Fotó: Kiss Zoltán
Felújítva kerül vissza eredeti helyére, a Farkas és Egyetem utca találkozásához Erdély második legrégibb köztéri szobra, Kolozsvár legrégebbi alkotása, a pestisjárványhoz kapcsolódó Mária-oszlop. Kiss Zoltán kőrestaurátor a szobor felújítási munkálatait ismertette a Krónikával.
2022. szeptember 22., 12:592022. szeptember 22., 12:59
A kincses városbeli Farkas utca és környéke felújítási terve keretében kerül vissza eredeti helyére a felújítás alatt álló Mária-oszlop, amely Erdély második legrégibb köztéri szobra, Kolozsváron pedig a legrégibb. A városvezetés tervei alapján újítják fel a kincses város egyik ikonikus utcáját, és a pestisjárványhoz kapcsolódó Mária-oszlopot, majd restaurálva helyezik el eredeti helyén, eddig ugyanis a Mărăști negyedben állt, a szentpéteri templom mögött. Eredetileg a piarista templom előtti téren, a Beltorda (ma Egyetem) és Farkas (ma Kogălniceanu) utca találkozásánál állt a fogadalmi oszlop. A szobor restaurálását végző szakértőcsapat vezetője, Kiss Zoltán kőrestaurátor számolt be a Krónikának a munkáról, a szobor áthelyezésének részleteiről.
A kolozsvári, barokk stílusú Mária-oszlop Erdély második legrégibb köztéri szobra, a legrégibb Nepomuki Szent János nagyszebeni szobra, amelyet 1734-ben állítottak. A kolozsvári oszlopot 1744-ben Anton Schuchbauer osztrák szobrászművész készítette Kornis Antal főkormányszéki tanácsos és felesége kérésére, hálából a pestisjárvány elmúlásáért. Gergely Balázs egykori városi tanácsos javaslata nyomán a Farkas utca környéki térrendezés keretében kerülhet vissza eredeti helyére az alkotás, amelyet a hatvanas években helyeztek át a Mărăști negyedbe, ott vészelte át a kommunista rendszer egyházellenességét.
Fotó: Kiss Zoltán
A Macalik Arnold építész tervei alapján zajló munkálatok részeként külön csapat foglalkozik a felbecsülhetetlen jelentőségű alkotás restaurálásával és eredeti talapzatára való visszahelyezésével, amelyet megtaláltak a régészek a Farkas és az Egyetem utca találkozásánál. Kiss Zoltán kifejtette, csapatukat a szobor elbontására, restaurálására és újjáépítésére szerződtették. A munkálatok előkészítése már több mint egy hónappal ezelőtt elkezdődött, és jövő évben fog befejeződni a teljes folyamat. A szétbontást-áthelyezést szeptember 14-én kezdték meg, a helyi lakosság nagy érdeklődésétől övezve. A szakember elmondta, a szobor meglepően rossz állapotban van, és ezt tulajdonképpen csak akkor tudták meg, amikor szétszedték a műalkotást, amit egykor betonnal, fémkapcsokkal illesztettek, csatoltak össze.
A Mária-oszlopot restauráló szakemberek, álló sorban balról a második Kiss Zoltán kőrestaurátor
Fotó: Kiss Zoltán
Kiss Zoltán kiemelte, hogy a szétszedés során igyekeztek vigyázni arra, hogy ne legyen nagy az anyagveszteség, ne váljanak le értékes részletek a szoborról, így hosszasak voltak az előkészületi munkák: az anyagot elő kellett szilárdítani, le kellett védeni.
– fejtette ki a restaurátor. Hozzátette, a szoborról letört több részletet évtizedek óta őrizgettek a templomnál a „gondos kezek” – többek között a kántorné: összegyűjtötték és megóvták. A letört, de meglévő részek között előkerült három amfora és három angyalka is, melyek meglepően épek, megvan minden végtagjuk. Ezek vagy ezek másolatai visszakerülhetnek eredeti helyükre. A szakember azt is elmondta, hogy egyelőre nem lehet tudni, hogy pontosan miket, mely részeket kell újrafaragni, pótolni, ezt csak a részletesebb vizsgálatok után fogják látni. Az újrafaragás, illetve pótlás archív fényképek, felvételek alapján fog történni, melyekből szerencsére szép számmal akad, illetve számuk nőtt is a közelmúltban.
Fotó: Kiss Zoltán
Kiss Zoltán azt is elmondta, hogy egy szobor szétszedése olyan részletekre derít fényt, amelyek nem derülnének ki, ha egy-egy alkotást a helyszínen, egyben restaurálnának. „Most kiszedtük például a szobor belsejéből a vaskapcsokat, amik az idő folyamán korrodálódnak, feszítenek, szétrepeszthetik a kőanyagot. Például a földgömb, amelyen Mária áll, három darabra van repedve. Ha az szétvált volna, kibillenthette volna az egyensúlyából az alakot, és az leeshetett volna” – részletezte.
A restaurátor azt is elmondta, hogy sajnos a kőanyag a szobor egyes részein nagyon rossz állapotban van, így az is lehet, hogy muzeális környezetet, stabilabb tárolási körülményeket igényelne, de erre vonatkozólag is csak a részletes vizsgálat után fognak biztosat mondani. A restaurálás, konzerválás a Kolozs megyei Magyarvistában zajlik majd, oda szállítják az elbontott szobor részeit.
Fotó: Kiss Zoltán
„Ez nagyon szép, különösen nagy jelentőséggel bíró munka. Érdekes, amikor egy szobrot, műemléket egyszer már szétszedtek, javítottak, és mi a restauráláskor, az újra szétszedésnél láthatjuk, hova helyeztek kapcsokat, kötőelemeket. Ilyenkor rá lehet jönni a dolog logikájára, hogy mit, miért, hogyan illesztettek össze” – zárta gondolatait a szakember.
Fotó: Kiss Zoltán
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!