Fájdalmas vírusbuktató a nagybetűs élet kapujában: érintettek az egyetemista életforma teljes felborulásáról

Felsőfokú magány. A jelenlegi első- és másodéves hallgatók jelentős része nem találkozott csoporttársaival, nem kóstolt bele az egyetemista életbe •  Fotó: Pixabay.com

Felsőfokú magány. A jelenlegi első- és másodéves hallgatók jelentős része nem találkozott csoporttársaival, nem kóstolt bele az egyetemista életbe

Fotó: Pixabay.com

Maradandó hiányérzet alakulhat ki a mai egyetemisták körében, akik a járványhelyzet miatt nagyrészt otthon ülve kénytelenek eltölteni életük egyik legszebb, legfontosabb időszakát, vagy legalábbis az elődeik által még annak tartott periódust. Cikkünkben személyes tapasztalatokról számolnak be erdélyi magyar hallgatók, illetve a KMDSZ elnöke, ugyanakkor pszichológus is rávilágít az életforma felborulásának velejáróira.

Simó Helga

2022. január 28., 13:532022. január 28., 13:53

A járványhelyzet nagyban befolyásolta az egyetemisták életét is, hiszen az online és hibrid tanrend révén felborult a korábban jól kialakult, hagyományos felsőoktatási rendszer, és ami talán még súlyosabb: a továbbtanuló fiatal felnőttek teljes életformája is. Miként tudja ez a generáció megélni a függetlenedést, milyen hatással van ez a társaikkal, tanáraikkal való kapcsolat kialakítására, tanulmányaikra, illetve mentális egészségükre? Másod- és harmadéves egyetemistákkal, illetve Hatos Attilával, a Kolozsvári Magyar Diákszövetség elnökével, valamint dr. Marschalkó Eszter Enikővel, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Alkalmazott Pszichológia Intézetének adjunktusával beszélgettünk az egyetemistaélet mai kihívásairól.

Szinte nem is ismerik egymást a másodévesek

Kristály Eszter, a BBTE Pszichológia és Neveléstudományok Kar gyógypedagógia szakának másodéves diákja lapunk megkeresésére elmondta, hogy

a pandémia kezdete óta minden órájuk online zajlik.

A csoporttársait szinte egyáltalán nem ismeri, ugyanis pár alkalommal, saját szervezésű kisebb-nagyobb összejövetelen találkozott néhányukkal, de az egyetem keretein belül még egyszer sem.

A harmadéves Domokos Ferenc a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karára jár. Habár a járvány miatt a másodévet szinte teljesen otthon töltötte, Marosvásárhelyen, most visszaköltözött Kolozsvárra. Társaival együtt sokáig abban reménykedett, hogy minél hamarabb ismét találkozhatnak az egyetemen vagy diákoknak szóló rendezvényeken, ez azonban nem történt meg.

Eszter bevallása szerint az első évben sokáig kényelmetlenül érezte magát, és a tanév befagyasztásának lehetősége is megfordult a fejében, tekintve, hogy az egyetem sem tanulás, sem pedig közösségépítés szempontjából nem adott sokat hozzá az életéhez. Végül mégis maradt Kolozsváron.

Idézet
Mára már elfogadtam ezt, azonban mindig keresem a lehetőségeket, amelyeket megragadhatok, hogy egy kicsit felpezsdítsem egyetemi éveimet. Továbbra is reménykedem, hátha eljön a fordulópont, és legalább egy keveset bejárhatunk, de sajnos nem sok esélyt látok rá”

– osztotta meg Eszter. Hozzátette: bár lehet, hogy ez nem vet túl jó fényt rá, mindig irigy a környezetében lévő többi egyetemistára, akik bejárhatnak az óráikra.

