Kelemen Hunor: először is az emberek egészségét kell megvédeni
Fotó: RMDSZ/Facebook
Egészségvédelmi, oktatási, valamint munkahelyvédelmi és gazdaságélénkítési intézkedések sorozatára van szükség Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint. Ezeket a javasolt intézkedéseket gyűjtötte szerdán ismertetett programjába a decemberi parlamenti választásokra készülő szövetség.
2020. november 18., 17:462020. november 18., 17:46
2020. november 18., 18:122020. november 18., 18:12
Rövid- és középtávon prioritásokat tartalmazó tervet készítettünk – jelentette ki Kelemen Hunor az RMDSZ járványkezelési és gazdaságélénkítő programját ismertetve. A szövetség elnöke szerdai online sajtótájékoztatón rámutatott, először is az emberek egészségét kell megvédeni, minden életet meg kell menteni, továbbá biztosítani kell az egészségügyi rendszer működését a Covid-os és krónikus betegek számára egyaránt, és meg kell védeni a munkahelyeket is. A szövetségi elnök ugyanakkor megállapította:
A politikus szerint egészségvédelmi, oktatási, valamint munkahelyvédelmi és gazdaságélénkítési intézkedések sorozatára van szükség.
Cseke Attila szenátor, volt egészségügyi miniszter az intézménycsomagban szereplő egyik javaslatról beszélt. Eszerint a helyi korlátozásokról és járványügyi intézkedésekről nem Bukarestben születnének döntések, hanem a helyi önkormányzatok és a megyei közegészségügyi hatóságok a gazdasági tevékenységek és oktatás felfüggesztéséről, illetve a megyei önkormányzat és a megyei közegészségügyi hatóságok a település karanténba helyezéséről dönthetne.
A politikus az oktatással kapcsolatos intézkedésekről elmondta, a szövetség nem támogatja az iskolák bezárását. Azt javasolják, hogy ahol a járványügyi helyzet lehetővé teszi, kezdjék újra az oktatást kilencedik osztályig.
– mondta Cseke Attila. Rámutatott, a piacok bezárása szintén rossz, szakmaiatlan, és nem eléggé megindokolt intézkedés volt. „A zárt terű élelmiszerpiacok bezárása komoly csapást jelentett a hazai őstermelőknek. A parlament a visszavonásról döntött, remélhetőleg a kormány is belátja, hogy tévedett, és visszavonja ezt az intézkedést” – írták a járványkezelési programban.
László Attila orvos-politikus, a szenátus egészségügyi bizottságának elnöke arról beszélt, hogy
Rámutatott, a kivizsgálást minden fertőzött személy esetében már az első 24 órában el kell végezni.
Ezen a területen is haladéktalan kapacitásbővítésre van szükség, ami a jelenlegi kapacitás három-négyszeresét jelenti. Ugyanakkor a szövetség szerint a kormánynak a tesztelési kapacitást is bővítenie kell. „A tesztelést ki kell terjeszteni a járványügyi kutatások (ankétok) alapján azonosított potenciális fertőzöttekre, azaz új protokollra van szükség. Ingyenes heti tesztelés bevezetése szükséges a családorvosok, kórházi és bölcsődei dolgozók, illetve az iskolák és óvodák megnyitása után a pedagógusok számára is” – részletezték a szükséges intézkedéseket.
A parlamenti választásokra készülő RMDSZ úgy véli, ezt a problémát csak központi beavatkozással, országos vagy regionális szintű kapacitásmenedzsmenttel lehet orvosolni. A bemutatott intézkedéscsomag szerint a koronavírus-fertőzöttek regisztrációjával, otthoni betegfelügyeletével és kezelésével kapcsolatos bürokrácia digitális eszközökkel csökkenthető.
A munkahelyvédelmi és gazdaságélénkítő javaslatokat ismertető Miklós Zoltán képviselőjelölt arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány munkahelyvédő intézkedései december végén lejárnak, és az emberek még nem tudják, hogy mi vár rájuk januártól. Úgy vélte, ezeket meg kell hosszabbítani. A program szerint kiemelt támogatást kellene biztosítani a gyógyszeripari és az élelmiszeripari vállalatoknak, és eszközbeszerzési támogatást kellene adni a távmunkában dolgozóknak, valamint a távoktatásban tanuló diákoknak. Újságírói kérdésre elmondta: az intézkedések fedezetét az adóalap kiszélesítésével és a hatékonyabb adóbehajtással lehetne biztosítani.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
2 hozzászólás