Az RMDSZ nagyváradi székházán most is ott lobog a magyar zászló
Fotó: Facebook/Bihar megyei RMDSZ
Magyarázatot vár Bihar megye prefektusa az RMDSZ-től arra, hogy miért tűzte ki nagyváradi székházára a magyar zászlót. A lobogót a tavalyi év utolsó előtti napján megpróbálták elégetni.
2019. január 20., 00:322019. január 20., 00:32
2019. január 20., 12:452019. január 20., 12:45
Ioan Mihaiunak, a kormány területi képviselőjének reakciójáról az Ebihoreanul hírportál számolt be, a közérdekű információkhoz való szabad hozzáférésről szóló törvény alapján megszerezve a prefektus által az RMDSZ-nek eljuttatott levelet.
Ioan Mihaiu közölte, hogy a román zászló kitűzését, a himnusz eléneklését és a román címer használatát szabályozó 1994/75-ös számú törvény és a 2001-ben született 1157-es számú kormányhatározat alapján más ország lobogója csupán a román zászlóval együtt tűzhető ki, a hivatalos látogatások alkalmával, a nemzetközi fesztiválok és rendezvények esetében, a hivatalos épületeken, a helyi hatóságok által kijelölt helyeken.
„A hatályos jogszabályi rendelkezéseket figyelembe véve a prefektus felkéri az RMDSZ-t, hogy „optimális határidőn” belül adjon választ arra, milyen körülmények között tűzte ki a nagyváradi Sas-passzázsban működő székházára „egy idegen állam lobogóját”, és hogy a zászló milyen időszakban lobogott az épületen.
A Bihar megyei RMDSZ-székházra kitűzött magyar zászlót december 30-ára próbálták meg felgyújtani a nagyváradi Fekete Sas-palotában, ám egy fiatalember időben megakadályozta, hogy a lobogó lángra kapjon. Az incidensről videofelvétel is készült, amelyen látható, amint egy fiatal nő székre felállva egy öngyújtó lángjával próbálja meggyújtani az épület falára kifüggesztett piros-fehér-zöld zászlót. Ennek ellenére a rendőrség azóta sem azonosította az elkövetőt. Az incidens után az RMDSZ ipari alpinista segítségével magasabbra tetette a zászlót.
A szövetség megyei elnöke közölte, a 2001/1157-es számú kormányhatározat a zászlóhasználat ügyében kimondja: a szervezett formában tömörülő nemzeti kisebbségek önazonosságuk kifejezéseképpen használhatják sajátos, nemzeti jelképeiket.
Az RMDSZ nagyváradi központi székházára kitűzött magyar zászlót korábban már négy alkalommal rongálták meg az utóbbi fél évben.
Mintegy százezer szavazattal többre számít a most vasárnapi államfőválasztáson Kelemen Hunor az öt évvel ezelőtti 357 ezer vokshoz képest.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Tizenegy Hargita megyei település közel 4000 lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!