Felújított hajlékba jön az angyal Kolozsváron – mutatjuk az ünnepre készülő Szent Mihály-templomot

Többéves szünet után szenteste népesülhet be újra a felújítás alatt álló kolozsvári Szent Mihály-templom •  Fotó: Jakab Mónika

Többéves szünet után szenteste népesülhet be újra a felújítás alatt álló kolozsvári Szent Mihály-templom

Fotó: Jakab Mónika

Szentestén nyitják meg a hívek előtt a felújítás alatt álló kolozsvári Szent Mihály-templomot – erősítette meg a Krónikának László Attila főesperes. A főtéri templom plébánosa elmondta: bár a felújításnak koránt sincs vége – sőt a számos nem várt probléma miatt a pályázati határidő meghosszabbítását kérték –, a gesztussal a hatalmas várakozásra reagálnak. Kolozsvár jelképének restaurálási folyamata jóval több pénzbe kerül, mint amire eredetileg számítottak a szakemberek, így alternatív finanszírozási forrásokat is kerestek, és a hívek adományait is várják.

Pap Melinda

2021. december 21., 18:412021. december 21., 18:41

Hatalmas várakozás övezi a kolozsvári Szent Mihály-templom felújítását, ezért döntött úgy a plébánia, hogy a folyamatban lévő munkálatok ellenére karácsonykor megnyitja a főtéri istenházát a hívek előtt – mondta el a Krónikának László Attila főesperes-plébános.

Idézet
„Talán ez is segíti a munkálatok ütemesebb végzését, hiszen már kifutottunk a pályázati határidőből és számtalan körülmény – a járvány, az árdrágulások, a munkálatok bonyolódása, előre nem látott problémák – adódott, ami tolta az átadást és egyáltalán az egész munkálat elkészültét. Most már úgy látjuk, belül kész van annyira a templom, hogy birtokba vehetjük, és a karácsony egy jó alkalom arra, hogy megtegyük”

– fogalmazott lapunknak László Attila. Az egyházi elöljáró szerint egyelőre vasárnaponként lehet majd belépni az istenházába, hétköznap tovább zajlik a munka, de remélik, rövidesen sikerül átadni a belső teret, és csak a torony külső-belső munkálatai maradnak.

Hosszabbítást kértek és kaptak

A főesperes a hátralévő munkálatokról elmondta: ha elkészül az északi mellékhajó – ahol a 700 éves oltárt megtalálták –, illetve a Sleynig (Schleunig)-kápolna, akkor belül befejezett a munka nagyja. Később, ha lekerül a toronyról az állványzat, lesznek még javítások, ugyanis ez rá van terhelve a tetőszerkezetre, és helyenként óhatatlanul befolyik a víz, foltok jelentek meg.

Idézet
„Amit akkor érdemes kijavítani, ha már nem lesz több munkálat a tetőtérben”

– magyarázta a főesperes. Hozzátette, a munkálatokra hosszabbítást kértek a finanszírozótól, amit jóvá is hagytak az illetékesek, de egyelőre azonban nem tudnak konkrét időpontot mondani, hiszen nem tudni, hogy az időjárás mikor teszi lehetővé a külső munkálatok folytatását.

Kolozsvár jelképe a felállványozott toronnyal és a Mátyás-szoborcsoporttal •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Kolozsvár jelképe a felállványozott toronnyal és a Mátyás-szoborcsoporttal

Fotó: Jakab Mónika

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

„Tavaly csak április közepén lehetett kezdeni, de megtörténhet, hogy jövőre már márciusban elkezdődhetnek” – magyarázta László Attila, aki szerint a torony felújítását a hideg és nedves időjárás miatt voltak kénytelenek szüneteltetni.

A hívek adományai is segíthetnek

Addig is a Szent Mihály-plébánia adományokat vár a munkálatok folytatásához, ugyanis az uniós támogatás nem fedezi teljességében a felújítást, a restaurálási folyamat során számos pluszkiadás generálódott.

Idézet
„Például a toronyról felállványozás után derült ki, hogy sokkal rosszabb állapotban van, mint amire az előzetes felmérések alapján számítottak, ez hatalmas pluszkiadást generált”

– magyarázta László Attila. Emlékeztetett, hogy az európai uniós pályázat 5 millió eurós határt szabott meg a restaurálásra, az összeget nem lehetett túllépni, ezért rengeteg kisebb munkálatot kivettek a projektből.

