Constantinescu szerint a fõhajtással az állam is adós, hiszen a mai demokratikus intézmények létezése 1987. november 15-ének is köszönhetõ. Szintén tegnap a Brassó Megyei Tanács székházában tartott ünnepi gyûlésen a megyei önkormányzat díszoklevéllel és fejenként 1500 lejes prémiummal ajándékozta meg a brassói November 15. Egyesület 84 tagját. „Szavakkal nem lehet megköszönni mindazoknak a bátorságát és kiállását, akik szembe mertek fordulni a kommunista diktatúrával. Ezek az emberek jóval többet érdemelnek, mint amennyit kapnak” – fejtette ki Aristotel Cãncescu megyei tanácselnök. 1987. november 15-én Brassóban tízezrek tüntettek a pártszékház elõtt. Ennek elõzményeként a gépkocsigyár – volt Steagul Roºu vállalat – 14-én este munkába érkezõ éjszakai váltása sztrájkba lépett, amiért jelentõs összeget vontak le a bérükbõl. A reggeli váltás munkásai csatlakoztak az elégedetlenkedõkhöz, majd elindultak a pártszékház felé. Dél körül már harmincezres tömeg tüntetett Nicolae Ceauºescu pártfõtitkár és a kommunizmus ellen, Ceauºescu-portrékat és pártzászlókat égettek el. A megtorlás során a milícia és a szekuritáté verõlegényei több száz embert kínoztak meg. A zendülésben résztvevõk közül 61 személyt ítéltek el, akiket más megyékbe deportáltak, 27-ére pedig kényszerlakhelyet róttak ki. A vallatásokon megkínzott emberek közül 14-en haltak meg a zendülés óta eltelt években. „A megtorlás azonban másokat is érintett, hiszen a kommunista hatóságok húsz társunknak a feleségét is arra kényszerítették, hogy férjével együtt számûzetésbe vonuljon, vagy váljon el” – egészítette ki a Krónikának nyilatkozó Florin Postolachi, a zendülés egyik résztvevõje, a brassói November 15. Egyesület elnöke. Brassóban csütörtökön nemzetközi kerekasztal-beszélgetésen méltatják a húsz évvel ezelõtti eseményt, és bemutatják a viszszaemlékezéseket és a zendülés értékelését is tartalmazó November 15-e címû emlékkötetet.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hétfő délután újabb elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el négy megyére.
Változékony időre számíthatunk a következő két hétben, hűvösebb és melegebb időszakokkal és szinte napi rendszerességű záporokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 5. és 18. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
A május 4-i megismételt elnökválasztáson az ország polgárai világos és egyértelmű üzenetet küldtek: elég volt a múlt embereiből – változásra van szükség! – fogalmazta meg hétfői közleményében az Erdélyi Magyar Szövetség.
A szavazók csaknem 90 százaléka elutasítja a Marosvásárhellyel szomszédos Koronka községben felmerült lakóparképítési terveket az ügyben vasárnap, a megismételt elnökválasztás első fordulójával egy időben szervezett népszavazás eredményei szerint.
Florin Florian, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje nyerte a vasárnapi időközi polgármester-választást Zilahon.
Mircea Mălan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje nyerte a Bihar Megyei Tanács elnöki tisztségéért kiírt időközi választást, melyet vasárnap, az államfőválasztással egy időben tartottak.
Viharos időjárásra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 25 megyéjére.
Megsérült vasárnap egy turista a Torockó melletti Székelykő Nagyárok nevű részén, ugyanazon a túraútvonalon, ahol egy nappal korábban egy másik kiránduló sérülést szenvedett.
Huszonnégy órára őrizetbe vették vasárnap reggel az egyik temesvári szavazókör elnökét, a gyanú szerint kiskorút környékezett meg szexuális együttlét céljával – közölte a Temes megyei rendőrség.
Sorsfordító, történelemfordító időket élünk Romániában, Szatmárban, a Partiumban és Erdélyben, de a Vatikánban, a Szentszéknél is – jelentette ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szombaton Csanáloson.