Kelemen Hunor: először is az emberek egészségét kell megvédeni
Fotó: RMDSZ/Facebook
Egészségvédelmi, oktatási, valamint munkahelyvédelmi és gazdaságélénkítési intézkedések sorozatára van szükség Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint. Ezeket a javasolt intézkedéseket gyűjtötte szerdán ismertetett programjába a decemberi parlamenti választásokra készülő szövetség.
2020. november 18., 17:462020. november 18., 17:46
2020. november 18., 18:122020. november 18., 18:12
Rövid- és középtávon prioritásokat tartalmazó tervet készítettünk – jelentette ki Kelemen Hunor az RMDSZ járványkezelési és gazdaságélénkítő programját ismertetve. A szövetség elnöke szerdai online sajtótájékoztatón rámutatott, először is az emberek egészségét kell megvédeni, minden életet meg kell menteni, továbbá biztosítani kell az egészségügyi rendszer működését a Covid-os és krónikus betegek számára egyaránt, és meg kell védeni a munkahelyeket is. A szövetségi elnök ugyanakkor megállapította:
A politikus szerint egészségvédelmi, oktatási, valamint munkahelyvédelmi és gazdaságélénkítési intézkedések sorozatára van szükség.
Cseke Attila szenátor, volt egészségügyi miniszter az intézménycsomagban szereplő egyik javaslatról beszélt. Eszerint a helyi korlátozásokról és járványügyi intézkedésekről nem Bukarestben születnének döntések, hanem a helyi önkormányzatok és a megyei közegészségügyi hatóságok a gazdasági tevékenységek és oktatás felfüggesztéséről, illetve a megyei önkormányzat és a megyei közegészségügyi hatóságok a település karanténba helyezéséről dönthetne.
A politikus az oktatással kapcsolatos intézkedésekről elmondta, a szövetség nem támogatja az iskolák bezárását. Azt javasolják, hogy ahol a járványügyi helyzet lehetővé teszi, kezdjék újra az oktatást kilencedik osztályig.
– mondta Cseke Attila. Rámutatott, a piacok bezárása szintén rossz, szakmaiatlan, és nem eléggé megindokolt intézkedés volt. „A zárt terű élelmiszerpiacok bezárása komoly csapást jelentett a hazai őstermelőknek. A parlament a visszavonásról döntött, remélhetőleg a kormány is belátja, hogy tévedett, és visszavonja ezt az intézkedést” – írták a járványkezelési programban.
László Attila orvos-politikus, a szenátus egészségügyi bizottságának elnöke arról beszélt, hogy
Rámutatott, a kivizsgálást minden fertőzött személy esetében már az első 24 órában el kell végezni.
Ezen a területen is haladéktalan kapacitásbővítésre van szükség, ami a jelenlegi kapacitás három-négyszeresét jelenti. Ugyanakkor a szövetség szerint a kormánynak a tesztelési kapacitást is bővítenie kell. „A tesztelést ki kell terjeszteni a járványügyi kutatások (ankétok) alapján azonosított potenciális fertőzöttekre, azaz új protokollra van szükség. Ingyenes heti tesztelés bevezetése szükséges a családorvosok, kórházi és bölcsődei dolgozók, illetve az iskolák és óvodák megnyitása után a pedagógusok számára is” – részletezték a szükséges intézkedéseket.
A parlamenti választásokra készülő RMDSZ úgy véli, ezt a problémát csak központi beavatkozással, országos vagy regionális szintű kapacitásmenedzsmenttel lehet orvosolni. A bemutatott intézkedéscsomag szerint a koronavírus-fertőzöttek regisztrációjával, otthoni betegfelügyeletével és kezelésével kapcsolatos bürokrácia digitális eszközökkel csökkenthető.
A munkahelyvédelmi és gazdaságélénkítő javaslatokat ismertető Miklós Zoltán képviselőjelölt arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány munkahelyvédő intézkedései december végén lejárnak, és az emberek még nem tudják, hogy mi vár rájuk januártól. Úgy vélte, ezeket meg kell hosszabbítani. A program szerint kiemelt támogatást kellene biztosítani a gyógyszeripari és az élelmiszeripari vállalatoknak, és eszközbeszerzési támogatást kellene adni a távmunkában dolgozóknak, valamint a távoktatásban tanuló diákoknak. Újságírói kérdésre elmondta: az intézkedések fedezetét az adóalap kiszélesítésével és a hatékonyabb adóbehajtással lehetne biztosítani.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.
Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
2 hozzászólás