A környezetvédelmi minisztériumhoz fordulnak a székely megyék elöljárói, hogy ellensúlyozzák a környezetvédő civilek szerintük egyoldalú álláspontját a kilövési kvótákat szabályozó, parázs vitát szító minisztériumi rendelet kapcsán. A zöldek által sokat bírált, szeptember 30-áig közvitára is bocsátott rendelet szerint 552 medve és 657 farkas, valamint 68 hiúz és 474 vadmacska kilövését hagyják jóvá a 2016/2017-es vadászidényre.
2016. október 04., 12:342016. október 04., 12:34
Tamás Sándor Kovászna megyei és Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök hétfőn közös sajtótájékoztatót tartott a témában, ahol bejelentették: egyeztettek Péter Ferenccel, a Maros Megyei Tanács elnökével, és közös levélben hívják fel a környezetvédelmi minisztérium figyelmét a székelyföldi vadkárokra, ugyanakkor ismertetik a székelyföldi „medvehelyzetet” is. Kezdeményezésüket Adrian Vestea Brassó megyei tanácselnök is támogatja.
„Nagy port kavart a sajtóban a kilövési kvótát megállapító miniszteri rendelet, s mint kiderült, sok civil szervezet ellenzi a kezdeményezést, és azt is rebesgetik, hogy a 2016–2017-es idényben egész Romániában le szeretnék tiltani a medvekilövést. Egészséges egyensúlyt kell fenntartani a vadak, az emberek és a javak védelme között, hiszen Kovászna megyében az év első felében a tavalyi hasonló időszakhoz képest kétszeresére nőtt a medvék által okozott vadkár” – hívta fel a figyelmet Tamás Sándor.
Háromszéken egyébként évek óta 40-45 medve kilövésére ad engedélyt a minisztérium, az elöljárók szerint azonban legalább 60-70 egyed kilövésére lenne szükség. Levelükben többek közt az állomány reális felmérését kérik a minisztériumtól. Tamás Sándor példaként említette, míg papíron mintegy 650-700 fős a háromszéki medvepopuláció, a becslések szerint a valóságban ennek kétszerese.
„Lobbiznak a zöldbárók”
Az önkormányzati vezetők szorgalmazzák a vadkárok valós megtérítését is, hiszen 2-3 éves csúszásban van a kifizetésekkel a szaktárca. Borboly Csaba kifejtette, a Régiók Bizottsága környezetvédelem, éghajlatváltozás és energiaügy szakbizottságának (ENVE) tagjaként azzal szembesült, hogy Brüsszel nem is tud arról, hogy Romániában emberéleteket veszélyeztet a barna medve. „A vadkárok mellett a legnagyobb baj, hogy sok hargitai településen 18 óra után nem merik kiengedni a gyerekeket az utcára, a gazdák nem merik megművelni a földeket, nem mernek túrázni” – mondta a politikus.
Rámutatott, amikor az ország Brüsszellel egyeztetett a kvótáról, 6500 fős volt a medvepopuláció, azóta ez a szám megsokszorozódott. Beszélt arról is, hogy a vadásztársaságok rá vannak szorulva a pénzre, hogy vadőrt alkalmazzanak, etessék a vadakat, ezért a trófeának értékes medvék kilövését adják el, de ezzel megszűnik a természetes szabályozás, hiszen a ragadozóknál a nagy testű hímek gyakran elpusztítják a túlszaporodott utódokat. Régen ritka volt a kétbocsos anyamedve, most már a három bocs is gyakori. Borboly kifejtette, átfogó tanulmányukban a vadkár megtérítését szabályozó kormányhatározat és a kérdést szabályozó 2006/407-es jogszabály szigorítását is kérik, amely jelenlegi formájában semmit nem ír elő arra az esetre, ha a vadak embereket ölnek vagy sebesítenek meg.