Ezt az egyenlőtlenséget tapasztalta Ferenc is. Ugyanis idén nagyon sok karon legalább részleges jelenléttel kezdték az oktatást, az övé azonban nem tartozik ezek közé, mert csak elméleti tantárgyak vannak a curriculumban. Felfigyelt arra, jó pár csoporttársa örül, hogy otthonról tudják folytatni a tanulmányaikat, és csupán online kell részt venniük az órákon. Azonban a közvetlen környezete és ő ezt veszteségként élték meg. Sokan ugyanis meg akarják tapasztalni azt, hogy milyen egy teljesen másik városban élni, távol lenni a szülők gondoskodásától, új helyzeteket megtapasztalni. Ezek az emberek, annak ellenére, hogy online volt a tanítás, felköltöztek Kolozsvárra, kihasználva, hogy ez az utolsó évük alapképzésen.

„Én is felköltöztem már másodév folyamán, mert a diákszövetségi teendőim miatt gyakrabban kellett járnom a városba. Illetve idéntől felvettem olyan tantárgyakat is, ahol szükséges a fizikai jelenlét, emellett elkezdtem dolgozni is” – ismertette Ferenc. Reméli, hogy visszatérhet a fizikai oktatás, és nem csupán azon „szerencsések” számára, akik nem csak elméleti tantárgyakat tanulnak. Annak ellenére, hogy többen kényelmesebbnek vélik a jelenlegi helyzetet, úgy gondolja, mindenki előnyére válhatna, ha „a komfortzónából kötelesek lennének kilépni”.

Kincstelen egyetemista élet. Sok erdélyi magyar fiatal a kolozsvári BBTE-re jár, de csak „online” •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Kincstelen egyetemista élet. Sok erdélyi magyar fiatal a kolozsvári BBTE-re jár, de csak „online”

Fotó: Jakab Mónika

Kapcsolatok kialakítása a világjárvány dacára

Eszter úgy gondolja, hogy akad néhány pozitívum is a rengeteg hátrány mellett.

Idézet
Az, hogy az oktatás online zajlik, lehetőséget nyújt arra, hogy jobb időbeosztást teremtsek magamnak. Valamint azáltal, hogy nem ismerhettem meg a szaktársaimat és hogy nem járhattam be az órákra, kénytelen voltam új ismerkedési lehetőségeket keresni. Tulajdonképpen a helyzet váltotta ki azt, hogy spontánabb legyek, és megragadjam az összes kínálkozó alkalmat”

– húzta alá a másodéves lány.

Ferenc ezzel szemben más utat választott a „kapcsolódáshoz”. Szerencsésnek tartja magát, mert még középiskolában tagja volt a Romániai Magyar Középiskolások Szövetségének (Makosz), ennek keretében belül így Erdély-szerte megismerhetett diákokat. Amikor elkezdte az egyetemet, sokukkal találkozhatott, és ez nagyon megkönnyítette egyetemi beilleszkedését. Hangsúlyozza, hogy soha nem késő elkezdeni a diák- és civilszervezeti tevékenykedést, mert rengeteg lehetőséget és élményt nyújthat, amit intézményes keretek között nem lehet megtapasztalni.

Az online tér hosszú távon élhetetlen felület

Hatos Attila, a KMDSZ elnöke eközben úgy véli,

az egyetemista évek azok, amelyek ténylegesen befolyásolják a nagybetűs életbe való kilépést.

Viszont kellőképpen kötetlenek és szabadok ahhoz, hogy az egyetemi oktatás mellett az ember ki tudja próbálni magát olyan helyzetekben, amelyekből tapasztalatokat tud gyűjteni, és – a szó legpozitívabb értelmében – nagyobb felelősségre vonás nélkül tud hibázni. Az elmúlt két évben legfőképp az egyetemista élet ezen része sérült. Vannak olyan évfolyamok, amelyek csak kevés ideig, vagy még egyáltalán nem tapasztalták meg azt, hogy milyen Kolozsváron vagy akár más egyetemi városban diáknak lenni.

