. Kiemelte, bár úgy hiszi, nem történt volna velük semmi baj, a családjuk miatt sem akartak felesleges kockázatot vállalni, nem akarta kitenni az otthoniakat, az édesanyját a napoknak, aggodalmaknak.
Ennek ellenére végül mindenki nagyon kedves volt velük, érdeklődtek utazásuk célja iránt, tetszik-e nekik az ország. A háborút csak az érzékeltette, hogy néha láttak katonai konvojokat, illetve a településeken felfigyeltek a bevonulásra ösztönző óriásplakátokra. Az Oroszországba történő beutazáskor 17 órát kellett várakozzanak a határon, de nem csak ők, hanem minden, az EU irányából érkező autósnak (ezzel ellentétben amikor később Kazahsztán irányából léptek be, a román rendszám ellenére is mindössze tíz perc alatt átjutottak az ellenőrzésen). Megtudtuk, a videók elkészítése alatt többen is azzal gyanúsították őket, hogy kémek, és azért látogatnak ilyen körülmények között is Oroszországba, mások „oroszbarátsággal” vádolták őket. Pedig ők politikától mentesen utaznak bármerre a világban, csupán az emberekre, azok mindennapjaikra kíváncsiak.
Sok különböző szálláshelyen megfordultak
Fotó: Facebook/BerticiAttila
Ám most mintha másik országba csöppentek volna, vadonatúj utak, civilizált közlekedés fogadta a partiumi látogatókat. Tádzsikisztán is nagyon pozitív élmény volt Berticiék számára, lenyűgözte őket az emberek kedvessége. „Nagyon sok, 54 országban jártam, és azt mondhatom, a tádzsik embereknél talán nincs kedvesebb ember a világnak azon a részein, ahol eddig megfordultam. Sajnos nagy szegénység van, de bármiben kellett, segítettek. Egy éjszakára egy szegény család fogadott be minket, tízen voltak. A földön aludtunk, de jó volt, az utolsó ételüket is megosztották velünk, és bár mi ragaszkodtunk hozzá, hogy legalább adjunk egy kis pénzt, nem fogadták el” – mesélte Attila, felidézve, hogy a határnál egy alkalommal először megkínálták őket teával, és csak azután láttak neki a formaságoknak.
Bertici Attila azt is elmesélte, hogy a mostani útjuk során nem tapasztaltak olyan nagy hidegeket, mint az előzőekben, a minimum mínusz 30 Celsius fok volt. Ugyanakkor a hó sem volt olyan vészes, mint amire számítottak, a Pamír-hegység szokatlanul járható volt. Az is pozitív meglepetésként érte őket, hogy az autóval semmi problémájuk nem volt: azon kívül, hogy kicseréltek néhány kopó alkatrészt, melyek cseréjét már itthon eltervezték, leegyeztették a helyi barátokkal – mivel Oroszországban olcsóbban lehet beszerezni az alkatrészeket –, nem adódott semmilyen gond a kocsival.
„Talán az első olyan autós expedíció volt, amelyik nem okozott ilyen szempontból izgalmat. Pedig sok országban nagyon rossz minőségű benzint tankoltunk – mivel nem volt jobb. A Pamírra is úgy mentünk fel, hogy 91-es benzint tankoltunk, amit már Romániában nem is lehet kapni, annyira rossz” – állapította meg a szatmárnémeti férfi.
Többnyire igyekeztek kis, olcsó szállásokat keresni, melyek egy részét egy világhálós oldalon találták, a Booking.com szállásfoglaló portálhoz hasonló orosz honlapon, amely magyar nyelven is elérhető. Az oroszországi szállások jók és olcsók voltak, 100 lejnek, körülbelül 20 eurónak megfelelő összegért három csillagos szobát tudtak foglalni maguknak (reggelivel az árban). Ellenben Kazahsztán meglepően drágának bizonyult ilyen szempontból, a szállásért akár 50 eurót is fizetni kellett, és akadt, ahol mosakodni sem tudtak, olyan büdös volt a víz. Üzbegisztánban ellenben akár már 18 euróért is aludtak ötcsillagos szállodában, ott sok az olcsó szállás a Selyem utat látogató turistaforgalom miatt.
Nem mindig kellemes több száz kilométer megtétele után este videót szerkeszteni
Fotó: Facebook/BerticiAttila
Az út során az ételkülönlegességeket inkább a fiatalabb Bertici, Norbert próbálta ki – evett például Marco Polót, ami egy hegyi juhfajta, mivel Attila allergia miatt nem eszik csirkét, bárányt.
Berticiék úgy érzékelték, hogy bár ezek iszlám országok, a Szovjetunióban töltött évek hatása nem múlt el nyomtalanul, kicsit lazított a valláshoz való viszonyuláson. Sok helyen üzletben, vendéglőben is tudtak például bort vásárolni. Azt azért hozzátette, hogy részeg embereket nem láttak, és talán ezzel összefüggésben közúti baleseteket sem.
