Előtérben a múlt. A gépiről már áttértek a kézi munkára a váradi régészeti lelőhelyen
Fotó: Eugenia Pasca/Agerpres
Újra dolgoznak a régészek a nagyváradi ortodox katedrális melletti ásatáson. Doru Marta a Krónikának elmondta: a leleteket in situ őrzik meg, de ezek helyét akár a felszínen is megjelölhetik majd az építészek.
2021. március 17., 16:202021. március 17., 16:20
Sikerült újrakezdeni a munkát hétfőn a régészeknek a nagyváradi ortodox katedrális körüli építőtelepen, ahol vélhetően a város középkori központjának, Péntekhelynek a maradványaira bukkantak. A helyszínen tartózkodó Doru Marta régész, történész a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy két hét múlva tudnak majd pontosabbat mondani a katedrális körüli mélygarázs munkálatai során felszínre bukkant leletek értékéről.
A Körösvidéki Múzeum szakembere – aki könyvet is publikált a nagyváradi várról, melynek közvetlen közelében az lelőhely található – elmondta: eddig befejeződött a földnek a markológéppel való kiásása, és a modern kor szintjét elhagyva sikerült lejutniuk a szakembereknek a történelmi rétegekhez.
„A sírokhoz sajnos még nem nyúlhatunk, hiszen esik az eső, tele van minden sárral” – mondta a szakember, azt tartva, hogy ez kárt tenne a leletekben. Reményének adott hangot, hogy hamarosan sikerül ezeket is kinyitni, addig az erődítményszerű építmény feltárása zajlik, amely a vár elővédőfala lehetett. A terület ugyanis a nagyváradi vár közvetlen közelében található, korábban csak a várárok választotta el az erődítménytől.
ám a bennük talált leletanyag egyelőre későbbi korból, a 19 századból, a 20. század elejéről való. A régész szerint ennek magyarázata, hogy a többemeletes tömbházak megépülte előtt a Kolozsvári út és városközpont közötti helyszínen házak álltak, melyeket a 70-es években bontottak le, amikor megépült a város Centrul Civic-ként emlegetett kommunista „központja”.
– jelentette ki lapunknak Doru Marta.
Az első leleteket február közepén tárta fel a markológép
Fotó: Bihari Napló/Alexandru Nițescu
A régész szerint a környék sokszori átépítése egyáltalán nem kedvez a régészeti munkának, többek között az is akadályozza őket, hogy a kommunizmusbeli csatornázás épp középen vágja ketté a lelőhelyet.
– nyilatkozta a régész, arra utalva, hogy korábban az is akadályozta az ásatást, hogy a polgármesteri hivatal nem bocsátott elegendő munkást a rendelkezésükre.
Doru Marta szerint az építőtelep teljes feltárása még eltarthat egy ideig, hiszen „ nagy területről van szó”, még ha egy részén a kommunizmusbeli építkezések során tönkre is tették a leleteket.
– magyarázta a Krónikának a szakember. Elmondta, jelenleg 20 munkással dolgoznak, ezek egyelőre elegendők, már csak az idő javulásában reménykednek, ugyanis az esős, hideg idő nem kedvez a szabadtéri munkának.
Az itt talált leletek további sorsáról Doru Marta elmondta:
De olyan megoldás is lehetséges lenne – és ezt a mélygarázs tervezője, Pafka Ernő építész is kivitelezhetőnek tartja –, hogy a felszínen jelöljék meg a középkori építmények helyét, ahogy a várban is tették annak felújítása során. Ez megoldható, hiszen a katedrális körül épülő mélygarázs felett járólap, gyalogos övezet lesz, ráadásul itt fognak eljárni a várba érkező turisták is.