Idézet
Ha viszont a másik oldalról közelítem meg, akkor azt is látjuk, hogy az oktatás ebben a formában egy kényelmi helyzetet teremtett. A szülőknek jóval kevesebb anyagi ráfordítást jelent, miközben a diákoknak otthonról kell tanulniuk, így pedig a vizsgázás is jóval egyszerűbb folyamat lett”

– érzékeltette az érem másik oldalát is az elnök.

Ugyanakkor nagyon nagy problémának érzi azt, hogy a diákok már nem is tudják, mit veszítenek azzal, hogy nincsenek jelen, hogy nem érik őket a Kolozsvárra jellemző ingerek. Normális helyzetben másodévre már kialakulnak új baráti társaságok, vagy éppen a székelyföldi diák egész évben együtt készül a partiumi vagy kolozsvári diáktársával a KMDSZ Diáknapokra. Úgy látja, hogy sokkalta szerteágazóbbá teszik a gondolkodást, a kapcsolatépítést ezek az események. „Közben azt is észrevettem, hogy nekünk, akik látták az egyetemista élet mindkét oldalát, sokkal nehezebb elfogadni a jelenlegi helyzetet” – tette hozzá az elnök, aki arra is kitért, hogy, ugye, ők is elsősorban az online tér felé fordultak, de ez hosszú távon nem egy élhető felület a közösségépítésre.

Elszigetelődés. Egyes hallgatók számára kényelmesebb otthonról tanulni, de sokan nehezen viselik •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Elszigetelődés. Egyes hallgatók számára kényelmesebb otthonról tanulni, de sokan nehezen viselik

Fotó: Haáz Vince

Az identitás fejlődése még javában folytatódik

Dr. Marschalkó Eszter Enikő, az Alkalmazott Pszichológia Intézet adjunktusa a felvetett problémákra reagálva a Krónikának úgy fogalmazott, a fiatal felnőttek esetében – a középiskolai évek után – az egyetemi évek nagyon fontosak az önmagunkról alkotott ismeretek megszerzése szempontjából, az identitás fejlődése még javában folytatódik a húszas években.

Ezek az évek azért is fajsúlyosak, mert az agyfejlődés olyan fázisa zárul a húszas évek közepe táján, amely hatékonyabban teszi lehetővé az egyéni önszabályozást, és a hosszú távú céloknak is kedvez.

Ilyenkor tudunk a legtöbbet és leggyorsabban tanulni.

Fontos baráti kapcsolataink, pályaválasztásunk, hosszú távú céljaink, jelentős párkapcsolati döntéseink ilyenkor alakulnak ki, születnek meg. A statisztikák szerint ugyanis az életünket meghatározó nagy döntéseket már 35 éves korunk előtt meghozzuk. A pszichológus úgy véli, ezt a fázist, egyéni helyzetet egy tesztként lehet felfogni, ami az alkalmazkodásunkat méri, és olyan alkalmazkodási készségeket alakít ki, amire később is szükség lesz.

A tanár-diák kapcsolat kihívásai a legaggasztóbbak

A szakember kitért arra is, hogy az úgynevezett Z generációról – amelynek tagjai most egyetemi alapszinten tanulnak – általában nagyon különleges jellegzetességeket mutattak ki számos országban. Digitális készségekben nagyon gyorsan alkalmazkodnak, gyorsan tanulnak, és több forrásból sokat olvasnak online. Képesek egyszerre több dologgal lazán foglalkozni, de a figyelmi terjedelmük átlagban rövidebb, így gyors, érdekes megközelítéseket és figyelemfelkeltő megközelítéseket preferálnak.

Elég könnyen, gyakran kételkedhetnek a tanárokban és a munkáltatókban is. Bizalmatlanok, meg kell nyerni őket. Eközben hajlamosak a depresszióra és szorongásra, nagyon sok pozitív vagy bátorító visszajelzést igényelnek, főleg személyesen.

Autentikusságot preferálnak, és általában nagyon pragmatikusak, ami miatt minden olyan tevékenységet, aminek értelmét nem látják tisztán, elutasítanak.