Borboly szerint veszélyes, hogy a „zöldbárók”, vagyis egyes környezetvédő civil szervezetek – akik hatalmas pénzeket hívnak le medvevédelemre az EU-tól – gyakran már önös érdekből lobbiznak. A Hargita megyei elöljáró azt is aggasztónak tartja, hogy sokan már nem is jelentik a vadkárt, mert a procedúra bonyolult, és nem bíznak a kártérítésben, ezért javasolják, hogy a 112-es sürgősségi hívószámon is lehessen jelenteni a vadak által okozott károkat. A Természetvédelmi Világalap (WWF) egyébként múlt heti közleményében úgy fogalmaz, a környezetvédelmi tárca szerint az ember és állat közti konfliktusokat azzal kell megoldani, hogy a vadászok kilövik a problémás állatokat. Szerintük a kilövésre a dokumentumban semmilyen alternatívát nem javasolnak, nem merül fel az ember-állat konfliktusok megelőzését célzó intézkedések bevezetése, mint amilyen a villanypásztorok felszerelése vagy erre kiképezett és kitenyésztett juhászkutyák beszerzése.
A vadászoknak is van javaslatuk
Ezzel egy időben László Béla, a Kovászna megyei vadászegyesület elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a legeltetés hatékonyabb szabályozásával lehetne eredményesen megoldani, hogy a vadak visszahódíthassák természetes élőhelyüket. László Béla rámutatott, a javasolt kvóta a tavalyihoz képest alig ötven példánnyal növekedett, de szerinte ezzel nem oldódnak meg a vadgazdálkodással kapcsolatos problémák. „Amíg a juhászok felhajtják a nyájat a hegyre, addig a vad kénytelen bemenekülni a faluba” – összegezte a szakember.
Rámutatott, csak a hatáskörükbe tartozó Nagyajta feletti erdőkbe több mint húszezer juhot hajtottak fel, a nyájat összesen 240 kutya kísérte. „Amikor ennyi juh és kutya beszabadul az erdőbe, ott egyetlen vadnak sincs többé maradása” – mondta László. Nehezményezi, hogy hiába hívták fel már számtalanszor a kormány figyelmét arra, hogy szabályozni kellene a legeltetést, „ha a juhászok bevonulnak Bukarestbe, mindenki az asztal alá bújik”.
Elhalasztotta a kormány 2025. október elsejéig az élelmiszeripari cégeknek őstermelői igazolvánnyal beszállító kisgazdák e-számlázási kötelezettségét. A Krónikának nyilatkozó gazdaérdekvédelmi szervezet vezetője szerint ez egyelőre kivitelezhetetlen.
A kánikula miatt kamionstopot rendelt el az Arad megyei önkormányzat a kezelésébe tartozó megyei rangú utakra július 4-re és 5-re, azaz péntekre és szombatra.
A Salrom vállalat beruházási igazgatója csütörtöki parajdi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a Korond-patak elterelése a munkálatok összetettsége miatt késik.
Több mint száz rendőrt és csendőrt mozgósítottak a Marosvásárhelyen július 3–6. között zajló VIBE fesztiválra. Az egyenruhások kiemelt figyelmet fordítanak az alkohol vagy pszichoaktív szerek hatása alatti járművezetés kiszűrésére és büntetésére.
Az RMDSZ kezdeményezésére indult országos bölcsődeépítési program keretében megvalósult 26. kisdedóvót adták át szerda délután az Arad-hegyaljai Pankotán.
Ismét telefonos csalásokra figyelmeztet a rendőrség, felhívják a figyelmet, ha ismeretlen számról érkezik hívás, nagyon körültekintőnek lenni, és nem szabad megadnunk semmilyen személyes adatunkat.
A Maros Megyei Tanács, a Visit Maros és a Maros Megyei Hegyi- és Barlangi Mentőszolgálat közös projektjeként egy panorámatávcsövet szereltek fel a Görgényi-havasok Zászpás-csúcsára.
Radu Miruță gazdasági, digitalizációs, vállalkozási és idegenforgalmi miniszter bejelentette: javasolta a részvényesek közgyűlésének, hogy hívják vissza a Salrom Országos Sótársaság igazgatótanácsának tagjait a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófát vizsgál&o
Erdőtűz ütött ki szerda este a Cibles-hegység Arcer-csúcsának oldalán, közel a csúcshoz.
A parajdi tragédia utáni második vagy harmadik napon 38 000 lejre emelték a Salrom Országos Sótársaság igazgatójának fizetését a részvényesek közgyűlésének határozatával – irányította rá a figyelmet Radu Miruță gazdasági miniszter szerdán.
szóljon hozzá!