Előtérben a múlt. A gépiről már áttértek a kézi munkára a váradi régészeti lelőhelyen
Fotó: Eugenia Pasca/Agerpres
Újra dolgoznak a régészek a nagyváradi ortodox katedrális melletti ásatáson. Doru Marta a Krónikának elmondta: a leleteket in situ őrzik meg, de ezek helyét akár a felszínen is megjelölhetik majd az építészek.
2021. március 17., 16:202021. március 17., 16:20
Sikerült újrakezdeni a munkát hétfőn a régészeknek a nagyváradi ortodox katedrális körüli építőtelepen, ahol vélhetően a város középkori központjának, Péntekhelynek a maradványaira bukkantak. A helyszínen tartózkodó Doru Marta régész, történész a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy két hét múlva tudnak majd pontosabbat mondani a katedrális körüli mélygarázs munkálatai során felszínre bukkant leletek értékéről.
A Körösvidéki Múzeum szakembere – aki könyvet is publikált a nagyváradi várról, melynek közvetlen közelében az lelőhely található – elmondta: eddig befejeződött a földnek a markológéppel való kiásása, és a modern kor szintjét elhagyva sikerült lejutniuk a szakembereknek a történelmi rétegekhez.
„A sírokhoz sajnos még nem nyúlhatunk, hiszen esik az eső, tele van minden sárral” – mondta a szakember, azt tartva, hogy ez kárt tenne a leletekben. Reményének adott hangot, hogy hamarosan sikerül ezeket is kinyitni, addig az erődítményszerű építmény feltárása zajlik, amely a vár elővédőfala lehetett. A terület ugyanis a nagyváradi vár közvetlen közelében található, korábban csak a várárok választotta el az erődítménytől.
ám a bennük talált leletanyag egyelőre későbbi korból, a 19 századból, a 20. század elejéről való. A régész szerint ennek magyarázata, hogy a többemeletes tömbházak megépülte előtt a Kolozsvári út és városközpont közötti helyszínen házak álltak, melyeket a 70-es években bontottak le, amikor megépült a város Centrul Civic-ként emlegetett kommunista „központja”.
– jelentette ki lapunknak Doru Marta.
Az első leleteket február közepén tárta fel a markológép
Fotó: Bihari Napló/Alexandru Nițescu
A régész szerint a környék sokszori átépítése egyáltalán nem kedvez a régészeti munkának, többek között az is akadályozza őket, hogy a kommunizmusbeli csatornázás épp középen vágja ketté a lelőhelyet.
– nyilatkozta a régész, arra utalva, hogy korábban az is akadályozta az ásatást, hogy a polgármesteri hivatal nem bocsátott elegendő munkást a rendelkezésükre.
Doru Marta szerint az építőtelep teljes feltárása még eltarthat egy ideig, hiszen „ nagy területről van szó”, még ha egy részén a kommunizmusbeli építkezések során tönkre is tették a leleteket.
– magyarázta a Krónikának a szakember. Elmondta, jelenleg 20 munkással dolgoznak, ezek egyelőre elegendők, már csak az idő javulásában reménykednek, ugyanis az esős, hideg idő nem kedvez a szabadtéri munkának.
Az itt talált leletek további sorsáról Doru Marta elmondta:
De olyan megoldás is lehetséges lenne – és ezt a mélygarázs tervezője, Pafka Ernő építész is kivitelezhetőnek tartja –, hogy a felszínen jelöljék meg a középkori építmények helyét, ahogy a várban is tették annak felújítása során. Ez megoldható, hiszen a katedrális körül épülő mélygarázs felett járólap, gyalogos övezet lesz, ráadásul itt fognak eljárni a várba érkező turisták is.
Az ígéretes helyszín a vár gyaloghídjáról nézve
Fotó: Bihari Napló/Alexandru Nițescu
Emlékeztetett, hasonló módon jelölték meg a várban is az egykori székesegyház azon részeit, amelyeket elhelyezkedésük miatt nem tudtak a maga valóságában bemutatni a látogatóknak. Rámutatott,
„Ez azon is múlik, milyen állapotban vannak a leletek” – mondta a régész, aki szerint ezek állapotán sokat ronthat, hogy a középkorban újrahasznosított kőből dolgoztak, többnyire az egykori várbeli dóm köveit használták fel építkezéskor. A megjelölésnél az építészszakembereké az utolsó szó, mondta.
„Mindenki tiszteletben akarja tartani a határidőket” – jelentette ki Doru Marta, amikor arról kérdeztük, milyen a polgármesteri hivatal hozzáállása a feltáráshoz. Hozzátette, bár egy régészeti ásatásnak egyetlen beruházó sem örül, miután ismertették a városházán ennek jelentőségét, segítséget kaptak a további munkához. Úgy vélte,
Mint arról beszámoltunk, a nagyváradi vár szomszédságában, az ortodox katedrális körül zajló mélygarázs-építési munkálatok során február közepén csontokra és falmaradványokra bukkantak a munkások. A régészek szerint vélhetően a középkori Várad városmagjának, Péntekhelynek a maradványairól van szó, amely a vár megépülte után, annak nyugati oldalán jött létre. A leletek azért is nagyon fontosak, mivel a környék kommunizmusban való beépítése során a középkori város maradványai nagyrészt megsemmisültek, így ezek lehetnek az egyetlenek, amelyek a városnak ezen időszakáról árulkodnak.
Csontokra és falmaradványokra bukkantak a napokban a munkások a nagyváradi vár szomszédságában, az ortodox székesegyház körül zajló mélygarázs-építési munkálatok során. Zatykó Gyula polgármesteri tanácsos szerint fel kell tárni a területet, még akkor is, ha ez az építkezés késleltetését ere
Nagyvárad egyik legforgalmasabb pontján, a Kolozsvári út és a vár szomszédságában található ortodox katedrális körül építi meg az önkormányzat a város első P&R (Park and Ride, azaz parkolj és utazz) típusú mélygarázsát. A december elején elkezdett beruházás célja, hogy a városba behajtók itt letegyék a gépkocsijukat, és a helyi tömegközlekedésre váltsanak, megszabadítva a belvárost a zsúfolt autós forgalomtól.
Csontokra és falmaradványokra bukkantak a napokban a munkások a nagyváradi vár szomszédságában, az ortodox székesegyház körül zajló mélygarázs-építési munkálatok során. Zatykó Gyula polgármesteri tanácsos szerint fel kell tárni a területet, még akkor is, ha ez az építkezés késleltetését ere
Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.
Újabb hőségriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
szóljon hozzá!