Emiatt a „szűrési kapacitás” miatt innoválni is fognak sok területen. Persze a szakember szerint ennek van egy diszruptív komponense is, mert ellenállnak, megkérdőjeleznek, türelmetlenek, és könnyen elveszítik a motivációs lendületet. Ez a sok érdekes jellegzetesség a tanárokat egész különös helyzetbe hozta – az oktatási rendszer alkalmazkodása mindehhez még folyamatban van.

Képernyős kapcsolat. A tanár-diák viszony is alaposan megsínyli az online tanrenddel járó személytelenséget •  Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt Galéria

Képernyős kapcsolat. A tanár-diák viszony is alaposan megsínyli az online tanrenddel járó személytelenséget

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Marschalkó Eszter úgy gondolja, hogy a szociális kapcsolódás legmarkánsabb és talán legkritikusabb része azzal jött számításba, hogy több generációhoz tartozó tanári közösséggel kellett minőségi kapcsolatot kialakítani távolról. „A szociális kapcsolódás hiánya az egyetemi oktatási folyamat résztvevői esetén sokkal nagyobb kihívásokat hozott. Személy szerint úgy látom, hogy ilyen szempontból kritikusabb a kép, mint az egyéni szociális élet szempontjából, ugyanis a tanároknak mindenkor meghatározó szerepük volt a diákok személyiségének és jövőbeli céljainak szempontjából. Ez a cél most szenvedett a távkapcsolódás miatt” – húzta alá a pszichológus. Hozzátette, hogy mindkét félnek nehéz kapcsolódni távolról, főleg meglehetősen nagy közösségekben.

Az online média eddig is nagy személytelenséget hozott a világba, és valahogy ez jelen volt az órákon is. Rejtőzködtek azok, akik kikapcsolt kamerával ültek, és ez nagyon gyakori jelenség volt.

A fiatalok nem vállalták a teljes izolációt

Az egyetemi adjunktus arra is felhívta a figyelmet, a Z és Y generáció tagjairól több kutatásban azt mutatták ki, hogy nehezen vállalták a szociális izolációt. Inkább nem vállalták, és mentálhigiéniailag nehezen viselték. Számos országban külön mediatizálási stratégiákat használtak ezekre a generációkra a Covid–19 prevencióra való felszólításban, és a távolságtartási szabály megszegése is gyakoribb volt a fiataloknál. Adatok bizonyítják azt is, hogy a jelenlegi egyetemisták jelentős százaléka például az egyetemi városba költözött, ahonnan online lépett be az óráira, de mellette azért volt szociális élete is, persze egy visszafogottabb formában.

Másként alakultak ezek az évek, egyetemi szemeszterek, de nem zárult le a fejlődés ennyi idő alatt, és jó eséllyel ugyanoda tart, mint eddig. A szülőkről való leválás eddig se volt gyors – húzta alá a szakember. „Kulturálisan a függetlenedés és felnőtté avatás fokozatosan történik országunkban, és tudományosan bizonyított nálunk is a kapunyitási krízis, amikor a fiatal felnőttek egy átmeneti periódusban készülődnek a nagybetűs életre, a tényleges felnőttkorra, miközben gyakran otthonról még segítséget és támaszt kapnak. Ez a periódus akár 8–10 év is lehet, és a húszas éveket öleli fel. Ebből még azért jócskán van a jelenlegi egyetemisták előtt, és sok mindent pótolni fognak, vagy az online média segítségével megélnek a világjárvány ideje alatt is” – összegzett a pszichológus.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Merjünk segítséget kérni

Ezzel együtt a szakember azt is jelezte:

kutatások arra mutattak rá, hogy depressziós és szorongásos tünetek jelentek meg sok esetben a diákoknál. Kolozsváron pszichológiai szolgáltatásokat és terápiát is igénybe lehet venni, akár a BBTE keretén belül működő intézetben is.

Marschalkó Eszter ajánlja ezt azoknak, akik úgy érzik, hogy szükségük van nagyobb segítségre a szociális kapcsolódás, jóllét és érzelmi kiegyensúlyozottság visszaállítása érdekében, fontos, hogy merjenek segítséget kérni.

