Kacsó Tibor lánya és családja az emlékmű vasárnapi avatásán
Fotó: Szucher Ervin
A székely és a magyar szabadság napja alkalmából a Maros megyei Mezőfele emléket állított a falu ártatlanul elítélt három szülöttjének, akik megjárták a Duna-delta munkatáborait.
2018. március 12., 15:582018. március 12., 15:58
2018. március 12., 16:152018. március 12., 16:15
Ábrám Sámuel, Fülpösi Jenő, Kacsó Tibor – összesen negyven év börtönbüntetésre ítélt három mezőfelei férfi, akiknek egy életen át szülőhelye, bátorsága, szenvedése helyszíne, a kommunista diktatúra által megpecsételt sorsa és hite volt közös. Vasárnap óta egy, a református parókia udvarán felállított emlékmű is összeköti hármukat.
Szőcs Zoltán marosvásárhelyi képzőművész fába faragott és homokkőre állított alkotása, a pelikán kettős jelentőséggel bír: egyrészt a református vallás jelképeként szolgál, másrészt a fogolytábor helyszíne, a Duna-delta egyik legszebb madarára utal.
Az ünnepi istentiszteleten szolgáló nyugalmazott esperes, Ötvös József felesége, Emese hatéves gyermek volt, amikor megismerte a munkatáborból szabaduló apját. Kacsó Tiborra eredetileg huszonöt éves fogság várt. „Apósom mesélte, hogy amikor kimondták az ítéletet és bevonultak a börtönbe, sorstársaival megállapították, Erdélyben nincs olyan ember, aki kibírna negyed évszázadot a romániai börtönökben. És akkor elkezdtek visszafelé számolni:
– idézte fel a szószékről az ötvenes-hatvanas évekbeli szomorú történetet Ötvös József, aki az apósával való beszélgetésekből hamar kihámozta, hogy Peripraván a legnagyobb érték a hit volt – azt még a kommunisták sem tudták elvenni. Szintén a hit, remény, bajtársi összefogás fontosságáról beszélt Percze László, Magyarország csíkszeredai konzulja és Vass Levente, Maros megyei parlamenti képviselő.
Ábrám Sámuel leszármazottjai
Fotó: Szucher Ervin
Az emlékállítás kezdeményezőjének, Ábrám Zoltán marosvásárhelyi egyetemi tanárnak a nagyapja raboskodott a Duna-csatornánál. Mint megjegyezte, a sors iróniája, hogy
Az unoka Az igazság szabaddá tesz címmel könyvet írt az alkalomra, és a mai Peripravát bemutató fényképeit is kiállította a templom portikusában.
A szobor leleplezésén jelen volt Gráma János is, a Volt Politikai Foglyok Szövetségének titkára, akit húszévesen ítéltek nyolc esztendő börtönbüntetésre. Ebből majdnem négyet töltött a deltai fogolytáborban. Ábrám, Fülpösi és Kacsó közül utóbbi kettőt Peripraván ismerte meg.
„Naponta halt meg valaki közülünk. Akkor vettük észre, amikor azon kaptuk magunkat, hogy valaki hiányzik közülünk. Egyszer este, sötétben kerültem zárkába – mesélte lapunknak a ma hetvenkilencedik esztendejét taposó férfi. – Mielőtt rám zárta volna az ajtót, az őr figyelmeztetett, hogy nem vagyok egyedül, még van ott valaki.
Megtanultam, hogy minden eső után szivárvány ragyog fel az égen, és egyszer minden rossz véget ér. Sokan hitetlenül haltak meg közülünk, de aki hitt Istenben, és bízott benne, kiszabadult.”
Ötvös József megfogalmazása szerint vasárnap igazságtétel született, mivel a felavatott emlékmű is azt sugallja: mégiscsak nekik volt igazuk.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!