„Úgy fogtak neki, hogy nem lehetett tudni, hogyan lesz ennek vége. Aztán 2019-ben hála Istennek megváltozott a törvény, hozzá lehet még tenni, így

Idézet
amit a szakemberek szükségesnek látnak, igyekszünk most elvégezni, mert ilyen lehetőség 50–100 éven belül nem nagyon lesz. Most kell elvégezni, amit lehet, és ez rengeteg pluszkiadást generált”

– mutatott rá a főesperes. Az alternatív finanszírozási módokra vonatkozó kérdésünkre elmondta: korábban a magyar kormánytól kaptak jelentős támogatást a munkálatokra, és nemrég a román kormánytól is kaptak egy pénzösszeget, mely az orgona felújítási munkálatainak felét fedezi.

László Attila főesperes személyesen felügyeli a karácsonyra való készülődést a kolozsvári templomban •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

László Attila főesperes személyesen felügyeli a karácsonyra való készülődést a kolozsvári templomban

Fotó: Jakab Mónika

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

A kolozsvári polgármesteri hivatal is támogatja a Szent Mihály-plébániát, a városkasszából kapott összeget a város híres főépítésze, Pákey Lajos-tervezte kerítés felújítására fordítják, melyhez még jelentős összegre lesz szükség.

Idézet
„A szakemberek véleménye szerint száz évvel ezelőtt annyira jól készítették el azt a kerítést, hogy nem lehet »csak úgy« felújítani.

Jelentős összeget igényel a javítása, mert le is süllyedt, tisztítani kell, helyenként kiegészíteni, ehhez pedig teljesen szét kell szedni. Ugyanis legószerűen van összerakva, nem lehet, hogy csak egy darabhoz nyúlok hozzá és azt megjavítom” – magyarázta László Attila.

Márton Áron püspök régi-új oltára

A munkálatok során talált fontosabb leletekről a főesperes elmondta: déli mellékhajó falképeinek a restaurálásával már elkészültek, hátra van a déli falon és a Sleynig-kápolnában talált freskók helyreállítása.

Idézet
„Az északi mellékhajóban megtalálták a templom 700 éves oltárát, mely új liturgikus funkciókat fog kapni”

– mesélte a főesperes, aki szerint itt régészeti feltárás is zajlott, a szakemberek leástak az eredeti járószintig. A Sleynig-kápolnában megtalálták és feltárták a középkori lábazatokat, 70–80 centiméterrel lentebb került a templom szintje, a régi kövekből kialakították az eredeti járószintet a szakemberek. László Attila elmondta:

a hívek már karácsonykor megcsodálhatják a restaurált belső tereket, bár nem lesz minden megnyitva, a királylépcsőt például nem tudják megmutatni.

A templomnak új szentély is lesz: Márton Áron püspök 80 évvel ezelőtt a szociális testvérek anyaházának a kápolnájában felszentelt egy márványoltárt, amit aztán a kommunisták szétvertek és 60 éven keresztül egy kőtömbként állt a templom hátuljában – ebből készült el a templom új oltára és ambója (felolvasóállványa), a Szentírás felolvasásának helye a Szent Mihály-templom új liturgikus terében, mesélte a főesperes.

A Szent Mihály-templom új márványoltára Márton Áron püspök keze nyomát is viseli •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

A Szent Mihály-templom új márványoltára Márton Áron püspök keze nyomát is viseli

Fotó: Jakab Mónika

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

Kötelező a maszk és a távolságtartás

A karácsonyi nyitásról László Attila elmondta: az ünnepi szentmisék a járványügyi előírásoknak megfelelően zajlanak, kötelező a maszk viselése és a távolságtartás.

„Hála Istennek elég nagy a Szent Mihály-templom, adja a Jóisten, hogy megtöltsük!” – fogalmazott a főesperes. A plébánia által közölt menetrend szerint Szenteste 22 órától fénygyújtás, pásztorjáték és éjféli szentmise lesz a Szent Mihály-templomban, majd az ünnepi délelőtti szentmisék is itt zajlanak 8, illetve 11 órától.

A felújítás során a főtéri templomban régészeti feltárás is zajlott •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

A felújítás során a főtéri templomban régészeti feltárás is zajlott

Fotó: Jakab Mónika

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

A tervek szerint a főtéri templom a továbbiakban a vasárnapi szentmisékre nyitva marad a hívek előtt, míg hétköznap zárva lesz és a liturgikus alkalmakat a Piarista-templomban tartják.

