Egyre többen magyarosítják vissza a nevüket Erdélyben

Megugrott Erdély és a Partium több városában is a névváltoztatási, úgynevezett név-visszamagyarosítási igénylések száma január elseje óta, azaz attól az időponttól, amióta kérvényezni lehet a magyar állampolgárságot, s a könnyített honosítással együtt névváltoztatási kérelmet is be lehet nyújtani a magyar hatóságokhoz, hogy ezáltal a magyar dokumentumokban ne Ştefan, Irina vagy Ioan szerepeljen az István, Irén vagy János helyett.

Megszaporodott az elmúlt néhány héten a névváltoztatási igénylések száma Szatmárnémetiben – jelentette ki a Krónika kérdésére Ionel Torja, a helyi lakosság-nyilvántartó hivatal igazgatója. „Úgy gondolom, ez a magyarországi állampolgársági törvény egyik hozadéka lehet, ugyanis januárban és februárban 1-1 nevet változtattunk meg, de a napokban több kérvényt is leadtak, amelyek még elbírálás alatt vannak. Emellett a korábbi évekhez képest meglepően sok érdeklődő kereste fel az irodánkat” – részletezte az intézményvezető, aki szerint tegnap például 2 iratcsomót is regisztráltak. Tavaly 19, tavalyelőtt pedig 23 esetben változtattak nevet a szatmáriak. A legtöbb kérvényt, szám szerint 30-at, 2008-ban iktatták. A partiumi megyeközpontban vezeték- és keresztneveket is egyaránt változtatnak, és a lakosok rendszerint névfordítás miatt, valamint helyesírási hibák javításáért keresik fel a hivatalt.
Sepsiszentgyörgyön is megnőtt a kedv a románul anyakönyvezett személynevek magyarosítására. Fekete Réna helyi anyakönyvvezető a Krónikának elmondta, az elmúlt egy hónap alatt nyolcan kérték, hogy fordítsák magyarra a születésükkor románul bejegyzett utónevüket. Mint részletezte, korábban egy év alatt sem kérték ennyien a névmódosítást, így valószínűleg az egyszerűsített honosítási eljárás meghozta a sepsiszentgyörgyiek kedvét, hogy a hazai irataikban is az a magyar keresztnév szerepeljen, amelyet valójában használnak. A sepsiszentgyörgyi születésű kérelmezők 3-4 nap alatt megkapják a magyar utónévvel kiállított új születési bizonyítványt. Annak azonban, aki más településen született, két-három hetet kell várnia, amíg hivatalosan is módosítják az utónevét.

Túl költségesnek tartják

Székelyudvarhelyen is érezhetően megnőtt a névmagyarosítás iránt érdeklődők száma a könnyített honosítással egy időben, többen jelzik eközben, hogy szeretnék, ha hivatalos helyeken is magyarul írhatnák le az anyakönyvezésükkor elrománosított nevüket, viszont a részletes tájékoztatás után sokan mégsem élnek a lehetőséggel, a jelentkezők számottevő hányada ugyanis túlságosan hosszadalmasnak és költségesnek tartja a visszamagyarosítást. „Az ügyintézés elsőre egyszerűnek tűnik, csupán egy kétlejes okmánybélyeget kell vásárolnia az igénylőnek, valamint egy formanyomtatványt kell kitöltenie a polgármesteri hivatalban” – tudtuk meg Feleki Ildikótól, a székelyudvarhelyi anyakönyvi hivatal irodavezetőjétől. Hozzátette: valószínűleg azért nem nagy a tolongás e téren, mert a névcsere maga után vonja számos más irat kicserélését is, esetenként pedig a családban levő gyermekek dokumentumai helyett is újat kell kérni, ami viszont már nem olcsó mulatság. Székelyudvarhelyen tavaly hat, idén eddig egy személy igényelte nevének visszamagyarosítását.

