Többéves szünet után szenteste népesülhet be újra a felújítás alatt álló kolozsvári Szent Mihály-templom
Fotó: Jakab Mónika
Szentestén nyitják meg a hívek előtt a felújítás alatt álló kolozsvári Szent Mihály-templomot – erősítette meg a Krónikának László Attila főesperes. A főtéri templom plébánosa elmondta: bár a felújításnak koránt sincs vége – sőt a számos nem várt probléma miatt a pályázati határidő meghosszabbítását kérték –, a gesztussal a hatalmas várakozásra reagálnak. Kolozsvár jelképének restaurálási folyamata jóval több pénzbe kerül, mint amire eredetileg számítottak a szakemberek, így alternatív finanszírozási forrásokat is kerestek, és a hívek adományait is várják.
2021. december 21., 18:412021. december 21., 18:41
Hatalmas várakozás övezi a kolozsvári Szent Mihály-templom felújítását, ezért döntött úgy a plébánia, hogy a folyamatban lévő munkálatok ellenére karácsonykor megnyitja a főtéri istenházát a hívek előtt – mondta el a Krónikának László Attila főesperes-plébános.
– fogalmazott lapunknak László Attila. Az egyházi elöljáró szerint egyelőre vasárnaponként lehet majd belépni az istenházába, hétköznap tovább zajlik a munka, de remélik, rövidesen sikerül átadni a belső teret, és csak a torony külső-belső munkálatai maradnak.
A főesperes a hátralévő munkálatokról elmondta: ha elkészül az északi mellékhajó – ahol a 700 éves oltárt megtalálták –, illetve a Sleynig (Schleunig)-kápolna, akkor belül befejezett a munka nagyja. Később, ha lekerül a toronyról az állványzat, lesznek még javítások, ugyanis ez rá van terhelve a tetőszerkezetre, és helyenként óhatatlanul befolyik a víz, foltok jelentek meg.
– magyarázta a főesperes. Hozzátette, a munkálatokra hosszabbítást kértek a finanszírozótól, amit jóvá is hagytak az illetékesek, de egyelőre azonban nem tudnak konkrét időpontot mondani, hiszen nem tudni, hogy az időjárás mikor teszi lehetővé a külső munkálatok folytatását.
Kolozsvár jelképe a felállványozott toronnyal és a Mátyás-szoborcsoporttal
Fotó: Jakab Mónika
Fotó: Jakab Mónika
Fotó: Jakab Mónika
„Tavaly csak április közepén lehetett kezdeni, de megtörténhet, hogy jövőre már márciusban elkezdődhetnek” – magyarázta László Attila, aki szerint a torony felújítását a hideg és nedves időjárás miatt voltak kénytelenek szüneteltetni.
Addig is a Szent Mihály-plébánia adományokat vár a munkálatok folytatásához, ugyanis az uniós támogatás nem fedezi teljességében a felújítást, a restaurálási folyamat során számos pluszkiadás generálódott.
– magyarázta László Attila. Emlékeztetett, hogy az európai uniós pályázat 5 millió eurós határt szabott meg a restaurálásra, az összeget nem lehetett túllépni, ezért rengeteg kisebb munkálatot kivettek a projektből.
„Úgy fogtak neki, hogy nem lehetett tudni, hogyan lesz ennek vége. Aztán 2019-ben hála Istennek megváltozott a törvény, hozzá lehet még tenni, így
– mutatott rá a főesperes. Az alternatív finanszírozási módokra vonatkozó kérdésünkre elmondta: korábban a magyar kormánytól kaptak jelentős támogatást a munkálatokra, és nemrég a román kormánytól is kaptak egy pénzösszeget, mely az orgona felújítási munkálatainak felét fedezi.
László Attila főesperes személyesen felügyeli a karácsonyra való készülődést a kolozsvári templomban
Fotó: Jakab Mónika
Fotó: Jakab Mónika
Fotó: Jakab Mónika
A kolozsvári polgármesteri hivatal is támogatja a Szent Mihály-plébániát, a városkasszából kapott összeget a város híres főépítésze, Pákey Lajos-tervezte kerítés felújítására fordítják, melyhez még jelentős összegre lesz szükség.
Jelentős összeget igényel a javítása, mert le is süllyedt, tisztítani kell, helyenként kiegészíteni, ehhez pedig teljesen szét kell szedni. Ugyanis legószerűen van összerakva, nem lehet, hogy csak egy darabhoz nyúlok hozzá és azt megjavítom” – magyarázta László Attila.
A munkálatok során talált fontosabb leletekről a főesperes elmondta: déli mellékhajó falképeinek a restaurálásával már elkészültek, hátra van a déli falon és a Sleynig-kápolnában talált freskók helyreállítása.
