Bebocsátásra váró tömeg a Fellegvár kapujában
Fotó: fovbv.ro
Ismét látogatható a pereskedés miatt hosszú évekig bezárt brassói Fellegvár. A polgármesteri hivatal tulajdonába került történelmi vár teljes felújítása után a Barcaság egyik turisztikai nevezetessége lesz. A magyarok és szászok által a 16. század derekán felépített erőd Trianon óta sokszor cserélt gazdát, állagmegőrzésével azonban senki nem foglalkozott.
2023. szeptember 10., 18:562023. szeptember 10., 18:56
2023. szeptember 10., 19:052023. szeptember 10., 19:05
A Brassó történelmi központjától északra emelkedő Márton-hegyen a 16. és 17. században épült erőd, a Fellegvár kapuit szeptember 8-17. között megnyitották a nagyközönség előtt. A hétvégén számos kulturális program fogadta az ide látogató brassóiakat és turistákat.
Az 1989-es rendszerváltás utáni privatizácó nyomán az állami turisztikai hivatal (ONT) jogutódjának, a Postăvarulnak, majd az Aro Palase-nak a tulajdonába került erődítményt a brassói polgármesteri hivatal hét évnyi pereskedés után szerezte meg, tavaly született meg a jogerős bírósági döntés.
Hagyományőrzők a brassói vár előtt
Fotó: fovbv.ro
Brassó polgármestere, Allen Coliban a hétvégi rendezvényen jelentette be, hogy szeptember végétől a brassói polgármesteri hivatal elkezdi a vár felújítását, a Fellegvár jövő vasárnapig, szeptember 17-ig látogatható.
A brassói önkormányzat által megbízott cégek első körben a legfontosabb állagmegőrző munkálatokat végzik el és egy hosszabb távú, több éves felújítás nyomán az erőd minden helyiségét restaurálják.
A 17. század végétől osztrák kaszárnyaként működő erőd fontos szerepet játszott az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején is, amikor az orosz túlerő miatt a magyar honvédek a vár feladására kényszerültek.
A Trianon utáni román uralom idején a brassói Fellegvár több időszakban börtönként működött, utoljára az 1950-es évek elején a Szekuritáté fegyházaként. Az 1980-as években a vár turisták fogadására rendezkedett be, a nagy múltú erőd falai között több étterem is működött.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!