Ősökről érdeklődnek

Más okokból ugrott eközben a nagyváradi anyakönyvi hivatal forgalma az elmúlt másfél-két hónapban. Cristian Popescu, az intézmény irodavezetője a Krónika megkeresésére elmondta, a magyar állampolgárság megszerzéséért nem fordultak sokan a hivatalhoz névmagyarítás céljából, annál többen kérték ki felmenőik házassági vagy halotti anyakönyvi kivonatát – ezekre a dokumentumokra ugyanis szükség van a könnyített honosítás kérvényezésekor a magyar származás bizonyítására. Cristian Popescu egyébként a váradiak türelmét kéri a magyar honosításhoz szükséges iratok kikérésekor, mert, mint mondja, a hivatalt nagyon leterheli a megnövekedett igény. Általában egy nap alatt minden kért okiratot kiállítanak, de csak akkor, ha a kérvényező pontos adatokkal rendelkezik a házasság vagy halál idejéről – nyomatékosított az irodavezető.

Nem nőtt, de magas az érdeklődés

Nem észlelhető lényegi különbség eközben január óta a csíkszeredai anyakönyvi hivatalban. Az intézmény illetékese a Krónikának elmondta, kéthavonta átlagosan 15–22 igénylést nyújtanak be hozzájuk, amelyeket 1-2 héten belül jóvá is hagy az anyakönyvi hivatal.

Későbbre várják a rohamot

„Nem tapasztalható az ügyfelek számának növekedése a magyar állampolgárság megszerzésének lehetőségére” – jelentette ki a Krónika kérdésére Geréd Mária, a gyergyószentmiklósi anyakönyvi hivatal munkatársa is. Mint hangsúlyozta, idén mindössze két személy kérvényezett névkiigazítást. Megtudtuk, a gyergyószentmiklósi anyakönyvi hivatalt évente átlagosan négy-öt személy keresi fel, hogy a különféle anyakönyvi kivonatokban románul írt nevét a magyar változatra cseréljék. Geréd Mária azt is elmondta, hogy nyáron várhatóan megnövekszik a névkiigazítást kérvényezők száma, hiszen elsősorban a Magyarországon munkavállalási engedéllyel tartózkodóknak érdeke, hogy irataikban magyar név szerepeljen.

Teljes passzivitás

A nagykárolyi önkormányzat anyakönyvezési hivatalában nem szaporodott jelentősen az utóbbi időben a magyarosítási kérelmek száma. „Idén egyetlen kérvény sem érkezett, tavaly is csak kettő-három. Nagyrészt a keresztneveket kívánják módosítani, illetve a vezetéknevek elírásait akarják kijavíttatni. A kérvényezők egy hónapon belül új anyakönyvi kivonatot kapnak, amelyet aztán minden hivatalos okiratukhoz mellékelniük kell” – részletezte lapunk kérdésére Bogdan Andrea anyakönyvvezető. A hivatalnok szerint a nagykárolyiak a leggyakrabban románosított keresztneveket magyaríttatnak, vagy éppen németesíttetnek azok a svábok, akik Németországban kívánnak munkát vállalni, mert a sváb nevek a román okiratokban rendszerint szintén helyesírási hibákkal szerepelnek. Így lett az Alexandruból Alexander vagy Sándor, de olyan esettel is találkoztak már, amikor a magyar nevet románosították.
Senki sem kérte eközben keresztneve magyarosítását Kolozsváron. Maria Munthiu, a kolozsvári lakosság-nyilvántartó és anyakönyvi hivatal vezetője a Krónikának elmondta, bár január óta mintegy harminc kincses városi állandó lakhellyel rendelkező személy változtatta meg a nevét, senki sem azért tette, mert magyarosítani szerette volna azt. Hozzáfűzte, a leggyakoribb indok a névváltoztatásra a válás, ilyenkor az elvált nők általában lánykori nevüket kérik vissza, mások pedig azért változtatják meg nevüket, mert túl sok a keresztnevük, és egyszerűsíteni szeretnék nevüket.
 

