Kóstolgatják az ötletet. Több gazdatalálkozón a Szilágysági termék védjegy létrehozása volt a fő téma
Fotó: Partiumigazda.ro
Folyamatban van a Szilágysági termék védjegy létrehozása: a kezdeményezés célja a helyi termelők, illetve a mezőgazdasági, élelmiszeripari és kézműves termékek népszerűsítése, egyúttal a minőség garantálása. A partiumi falugazdász-hálózat Szilágy megyei szakembereit arról kérdeztük, hogy szerintük mekkora az érdeklődés a védjegy iránt, milyen lehetőségeket látnak bevezetésében.
2022. február 20., 08:362022. február 20., 08:36
A Szatmári termék védjegyrendszer mintájára létrehoznák a Szilágysági termék védjegyet, mely a helyi termékek népszerűsítésének fontos eszköze lehet. A jogi procedúrát – mely a védjegy létrehozásának hátterében áll – Szilágyi Róbert, a Szilágy Megyei Tanács RMDSZ-es alelnöke irányítja. A folyamat várhatóan fél évet vesz igénybe, 2022 őszére lehet hivatalos a védjegy.
Sütő Attila falugazdász – aki Kraszna, Szilágyperecsen, Szilágybagos, Kémer, Kárásztelek és Zilah vonzáskörzetéért felelős – a Krónikának felidézte, hogy a közelmúltban három szilágysági helyszínen tartottak gazdafórumot a témában. Kárásztelken 23 érdeklődő vett részt, Szilágykrasznán 33-an, Szilágycsehben pedig 16 résztvevő volt jelen. Igyekeztek ilyen módon elérni az őstermelőket, a kertészeket, hiszen – amint Sütő Attila fogalmazott – talán nekik a legnehezebb olyan áron értékesíteniük az árujukat a piacokon, hogy megtérüljön a befektetett munka és energia. A mezőgazdaságban érdekeltek mellett mindhárom helyszínen kézművesek is érdeklődtek a védjegy iránt.
„Nem akárki társulhat majd. Lesz egy bizottság, amelyik elbírálja, hogy az illető személy termékei megfelelnek-e, hogy a védjeggyel ellátott termékek palettáján szerepelhessenek. Fél évbe biztos bele fog telni, amíg mindent beszerzünk, elintézünk, de reméljük, hogy a karácsonyi vásáron már Szilágysági termékként tudunk megjelenni a közönség előtt” – szögezte le Sütő Attila.
Bálint Rozália, Zsibó, Szilágycseh, Szilágyszeg és Kusaly vonzáskörzetéért felelős falugazdász megkeresésünkre elmondta, hogy viszonylag sokan érdeklődtek az ötlet iránt. Abban a térségben, amelyért Bálint Rozália felel, viszonylag kevés feldolgozott terméket állítanak elő – csak lekvárt és bort –, de véleménye szerint minden érintett vállalkozó csatlakozni fog a projekthez. Eddig egyetlen gyűlést tartottak, amelyen ismertették az ötletet, de a jövőben terveznek még egyet, hogy minél több embert meggyőzzenek a védjegy hasznosságáról. A falugazdász hozzátette:
Ennek szinten tartását időközönkénti ellenőrzésekkel fogják biztosítani.
A védjegyhez tartozik majd logó is, amely helyet kap a rendszerbe bekerülő termékeken. A védjegy segíti majd az értékesítést, akár a külföldi piacokon is, hiszen például a Szatmári termék védjeggyel rendelkező áruk is eljutottak már nyugat-európai piacokra is.
– hangsúlyozta.
Bákai-Dóra Gabriella, Szilágysomlyó, Szilágynagyfalu, Szilágysámson és Sarmaság vonzáskörzetének falugazdásza szerint első körben azt tapasztalták, hogy több ágazatból is érdeklődtek a védjegy kapcsán, például több borász és méhész, de volt olyan is, aki bodzatermesztéssel foglalkozik. Hozzátette, hogy mivel jelenleg több gazdának is problémája van az értékesítéssel, így nyitottak az ilyen jellegű lehetőségek iránt, örülnek bárminek, ami segítséget jelenthet. A termékek értékesítése érdekében majd vásárokat szerveznek a megyében, de a megye- vagy akár az országhatárokon túlra is eljuttatják az árukat – bár sok kistermelőnek egyelőre nincs olyan mennyiségű áruja, hogy szükség legyen a piac jelentős kitágítására.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.
Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.
Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.
szóljon hozzá!