Kóstolgatják az ötletet. Több gazdatalálkozón a Szilágysági termék védjegy létrehozása volt a fő téma
Fotó: Partiumigazda.ro
Folyamatban van a Szilágysági termék védjegy létrehozása: a kezdeményezés célja a helyi termelők, illetve a mezőgazdasági, élelmiszeripari és kézműves termékek népszerűsítése, egyúttal a minőség garantálása. A partiumi falugazdász-hálózat Szilágy megyei szakembereit arról kérdeztük, hogy szerintük mekkora az érdeklődés a védjegy iránt, milyen lehetőségeket látnak bevezetésében.
2022. február 20., 08:362022. február 20., 08:36
A Szatmári termék védjegyrendszer mintájára létrehoznák a Szilágysági termék védjegyet, mely a helyi termékek népszerűsítésének fontos eszköze lehet. A jogi procedúrát – mely a védjegy létrehozásának hátterében áll – Szilágyi Róbert, a Szilágy Megyei Tanács RMDSZ-es alelnöke irányítja. A folyamat várhatóan fél évet vesz igénybe, 2022 őszére lehet hivatalos a védjegy.
Sütő Attila falugazdász – aki Kraszna, Szilágyperecsen, Szilágybagos, Kémer, Kárásztelek és Zilah vonzáskörzetéért felelős – a Krónikának felidézte, hogy a közelmúltban három szilágysági helyszínen tartottak gazdafórumot a témában. Kárásztelken 23 érdeklődő vett részt, Szilágykrasznán 33-an, Szilágycsehben pedig 16 résztvevő volt jelen. Igyekeztek ilyen módon elérni az őstermelőket, a kertészeket, hiszen – amint Sütő Attila fogalmazott – talán nekik a legnehezebb olyan áron értékesíteniük az árujukat a piacokon, hogy megtérüljön a befektetett munka és energia. A mezőgazdaságban érdekeltek mellett mindhárom helyszínen kézművesek is érdeklődtek a védjegy iránt.
„Nem akárki társulhat majd. Lesz egy bizottság, amelyik elbírálja, hogy az illető személy termékei megfelelnek-e, hogy a védjeggyel ellátott termékek palettáján szerepelhessenek. Fél évbe biztos bele fog telni, amíg mindent beszerzünk, elintézünk, de reméljük, hogy a karácsonyi vásáron már Szilágysági termékként tudunk megjelenni a közönség előtt” – szögezte le Sütő Attila.
Bálint Rozália, Zsibó, Szilágycseh, Szilágyszeg és Kusaly vonzáskörzetéért felelős falugazdász megkeresésünkre elmondta, hogy viszonylag sokan érdeklődtek az ötlet iránt. Abban a térségben, amelyért Bálint Rozália felel, viszonylag kevés feldolgozott terméket állítanak elő – csak lekvárt és bort –, de véleménye szerint minden érintett vállalkozó csatlakozni fog a projekthez. Eddig egyetlen gyűlést tartottak, amelyen ismertették az ötletet, de a jövőben terveznek még egyet, hogy minél több embert meggyőzzenek a védjegy hasznosságáról. A falugazdász hozzátette:
Ennek szinten tartását időközönkénti ellenőrzésekkel fogják biztosítani.
A védjegyhez tartozik majd logó is, amely helyet kap a rendszerbe bekerülő termékeken. A védjegy segíti majd az értékesítést, akár a külföldi piacokon is, hiszen például a Szatmári termék védjeggyel rendelkező áruk is eljutottak már nyugat-európai piacokra is.
– hangsúlyozta.
Bákai-Dóra Gabriella, Szilágysomlyó, Szilágynagyfalu, Szilágysámson és Sarmaság vonzáskörzetének falugazdásza szerint első körben azt tapasztalták, hogy több ágazatból is érdeklődtek a védjegy kapcsán, például több borász és méhész, de volt olyan is, aki bodzatermesztéssel foglalkozik. Hozzátette, hogy mivel jelenleg több gazdának is problémája van az értékesítéssel, így nyitottak az ilyen jellegű lehetőségek iránt, örülnek bárminek, ami segítséget jelenthet. A termékek értékesítése érdekében majd vásárokat szerveznek a megyében, de a megye- vagy akár az országhatárokon túlra is eljuttatják az árukat – bár sok kistermelőnek egyelőre nincs olyan mennyiségű áruja, hogy szükség legyen a piac jelentős kitágítására.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.
Személygépkocsit sodort el csütörtökön a vonat a Máramaros megyei Zazár település közelében levő vasúti átjárón; a járműben ülő két személy életét vesztette.
Veszélyes vegyi anyagokat, hamis pénzt és divatárut foglaltak le többek között a rendőrök a szerdán Arad és Temes megyében tartott razzia során.
Különösen nagy tétje van a romániai parlamenti és államfőválasztásnak, és az RMDSZ jó szereplése a garanciája a jó román–magyar kapcsolatoknak is – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Sepsiszentgyörgyön.
szóljon hozzá!