Fotó: Jakab Mónika
Többéves munka után az utolsó simításoknál tart a kolozsvári Szent Mihály római katolikus templom felújítása, restarurálása; Kolozsvár és Erdély ékességét augusztus 13-án hálaadó szentmise keretében áldják meg, illetve szentelik fel az új oltárt. A több zenei esemény által is kísért hálaadó ünnepség a Kolozsvári Magyar Napok idei kiadásának a nyitóeseménye is egyben – jelentették be a csütörtöki sajtótájékoztatón.
2022. július 14., 14:572022. július 14., 14:57
2022. július 14., 16:222022. július 14., 16:22
Mint elhangzott, az ünnepi szentmisét Kovács Gergely gyulafehérvári érsek celebrálja, míg az újraépített oltárt Miguel Maury Buendia pápai nuncius szenteli fel. László Attila plébános, főesperes elmondta, hogy az oltárasztalt még Márton Áron püspök készíttette nyolcvan évvel ezelőtt, de a kommunista diktatúra idején szétverték, darabjai pedig kikerültek a templomból.
Márton Judittal, a felújítás műszaki ellenőrével közösen kerestek megoldást az újjáépítésére: a vörösmárvány lapot lépcsőfokokból átalakított kő talapzatra helyezték, és az építményben a meglévő ereklyék mellett helyet biztosítottak Márton Áron püspök majdani ereklyéjének is. Ez akkor kerülhet Kolozsvárra, ha már megtörtént Erdély nagy püspökének a boldoggá avatása.
Így a szentély most új képet mutat, mondta, a felújítás lebonyolítói is „hozzátették a kézjegyüket”.
Fotó: Jakab Mónika
Ilyés Szabolcs projektmenedzser, az uniós pályázatot lebonyolító RegioConsult képviselője emlékeztetett, hogy a Szent Mihály-templom felújításának az ötlete még 2016-ban merült fel, amikor a Fakas utcai református templom nagyszabású restaurálását látva a néhai Kovács Sándor főesperes megkérdezte tőle: nem-e lehetne a főtéri templomon is kieszközölni egy hasonló munkálatot.
Így végül egy ötmillió eurós uniós támogatást pályáztak meg és megpróbáltak beleférni a szűkös keretbe, mesélte. A végösszege ennék nagyobb, mintegy 7 millió euróra rúg, a munkálatokhoz az említett uniós támogatás mellett a magyar kormány, a román kormány egyházügyi államtitkársága, a kolozsvári polgármesteri hivatal is hozzájárult anyagilag, de a hívek adományai is gyarapították a végösszeget, míg a pályázati önrészt a plébánia biztosította.
Ilyés Szabolcs emlékeztetett, hogy a kivitelezési szerződést 2017-ben írták alá, és megköszönte a KÉSZ-Csoport bátorságát, amely úgy vágott bele a munkába, hogy tudta, nincs elegendő pénz rá.
Puskás Attila, a templom felújítását végző KÉSZ-Csoport vezetője rámutatott, hogy az átadás csak a felújítási folyamat észe. Hangsúlyozta, erkölcsi kötelességünknek érezték, hogy megpályázzák a kivitelezési tendert, hiszen ez Kolozsvár emblémája.
A munkálat nagyságát, összetettségét számok illusztrálta: az építőtelepről 1500 tonna szemetet szállítottak el, 33 000 négyzetméter állvány lett felállítva, ezekről 14 000 négyzetméter kőfelületet restauráltak. Csupán a munkálatban érintett felek egyeztetéseire 8000 munkaórát fordítottak.
Márton Judit műszaki ellenőr arra hívta fel a figyelmet, hogy a műemlék egykori építői olyan helyekre is próbáltak valami szépséget beépíteni, ahol egyáltalán, vagy alig látszik. A felújítás során igyekeztek minden részletre odafigyelni és ezeket a rejtett szépségeket is megőrizni, hangsúlyozta.