Kolozsvár és egyben Erdély egyik legjelentősebb műemlék templomának restaurálási munkálatai több éve zajlanak, az istenházát 2019-ben, a Szent Mihály-búcsút követően bezárták. A Regionális Operatív Program (POR) keretében megvalósuló beruházás támogatási szerződését 2017-ben írta alá az azóta elhunyt Kovács Sándor plébános-esperes az északnyugati regionális fejlesztési ügynökséggel. Eszerint

a műemlék helyreállítása közel 5 millió euróból, 22 millió lejből valósul meg, amiből 18 millió lej a vissza nem térítendő uniós finanszírozás.

A szerződés értelmében a kivitelező szegedi Kész Zrt.-nek négy év alatt kell elkészülnie a nagy volumenű munkával, de a plébánia képviselői azt a célt tűzték ki, hogy már idén decemberben használható legyen.

Az istenháza csak vasárnap lesz nyitva, hétköznapokon folytatódik a munka •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Az istenháza csak vasárnap lesz nyitva, hétköznapokon folytatódik a munka

Fotó: Jakab Mónika

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

A kolozsvári Szent Mihály Plébánia az alábbi számlaszámokon várja a templom felújításának befejezéséhez szükséges adományokat:

Parohia Romano Catolică Sfântul Mihail
RO32 OTPV 2000 0037 8298 RO03 (lej)
RO16 OTPV 2000 0037 8298 EU02 (euró)
RO90 OTPV 2000 0037 8298 HU01 (forint)
SWIFT-kód: OTPVROBUXXX
E-adományút: https://szmk.ro/adomany

Erdély egyik legjelentősebb szent hajléka A kolozsvári Szent Mihály-templom Erdély második legnagyobb alapterületű temploma, 76 méteres tornya (a kereszttel 80 méter) a legmagasabb erdélyi templomtorony. Az építkezés megkezdésének időpontja ismeretlen, befejezése 1419–1437 közöttre tehető. A torony építését az 1511–1545 közötti időszakra teszik, a tervezett két torony közül csak az északi épült fel. A templomot 1545-től a protestánsok, 1566-tól 1716-ig két év megszakítással az unitáriusok használták, majd visszakerül a római katolikus egyházhoz. Számos történelmi esemény színhelye, falai között közel ötven országgyűlést tartottak, az erdélyi fejedelmek közül itt iktatták be Báthory Zsigmondot, Rákóczi Zsigmondot, Báthory Gábort és Bethlen Gábort. 1944. május 18-án Márton Áron erdélyi katolikus püspök itt mondta el nevezetes beszédét, amelyben elítélte a zsidóüldözést.

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 06., vasárnap

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint

Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint
2025. július 06., vasárnap

Kánikula a köbön: újabb hőségriasztásokat adtak ki a meteorológusok vasárnapra és hétfőre

Újabb hőségriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikula a köbön: újabb hőségriasztásokat adtak ki a meteorológusok vasárnapra és hétfőre
2025. július 05., szombat

Orbán Viktor a Krónikának: a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség

Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.

Orbán Viktor a Krónikának: a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség
2025. július 05., szombat

„Mindnyájunk ügyvédje tudott lenni”. Gyászbeszédekkel, kedvenc nótájával búcsúztak Kincses Elődtől

Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.

„Mindnyájunk ügyvédje tudott lenni”. Gyászbeszédekkel, kedvenc nótájával búcsúztak Kincses Elődtől
2025. július 05., szombat

Jön! Interjú Orbán Viktor miniszterelnökkel a Krónikán

Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.

Jön! Interjú Orbán Viktor miniszterelnökkel a Krónikán
2025. július 05., szombat

Eloltották a Cibles-hegységben kiütött vegetációtüzet

Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.

Eloltották a Cibles-hegységben kiütött vegetációtüzet
2025. július 05., szombat

Jövő héten megnyílhat Erdély legújabb gyorsforgalmi útja

A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.

Jövő héten megnyílhat Erdély legújabb gyorsforgalmi útja
2025. július 04., péntek

A nagyváradi rendőrségi fogdában gyakori ,,vendégek” a részeg sofőrök

Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.

A nagyváradi rendőrségi fogdában gyakori ,,vendégek” a részeg sofőrök
2025. július 04., péntek

Főként székelyföldi fiúk kezdik ősszel tanulmányaikat a gyulafehérvári papnevelő intézetben

Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).

Főként székelyföldi fiúk kezdik ősszel tanulmányaikat a gyulafehérvári papnevelő intézetben
2025. július 04., péntek

Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett Kincses Előd temetésén Marosvásárhelyen

Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.

Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett Kincses Előd temetésén Marosvásárhelyen