Fotó: Kiss Zoltán
Felújítva kerül vissza eredeti helyére, a Farkas és Egyetem utca találkozásához Erdély második legrégibb köztéri szobra, Kolozsvár legrégebbi alkotása, a pestisjárványhoz kapcsolódó Mária-oszlop. Kiss Zoltán kőrestaurátor a szobor felújítási munkálatait ismertette a Krónikával.
2022. szeptember 22., 12:592022. szeptember 22., 12:59
A kincses városbeli Farkas utca és környéke felújítási terve keretében kerül vissza eredeti helyére a felújítás alatt álló Mária-oszlop, amely Erdély második legrégibb köztéri szobra, Kolozsváron pedig a legrégibb. A városvezetés tervei alapján újítják fel a kincses város egyik ikonikus utcáját, és a pestisjárványhoz kapcsolódó Mária-oszlopot, majd restaurálva helyezik el eredeti helyén, eddig ugyanis a Mărăști negyedben állt, a szentpéteri templom mögött. Eredetileg a piarista templom előtti téren, a Beltorda (ma Egyetem) és Farkas (ma Kogălniceanu) utca találkozásánál állt a fogadalmi oszlop. A szobor restaurálását végző szakértőcsapat vezetője, Kiss Zoltán kőrestaurátor számolt be a Krónikának a munkáról, a szobor áthelyezésének részleteiről.
A kolozsvári, barokk stílusú Mária-oszlop Erdély második legrégibb köztéri szobra, a legrégibb Nepomuki Szent János nagyszebeni szobra, amelyet 1734-ben állítottak. A kolozsvári oszlopot 1744-ben Anton Schuchbauer osztrák szobrászművész készítette Kornis Antal főkormányszéki tanácsos és felesége kérésére, hálából a pestisjárvány elmúlásáért. Gergely Balázs egykori városi tanácsos javaslata nyomán a Farkas utca környéki térrendezés keretében kerülhet vissza eredeti helyére az alkotás, amelyet a hatvanas években helyeztek át a Mărăști negyedbe, ott vészelte át a kommunista rendszer egyházellenességét.
Fotó: Kiss Zoltán
A Macalik Arnold építész tervei alapján zajló munkálatok részeként külön csapat foglalkozik a felbecsülhetetlen jelentőségű alkotás restaurálásával és eredeti talapzatára való visszahelyezésével, amelyet megtaláltak a régészek a Farkas és az Egyetem utca találkozásánál. Kiss Zoltán kifejtette, csapatukat a szobor elbontására, restaurálására és újjáépítésére szerződtették. A munkálatok előkészítése már több mint egy hónappal ezelőtt elkezdődött, és jövő évben fog befejeződni a teljes folyamat. A szétbontást-áthelyezést szeptember 14-én kezdték meg, a helyi lakosság nagy érdeklődésétől övezve. A szakember elmondta, a szobor meglepően rossz állapotban van, és ezt tulajdonképpen csak akkor tudták meg, amikor szétszedték a műalkotást, amit egykor betonnal, fémkapcsokkal illesztettek, csatoltak össze.
A Mária-oszlopot restauráló szakemberek, álló sorban balról a második Kiss Zoltán kőrestaurátor
Fotó: Kiss Zoltán
Kiss Zoltán kiemelte, hogy a szétszedés során igyekeztek vigyázni arra, hogy ne legyen nagy az anyagveszteség, ne váljanak le értékes részletek a szoborról, így hosszasak voltak az előkészületi munkák: az anyagot elő kellett szilárdítani, le kellett védeni.
– fejtette ki a restaurátor. Hozzátette, a szoborról letört több részletet évtizedek óta őrizgettek a templomnál a „gondos kezek” – többek között a kántorné: összegyűjtötték és megóvták. A letört, de meglévő részek között előkerült három amfora és három angyalka is, melyek meglepően épek, megvan minden végtagjuk. Ezek vagy ezek másolatai visszakerülhetnek eredeti helyükre. A szakember azt is elmondta, hogy egyelőre nem lehet tudni, hogy pontosan miket, mely részeket kell újrafaragni, pótolni, ezt csak a részletesebb vizsgálatok után fogják látni. Az újrafaragás, illetve pótlás archív fényképek, felvételek alapján fog történni, melyekből szerencsére szép számmal akad, illetve számuk nőtt is a közelmúltban.
Fotó: Kiss Zoltán
Kiss Zoltán azt is elmondta, hogy egy szobor szétszedése olyan részletekre derít fényt, amelyek nem derülnének ki, ha egy-egy alkotást a helyszínen, egyben restaurálnának. „Most kiszedtük például a szobor belsejéből a vaskapcsokat, amik az idő folyamán korrodálódnak, feszítenek, szétrepeszthetik a kőanyagot. Például a földgömb, amelyen Mária áll, három darabra van repedve. Ha az szétvált volna, kibillenthette volna az egyensúlyából az alakot, és az leeshetett volna” – részletezte.
A restaurátor azt is elmondta, hogy sajnos a kőanyag a szobor egyes részein nagyon rossz állapotban van, így az is lehet, hogy muzeális környezetet, stabilabb tárolási körülményeket igényelne, de erre vonatkozólag is csak a részletes vizsgálat után fognak biztosat mondani. A restaurálás, konzerválás a Kolozs megyei Magyarvistában zajlik majd, oda szállítják az elbontott szobor részeit.
Fotó: Kiss Zoltán
„Ez nagyon szép, különösen nagy jelentőséggel bíró munka. Érdekes, amikor egy szobrot, műemléket egyszer már szétszedtek, javítottak, és mi a restauráláskor, az újra szétszedésnél láthatjuk, hova helyeztek kapcsokat, kötőelemeket. Ilyenkor rá lehet jönni a dolog logikájára, hogy mit, miért, hogyan illesztettek össze” – zárta gondolatait a szakember.
Fotó: Kiss Zoltán
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
szóljon hozzá!