Fotó: Kiss Judit
Az átadásról szólva László Attila főesperes elmondta: háromnapos ünnepre készülnek, hiszen az eseményhez kapcsolódó zenei rendezvények már előző este elkezdődnek, a gyülekezet pedig az ünnepség másnapján veszi birtokba a megújult templomot. A főesperes újságírói kérdésre arról is beszámolt, hogy
Például az erkélyig látogathatóvá válik a torony, amelyben kiállítóteret alakítanak ki, de körbejárhatóvá teszik a szentélyt is, illetve az úgynevezett „királylépcsőt” is megnyitják, melyhez hasonló Európában csupán Kassán található. Arra is kitért, hogy tavaly szeptemberben megtalálták a templom 700 éves alapjait és oltárát, melyeket szintén láthatóvá tettek, a Sleynig (Schleunig)-kápolnánál négy lépcsőfokon lehet leereszkedni az eredeti járószintre.
A plébános arról is beszámolt, hogy a munkálatok során rengeteg emberi maradványt találtak, hiszen a templom az 1700-as évekig temetkezőhelyül is szolgált, ezeket a kripta új szarkofágjában helyezték örök nyugalomra, illetve egy részükön antropológiai vizsgálatokat végeznek.
Újságírói kérdésre a templom körüli térrendezésre is kitért, elmondva: a fenyőfák kivágása valamennyi szakember egyöntetű véleménye volt, ugyanis az öreg fák nemcsak árnyékolták, de veszélyeztették is a felújított épületet.
Bónis Endre főgondnok szerint a területrendezési munkálatokat is csak így hagyták jóvá, de a műemlékvédelmi bizottság javaslata is ez volt, hiszen így láthatóbbá vált a felújított műemlék.
Fotó: Jakab Mónika
A sajtótájékoztatón jelen lévő Gergely Balázs, a Kolozsvári Magyar Napok főszervezője hangsúlyozta: Kolozsvár első számú szimbóluma újult meg, és ez az egész város számára ünnep.
A kolozsvári Szent Mihály-plébániatemplomot 2018 márciusában zárták be a felújítási munkálatok miatt, és 2021 karácsonyán nyitották meg ismét az egyházi szertartások számára. A gótikus templom építése a 14. század második felében kezdődött, és a 15. század első felében fejeződött be. A templom jelenlegi, neogótikus tornya 1837 és 1859 között épült.
Márton Áron erdélyi katolikus püspök itt mondta el 1944 májusában a zsidóüldözést elítélő nevezetes beszédét.
Bár még nem fejeződött be teljesen a kincses város impozáns jelképének számító Szent Mihály-templom felújítása, a gótikus épületbe belépő már azt érzékeli, gyönyörű munkát végeztek a restaurátorok.
Szombaton felszentelik a felújított kolozsvári Szent Mihály-templom restaurált orgonáját, amelyet Fassang László orgonaművész vasárnap 20 órakor szólaltat meg teljes erejében és pompájában.
Szentestén nyitják meg a hívek előtt a felújítás alatt álló kolozsvári Szent Mihály-templomot – erősítette meg a Krónikának László Attila főesperes. Bár a felújításnak koránt sincs vége, a gesztussal a hatalmas várakozásra reagálnak.
A remélhetőleg egyre kellemesebb tavaszi időben Kolozsvár Főterén korzózók, bámészkodók újra gyönyörködhetnek a Szent Mihály-templom déli homlokzatában, hiszen tavaly lebontották a külső állványok nagy részét. Ám közben a kincses város egyik legfontosabb jelképének belsejében is zajlik, halad a felújí
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.
Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.
Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.
Elmenekült az intézkedő rendőrök elől egy motoros szerda délelőtt Aradon. Az egyenruhások üldözőbe vették a motorost, akiről kiderült, hogy nincs jogosítványa.
Csalás gyanújával három Konstanca és Galac megyei fiatalembert vettek őrizetbe a Fehér megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai, ezt megelőzően házkutatást tartottak az elkövetők lakásán Konstanca megyében. A Fehér megye területén is garázdálkodó bűntársu
Az Európai Bizottság hétfői rendelete értelmében megszűnt Arad megyében a kiskérődzők pestisének terjedése ellen hozott élőállat-szállítási tilalom, így a bárány- és kecsketenyésztők értékesíthetik jószágaikat.
szóljon hozzá!