„Azoknak, akik úgy érzik, hogy önerőből is meg tudnak küzdeni a buktatókkal, de jobban szeretnének a jövőben boldogulni, önfejlesztést ajánlok. Minden olyan készség, ami az egyéni önkontrollt, tervezett hosszú távú célok elérését (tervek, célok, stratégiák), egészséges életstílust (pl. heti mozgás, egészséges diéta, elegendő alvás), hatékonyabb tanulást, digitális készségeket, érzelmi önszabályozást és flexibilis alkalmazkodást segítenek elő, érdemes és szükséges fejleszteni. Ezek az általános fejlődés, de például a jövőbeli munkahely szempontjából is lényegesek” – mutatott rá a pszichológus.

Emellett ajánlja az órákra való bevonódást, a kamerák bekapcsolását, a személyes készségek fejlesztését, ugyanis az önszabályozott tanulás fontosabb lesz, mint eddig, és a tanár–diák kapcsolatot is jól megalapozza.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Akkor tudnak jól teljesíteni majd a diákok, ha képesek megfelelő tanulási stratégiákat használni, illetve ha motivációsan és érzelmileg is szabályozzák magukat. A tanárok átadnak ismereteket, hozzáférést adnak könyvekhez és cikkekhez, de a legtöbb helyen az elméleti részek terjedelme olyan nagy, hogy annak az elsajátítása főleg a diákok egyéni munkáján keresztül lehetséges. Az egyetemre való érettség egyik fontos kritériuma ez. A BBTE külön felkészítőket szervez főleg elsőévesek részére, de a nagyobb évfolyamok tagjai is részt vehetnek ezeken az eseményeken.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re

Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re
Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re
2024. október 31., csütörtök

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re

2024. október 31., csütörtök

Kanadában értesült az erdélyi medveszakértő, hogy ott miként tartják távol a nagyvadat

Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.

Kanadában értesült az erdélyi medveszakértő, hogy ott miként tartják távol a nagyvadat
2024. október 31., csütörtök

Erdélyi és partiumi megyében is okozott halált a nyugat-nílusi vírus

Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).

Erdélyi és partiumi megyében is okozott halált a nyugat-nílusi vírus
2024. október 31., csütörtök

Ötből egy adófizető tartozik az önkormányzatnak a Maros-parti megyeszékhelyen

Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.

Ötből egy adófizető tartozik az önkormányzatnak a Maros-parti megyeszékhelyen
2024. október 31., csütörtök

Lecsapott az európai „farkas” a csobánok erdélyi királyára

Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.

Lecsapott az európai „farkas” a csobánok erdélyi királyára
2024. október 31., csütörtök

A presbiter, aki „meggyónta” Tőkés Lászlónak, hogy róla jelent a Securitaténak (Első rész)

Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.

A presbiter, aki „meggyónta” Tőkés Lászlónak, hogy róla jelent a Securitaténak (Első rész)
2024. október 30., szerda

Kallós Zoltán, valamint prímások, népzenekutatók sírja előtt tisztelegnek muzsikával a Házsongárdban

Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.

Kallós Zoltán, valamint prímások, népzenekutatók sírja előtt tisztelegnek muzsikával a Házsongárdban
2024. október 30., szerda

Egy hívás vagy SMS: tartós élelmiszerekkel segíthetünk a rászorulókon

Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.

Egy hívás vagy SMS: tartós élelmiszerekkel segíthetünk a rászorulókon
2024. október 30., szerda

Új külföldi célpontokra indít járatokat Kolozsvárról is a WizzAir a most kezdődő téli szezonban

Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.

Új külföldi célpontokra indít járatokat Kolozsvárról is a WizzAir a most kezdődő téli szezonban
2024. október 30., szerda

Második világháborús, működőképes tüzérségi bombát találtak Nagyvárad közelében

A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.

Második világháborús, működőképes tüzérségi bombát találtak Nagyvárad közelében