A kalandos ázsiai út során készült videófelvételeket bizony nem mindig volt könnyű a hosszú nap végén leülni a laptop elé vágni, szerkeszteni. Főleg, hogy a körülmények sem voltak mindig megfelelőek – volt olyan, hogy meghűlve, talán koronavírusosan, egy hideg szobában, pokrócokba burkolózva rakták össze a felvételeket –, de a pozitív kommentek ösztönzést jelentettek. A negatívakkal meg már nem foglalkoznak. A mostani expedíció egyébként tízezer új feliratkozót hozott Berticiék Youtube-csatornájára.
„Soha nem volt az, hogy jaj, rendőrautó, félnünk kell. Sőt, sokszor még jó volt, hogy fáradtan megállított egy rendőr, kicsit beszélgettünk, kicsit kacarásztunk. Abszolút pozitív élmény volt” – mesélte lapunknak Bertici Attila, aki a fiával felkeresett olyan barátokat is, akiket előző kalandjaik során ismertek meg.
A rendőrökkel és határőrökkel csupa pozitív tapasztalatuk volt
Fotó: Facebook/BerticiAttila
„Főleg a novoszibirszki barátom feleségével beszélgettünk sokat, aki tudogat angolul. A Szibériába hadifogolyként került nagyapám kapcsán mondta nekem, hogy ott nincs senkinek nagypapája, az ő generációjának nincs deduskája – hisz 32 millió orosz katona halt meg a második világháborúban. Akkor éreztem, hogy ők minden háborút egy kicsit nemzeti tragédiának, egyúttal nemzeti büszkeségnek tartanak. A mai napig azt mondják, hogy felszabadították Európát a második világháborúban” – idézte fel, hozzátéve,
„Érdekes módon sajnálják, hogy háború van, hogy meghalnak emberek, és folyamatosan azt mondják, hogy az ukrán testvérnép. De egyúttal azt is, hogy ennek meg kellett történnie. És akárkivel beszéltünk, érezni lehetett, hogy ők amúgy tehetetlenek, ez politikai döntés” – magyarázta Attila. Hozzátette, orosz barátai, akik hozzá hasonlóan kalandorok, mind békepártiak, akik nagyon fájlalják, hogy orosz rendszámú autóval nem léphetnek be az EU-ba, nem kaphatnak vízumot.
Apa és fia utazása összesen 4000 euróba került, és majdnem ugyanennyi volt az autó felkészítése, illetve a felszerelés megvásárlása. De ahogy mondják – az a következő úton is jól fog majd.
„Az azért lesz érdekes, mert egy olcsó kategóriás motort tesztelünk a gyártónak, olyat, amire mindenki azt mondja, hogy hát ezek nem képesek elmenni ilyen hosszú útra” – magyarázta Bertici Attila. Természetesen arról az útról is beszámolnak majd. A szatmárnémeti utazó kérdésünkre elmondta, bár nem magyarul kommunikálnak a videóikban, illetve közösségi médiaoldalaikon, ő büszke magyarnak, romániai magyarnak vallja magát, aki minden útjára magával viszi a magyar zászlót is.
Fotó: Facebook/BerticiAttila
Felidézte, az első expedíciójuk során készültek magyar és román videóik is, de a román felvételeknek tízszer nagyobb nézettségük volt, mint a magyaroknak, így mivel sem idejük, sem energiájuk mindkét nyelven dolgozni, a későbbiekben a román kommunikáció maradt. Ehhez az is hozzájárult, hogy kezdetben 40 román és 40 magyar céget kerestek fel, hogy szponzorálják őket, de csak román cégek mutatkoztak nyitottnak, a magyarországi vállalatok nem akartak egy „románt” támogatni.
„Valahogy így jött ki a lépés, nem volt tudatos. Én szeretek magyarul beszélni, például a zenei műsorokban, ahol én vagyok a műsorvezető, ahol magyar dalok hangzanak el. De a csatorna román nyelven nőtte ki magát, és nincs energiám kétnyelvű csatornát készíteni. Az a baj, hogy egy videó elkészítés három órát vesz igénybe, kétszer ekkora felvétel összesen hat óra lenne. Egyszerűen képtelenség. Ha kezdetben magyarok nézték volna többen, valószínűleg most magyarul lenne” – fejtette ki Bertici Attila. Aki egyébként arra különösen büszke, hogy a visszajelzések alapján tisztelik, mint „magyar-románt”, hogy a román követői sem kötnek bele azért, mert a GPS-e magyarul beszél vagy magyar zenéket játszik be.
Újabb kalandnak vágott neki a szatmári Bertici Attila és fia, Norbert: az Afganisztánon, Üzbegisztánon, Tádzsikisztánon és Kirgizisztánon áthaladó, enyhe gúnnyal Pamír-autópálya néven emlegetett magashegyi utat szeretnék meghódítani.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
szóljon hozzá!