Az ígéretes helyszín a vár gyaloghídjáról nézve
Fotó: Bihari Napló/Alexandru Nițescu
Emlékeztetett, hasonló módon jelölték meg a várban is az egykori székesegyház azon részeit, amelyeket elhelyezkedésük miatt nem tudtak a maga valóságában bemutatni a látogatóknak. Rámutatott,
„Ez azon is múlik, milyen állapotban vannak a leletek” – mondta a régész, aki szerint ezek állapotán sokat ronthat, hogy a középkorban újrahasznosított kőből dolgoztak, többnyire az egykori várbeli dóm köveit használták fel építkezéskor. A megjelölésnél az építészszakembereké az utolsó szó, mondta.
„Mindenki tiszteletben akarja tartani a határidőket” – jelentette ki Doru Marta, amikor arról kérdeztük, milyen a polgármesteri hivatal hozzáállása a feltáráshoz. Hozzátette, bár egy régészeti ásatásnak egyetlen beruházó sem örül, miután ismertették a városházán ennek jelentőségét, segítséget kaptak a további munkához. Úgy vélte,
Mint arról beszámoltunk, a nagyváradi vár szomszédságában, az ortodox katedrális körül zajló mélygarázs-építési munkálatok során február közepén csontokra és falmaradványokra bukkantak a munkások. A régészek szerint vélhetően a középkori Várad városmagjának, Péntekhelynek a maradványairól van szó, amely a vár megépülte után, annak nyugati oldalán jött létre. A leletek azért is nagyon fontosak, mivel a környék kommunizmusban való beépítése során a középkori város maradványai nagyrészt megsemmisültek, így ezek lehetnek az egyetlenek, amelyek a városnak ezen időszakáról árulkodnak.
Csontokra és falmaradványokra bukkantak a napokban a munkások a nagyváradi vár szomszédságában, az ortodox székesegyház körül zajló mélygarázs-építési munkálatok során. Zatykó Gyula polgármesteri tanácsos szerint fel kell tárni a területet, még akkor is, ha ez az építkezés késleltetését ere
Nagyvárad egyik legforgalmasabb pontján, a Kolozsvári út és a vár szomszédságában található ortodox katedrális körül építi meg az önkormányzat a város első P&R (Park and Ride, azaz parkolj és utazz) típusú mélygarázsát. A december elején elkezdett beruházás célja, hogy a városba behajtók itt letegyék a gépkocsijukat, és a helyi tömegközlekedésre váltsanak, megszabadítva a belvárost a zsúfolt autós forgalomtól.
Csontokra és falmaradványokra bukkantak a napokban a munkások a nagyváradi vár szomszédságában, az ortodox székesegyház körül zajló mélygarázs-építési munkálatok során. Zatykó Gyula polgármesteri tanácsos szerint fel kell tárni a területet, még akkor is, ha ez az építkezés késleltetését ere
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Portálunk kérdőíves felmérést indított a médiafogyasztási szokások megismerése érdekében. És ha már kutatunk, akkor a Krónikát is górcső alá vesszük.
Székelyföldi látogatásra érkezett pénteken Szijjártó Péter magyar külügyminiszter.
Mintegy 894 ezer lejt (mintegy 179 ezer euró) utal ki a Marcel Ciolacu vezette kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.
Zsarolás és illegális fogva tartás vádjával vettek őrizetbe egy szilágysági víz-gázszerelőt és fiát, akik erőszakkal próbálták behajtani egyik falustársuktól az elvégzett munkálatok ellenértékét.
Csaknem hárommillió eurós beruházás eredményeképpen szerda délután felavatták az Arad megyei Pécska határában Románia első sűrített földgázzal (CNG) és folyékony földgázzal üzemelő kamionokat kiszolgáló (LNG) töltőállomását.
Őrizetbe vettek szerda este a maroshévízi rendőrök egy férfit, aki botrányt keltett a város kórházában és agresszívan viselkedett az egészségügyi személyzettel szemben.
Tüntetés zajlott csütörtökön a Fehér megyei Kudzsiron található fegyvergyárban, miután az üzem munkásai szerint tarthatatlanná válik a helyzet a megrendelések hiánya miatt.
Csütörtök hajnalban újabb két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból a hegyimentők – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
szóljon hozzá!