Bebocsátásra váró tömeg a Fellegvár kapujában
Fotó: fovbv.ro
Ismét látogatható a pereskedés miatt hosszú évekig bezárt brassói Fellegvár. A polgármesteri hivatal tulajdonába került történelmi vár teljes felújítása után a Barcaság egyik turisztikai nevezetessége lesz. A magyarok és szászok által a 16. század derekán felépített erőd Trianon óta sokszor cserélt gazdát, állagmegőrzésével azonban senki nem foglalkozott.
2023. szeptember 10., 18:562023. szeptember 10., 18:56
2023. szeptember 10., 19:052023. szeptember 10., 19:05
A Brassó történelmi központjától északra emelkedő Márton-hegyen a 16. és 17. században épült erőd, a Fellegvár kapuit szeptember 8-17. között megnyitották a nagyközönség előtt. A hétvégén számos kulturális program fogadta az ide látogató brassóiakat és turistákat.
Az 1989-es rendszerváltás utáni privatizácó nyomán az állami turisztikai hivatal (ONT) jogutódjának, a Postăvarulnak, majd az Aro Palase-nak a tulajdonába került erődítményt a brassói polgármesteri hivatal hét évnyi pereskedés után szerezte meg, tavaly született meg a jogerős bírósági döntés.
Hagyományőrzők a brassói vár előtt
Fotó: fovbv.ro
Brassó polgármestere, Allen Coliban a hétvégi rendezvényen jelentette be, hogy szeptember végétől a brassói polgármesteri hivatal elkezdi a vár felújítását, a Fellegvár jövő vasárnapig, szeptember 17-ig látogatható.
A brassói önkormányzat által megbízott cégek első körben a legfontosabb állagmegőrző munkálatokat végzik el és egy hosszabb távú, több éves felújítás nyomán az erőd minden helyiségét restaurálják.
A 17. század végétől osztrák kaszárnyaként működő erőd fontos szerepet játszott az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején is, amikor az orosz túlerő miatt a magyar honvédek a vár feladására kényszerültek.
A Trianon utáni román uralom idején a brassói Fellegvár több időszakban börtönként működött, utoljára az 1950-es évek elején a Szekuritáté fegyházaként. Az 1980-as években a vár turisták fogadására rendezkedett be, a nagy múltú erőd falai között több étterem is működött.
A magyar óvoda, sőt minden magyar intézmény a magyarság megmaradásának a kulcsa, mert itt fejlődnek a magyar gyermekek − mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a partiumi Szalacson, ahol óvodát adtak át.
Több százan vettek részt csütörtökön este azon a békés megmozduláson, amelyet kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a hét elején történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp.
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban.
A medvéknek a lakott területektől való távoltartását célzó intézkedéseket sürgetnek Brassóban, ahol a tavaly 330 riasztás érkezett, mert a vadállatok bemerészkedtek a városba.
Több év kihagyás után ismét Kolozsvárra látogat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) megalakulásának 140. évfordulójára szervezett emlékünnepség záró programjaként lép fel.
Negyedik alkalommal gyűlnek össze a lovaskultúra iránt érdeklődők idén nyáron a Barcasági Magyar Lovasnapon. Az eseményt június 14-15-én rendezik remeg Barcaújfaluban.
Újabb állami kezdeményezés kínál legtöbb tízezer lejes támogatást a polgároknak: a kályhaprogram új, energiatakarékosabb fa-, brikett- vagy pellettüzelésű fűtőkészülék beszerzésére ösztönzi 27 megye csaknem 900 hegyvidéki településének lakosságát.
Bezáratta csütörtök délelőtt a kolozsvári Széchenyi téri (Mihai Viteazul) piacot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
szóljon hozzá!