– mesélte a főesperes, aki szerint itt régészeti feltárás is zajlott, a szakemberek leástak az eredeti járószintig. A Sleynig-kápolnában megtalálták és feltárták a középkori lábazatokat, 70–80 centiméterrel lentebb került a templom szintje, a régi kövekből kialakították az eredeti járószintet a szakemberek. László Attila elmondta:
A templomnak új szentély is lesz: Márton Áron püspök 80 évvel ezelőtt a szociális testvérek anyaházának a kápolnájában felszentelt egy márványoltárt, amit aztán a kommunisták szétvertek és 60 éven keresztül egy kőtömbként állt a templom hátuljában – ebből készült el a templom új oltára és ambója (felolvasóállványa), a Szentírás felolvasásának helye a Szent Mihály-templom új liturgikus terében, mesélte a főesperes.
A Szent Mihály-templom új márványoltára Márton Áron püspök keze nyomát is viseli
Fotó: Jakab Mónika
Fotó: Jakab Mónika
Fotó: Jakab Mónika
„Hála Istennek elég nagy a Szent Mihály-templom, adja a Jóisten, hogy megtöltsük!” – fogalmazott a főesperes. A plébánia által közölt menetrend szerint Szenteste 22 órától fénygyújtás, pásztorjáték és éjféli szentmise lesz a Szent Mihály-templomban, majd az ünnepi délelőtti szentmisék is itt zajlanak 8, illetve 11 órától.
A felújítás során a főtéri templomban régészeti feltárás is zajlott
Fotó: Jakab Mónika
Fotó: Jakab Mónika
Fotó: Jakab Mónika
Kolozsvár és egyben Erdély egyik legjelentősebb műemlék templomának restaurálási munkálatai több éve zajlanak, az istenházát 2019-ben, a Szent Mihály-búcsút követően bezárták. A Regionális Operatív Program (POR) keretében megvalósuló beruházás támogatási szerződését 2017-ben írta alá az azóta elhunyt Kovács Sándor plébános-esperes az északnyugati regionális fejlesztési ügynökséggel. Eszerint
A szerződés értelmében a kivitelező szegedi Kész Zrt.-nek négy év alatt kell elkészülnie a nagy volumenű munkával, de a plébánia képviselői azt a célt tűzték ki, hogy már idén decemberben használható legyen.
Az istenháza csak vasárnap lesz nyitva, hétköznapokon folytatódik a munka
Fotó: Jakab Mónika
Fotó: Jakab Mónika
Fotó: Jakab Mónika
A kolozsvári Szent Mihály Plébánia az alábbi számlaszámokon várja a templom felújításának befejezéséhez szükséges adományokat:
Parohia Romano Catolică Sfântul Mihail
RO32 OTPV 2000 0037 8298 RO03 (lej)
RO16 OTPV 2000 0037 8298 EU02 (euró)
RO90 OTPV 2000 0037 8298 HU01 (forint)
SWIFT-kód: OTPVROBUXXX
E-adományút: https://szmk.ro/adomany
Erdély egyik legjelentősebb szent hajléka A kolozsvári Szent Mihály-templom Erdély második legnagyobb alapterületű temploma, 76 méteres tornya (a kereszttel 80 méter) a legmagasabb erdélyi templomtorony. Az építkezés megkezdésének időpontja ismeretlen, befejezése 1419–1437 közöttre tehető. A torony építését az 1511–1545 közötti időszakra teszik, a tervezett két torony közül csak az északi épült fel. A templomot 1545-től a protestánsok, 1566-tól 1716-ig két év megszakítással az unitáriusok használták, majd visszakerül a római katolikus egyházhoz. Számos történelmi esemény színhelye, falai között közel ötven országgyűlést tartottak, az erdélyi fejedelmek közül itt iktatták be Báthory Zsigmondot, Rákóczi Zsigmondot, Báthory Gábort és Bethlen Gábort. 1944. május 18-án Márton Áron erdélyi katolikus püspök itt mondta el nevezetes beszédét, amelyben elítélte a zsidóüldözést.
Fotó: Jakab Mónika
Fotó: Jakab Mónika
Fotó: Jakab Mónika
Fotó: Jakab Mónika
Fotó: Jakab Mónika
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.
Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.
Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.
Elmenekült az intézkedő rendőrök elől egy motoros szerda délelőtt Aradon. Az egyenruhások üldözőbe vették a motorost, akiről kiderült, hogy nincs jogosítványa.
Csalás gyanújával három Konstanca és Galac megyei fiatalembert vettek őrizetbe a Fehér megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai, ezt megelőzően házkutatást tartottak az elkövetők lakásán Konstanca megyében. A Fehér megye területén is garázdálkodó bűntársu
Az Európai Bizottság hétfői rendelete értelmében megszűnt Arad megyében a kiskérődzők pestisének terjedése ellen hozott élőállat-szállítási tilalom, így a bárány- és kecsketenyésztők értékesíthetik jószágaikat.
szóljon hozzá!