Nem minden dokumentumot kell kicserélni
Név-visszamagyarosításkor mindössze azokat a most érvényes dokumentumokat kell kicserélni, amelyekkel a kérvényező igazolja magát – magyarázta el a Krónikának Cristian Popescu, a nagyváradi anyakönyvi hivatal irodavezetője. Megtudtuk: a névmagyarítás nem egyenlő a névváltoztatással, előbbinek ugyanis saját, könnyített procedúrája van, amit egy 2003-as kormányrendelet szabályoz. Keresztnevet magyarra fordíttatni – például Ioant Jánosra – egyébként nem bonyolult és nem is drága folyamat: a bélyegilleték mindössze 2 lejbe kerül, azonban a személyi igazolvány, születési és házassági anyakönyvi kivonat, jogosítvány, forgalmi kicserélése már ennél jóval nagyobb költséget von maga után. Azonban azokat a dokumentumokat, amelyek nem igazolványok, hanem múltbeli történést bizonyítanak, mint amilyen az egyetemi vagy érettségi diploma, nem kell átíratni. A névmagyarítás ugyanis egy meghatározott dátumtól kezdve érvényes, erről pedig a kérvényező külön igazolást kap. Ezt kell csatolni azokhoz az okmányokhoz, amelyekben a régi név szerepel – például az oklevelekhez, illetve a gyerek okleveleihez, amelyekben a szülő régi neve szerepel. Ha valaki románosított családnevét szeretné magyarosítani – például Popot Pappra fordítani –, első útja egy hivatalos fordítóhoz kell hogy vezessen, családneveket tartalmazó román–magyar névjegyzéke ugyanis a keresztnevekkel ellentétben nincs az anyakönyvi hivatalnak – magyarázta Popescu. Hozzátette: a kormányrendelet egyébként azért született, mert a 90-es évek elején vagy azelőtt diszszidált magyar nemzetiségű román állampolgárok többsége már magyar nevén került bejegyzésre a különböző magyarországi hivatalokban, emiatt azonban itthon nem tudta igazolni magát. Még több bonyodalmat okozott a -né asszonynévképző használata, ami miatt a polgár eredeti neve teljesen eltűnt.

 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Bűnhalmozás: jogosítvány nélkül, részegen vezetett forgalomba be nem írt járművet

Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.

Bűnhalmozás: jogosítvány nélkül, részegen vezetett forgalomba be nem írt járművet
2025. május 19., hétfő

Ismét megnőtt a vízszint, a parajdi sóbánya kérésére be kellett indítani a szivattyút

A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.

Ismét megnőtt a vízszint, a parajdi sóbánya kérésére be kellett indítani a szivattyút
2025. május 19., hétfő

Kelemen Hunor: az erdélyi magyarok büszkék lehetnek a közösségi összefogásra

Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.

Kelemen Hunor: az erdélyi magyarok büszkék lehetnek a közösségi összefogásra
2025. május 19., hétfő

Bihar megyei razzia: több száz személyt bírságoltak meg a hétvégén a rendőrök

Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.

Bihar megyei razzia: több száz személyt bírságoltak meg a hétvégén a rendőrök
2025. május 19., hétfő

Több ezer háztartás marad napokig víz nélkül a két erdélyi megyét érintő gigafejlesztések miatt

A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.

Több ezer háztartás marad napokig víz nélkül a két erdélyi megyét érintő gigafejlesztések miatt
2025. május 19., hétfő

Újabb ukrán fiatalok szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére

A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.

Újabb ukrán fiatalok szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére
2025. május 19., hétfő

Várat magára a nyár, a hegyekben havazhat is

Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.

Várat magára a nyár, a hegyekben havazhat is
2025. május 18., vasárnap

Kelemen Hunor: le a kalappal a magyar választók előtt, bízunk Nicușor Dan győzelmében

A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.

Kelemen Hunor: le a kalappal a magyar választók előtt, bízunk Nicușor Dan győzelmében
2025. május 18., vasárnap

Lefaragta a szaktárca az összeget, veszélybe került a kolozsvári Harag György Emlékév megszervezése

Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.

Lefaragta a szaktárca az összeget, veszélybe került a kolozsvári Harag György Emlékév megszervezése
2025. május 18., vasárnap

Erdélyi és partiumi szavazási kedv: Kolozs megye az élbolyban, Szatmár megye sereghajtó

Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.

Erdélyi és partiumi szavazási kedv: Kolozs megye az élbolyban, Szatmár megye sereghajtó