Kóstolgatják az ötletet. Több gazdatalálkozón a Szilágysági termék védjegy létrehozása volt a fő téma
Fotó: Partiumigazda.ro
Folyamatban van a Szilágysági termék védjegy létrehozása: a kezdeményezés célja a helyi termelők, illetve a mezőgazdasági, élelmiszeripari és kézműves termékek népszerűsítése, egyúttal a minőség garantálása. A partiumi falugazdász-hálózat Szilágy megyei szakembereit arról kérdeztük, hogy szerintük mekkora az érdeklődés a védjegy iránt, milyen lehetőségeket látnak bevezetésében.
2022. február 20., 08:362022. február 20., 08:36
A Szatmári termék védjegyrendszer mintájára létrehoznák a Szilágysági termék védjegyet, mely a helyi termékek népszerűsítésének fontos eszköze lehet. A jogi procedúrát – mely a védjegy létrehozásának hátterében áll – Szilágyi Róbert, a Szilágy Megyei Tanács RMDSZ-es alelnöke irányítja. A folyamat várhatóan fél évet vesz igénybe, 2022 őszére lehet hivatalos a védjegy.
Sütő Attila falugazdász – aki Kraszna, Szilágyperecsen, Szilágybagos, Kémer, Kárásztelek és Zilah vonzáskörzetéért felelős – a Krónikának felidézte, hogy a közelmúltban három szilágysági helyszínen tartottak gazdafórumot a témában. Kárásztelken 23 érdeklődő vett részt, Szilágykrasznán 33-an, Szilágycsehben pedig 16 résztvevő volt jelen. Igyekeztek ilyen módon elérni az őstermelőket, a kertészeket, hiszen – amint Sütő Attila fogalmazott – talán nekik a legnehezebb olyan áron értékesíteniük az árujukat a piacokon, hogy megtérüljön a befektetett munka és energia. A mezőgazdaságban érdekeltek mellett mindhárom helyszínen kézművesek is érdeklődtek a védjegy iránt.
„Nem akárki társulhat majd. Lesz egy bizottság, amelyik elbírálja, hogy az illető személy termékei megfelelnek-e, hogy a védjeggyel ellátott termékek palettáján szerepelhessenek. Fél évbe biztos bele fog telni, amíg mindent beszerzünk, elintézünk, de reméljük, hogy a karácsonyi vásáron már Szilágysági termékként tudunk megjelenni a közönség előtt” – szögezte le Sütő Attila.
Bálint Rozália, Zsibó, Szilágycseh, Szilágyszeg és Kusaly vonzáskörzetéért felelős falugazdász megkeresésünkre elmondta, hogy viszonylag sokan érdeklődtek az ötlet iránt. Abban a térségben, amelyért Bálint Rozália felel, viszonylag kevés feldolgozott terméket állítanak elő – csak lekvárt és bort –, de véleménye szerint minden érintett vállalkozó csatlakozni fog a projekthez. Eddig egyetlen gyűlést tartottak, amelyen ismertették az ötletet, de a jövőben terveznek még egyet, hogy minél több embert meggyőzzenek a védjegy hasznosságáról. A falugazdász hozzátette:
Ennek szinten tartását időközönkénti ellenőrzésekkel fogják biztosítani.
A védjegyhez tartozik majd logó is, amely helyet kap a rendszerbe bekerülő termékeken. A védjegy segíti majd az értékesítést, akár a külföldi piacokon is, hiszen például a Szatmári termék védjeggyel rendelkező áruk is eljutottak már nyugat-európai piacokra is.
– hangsúlyozta.
Bákai-Dóra Gabriella, Szilágysomlyó, Szilágynagyfalu, Szilágysámson és Sarmaság vonzáskörzetének falugazdásza szerint első körben azt tapasztalták, hogy több ágazatból is érdeklődtek a védjegy kapcsán, például több borász és méhész, de volt olyan is, aki bodzatermesztéssel foglalkozik. Hozzátette, hogy mivel jelenleg több gazdának is problémája van az értékesítéssel, így nyitottak az ilyen jellegű lehetőségek iránt, örülnek bárminek, ami segítséget jelenthet. A termékek értékesítése érdekében majd vásárokat szerveznek a megyében, de a megye- vagy akár az országhatárokon túlra is eljuttatják az árukat – bár sok kistermelőnek egyelőre nincs olyan mennyiségű áruja, hogy szükség legyen a piac jelentős kitágítására.
Előkerült Nagyvárad elveszettnek hitt, 1913-ban készült címere, amely hosszú évtizedeken keresztül a Széles (ma Decebal) utcai hidat díszítette.
Továbbra is tartható az egy ideje júniusra belőtt átadási határidő a Kolozs megyei gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Jó választásnak bizonyult a szerkesztőség részéről, hogy a tortán és megannyi, a jeles évfordulónak szentelt műsoron kívül dokumentumfilmmel is megünnepeljék, megörökítsék a Kolozsvári Rádió 70 éves fennállását.
A forgalmat is le kellett állítani a Temesvárt az ország déli részével összekötő 6-os főúton, miután pénteken reggel a Krassó-Szörény megyei Teregova közelében vasúti felüljáró alá szorult egy kamion.
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfaj termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
szóljon hozzá!