Fotó: RMDSZ
Díjat alapítanak a tavaly májusban párja által meggyilkolt kolozsvári egyetemi oktató, Molnár Beáta emlékére szülei a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) közreműködésével.
2023. október 12., 14:522023. október 12., 14:52
2023. október 13., 00:222023. október 13., 00:22
A díj létrehozásáról a Maszol.ro hírportál számolt be csütörtökön az egyetem honlapján közzétett ismertető alapján. Eszerint Molnár Ibolya és Molnár Sándor hallgatói díjat létesítenek lányuk emlékére. „A 2023-ban alapított Molnár Beáta-díj célja az őt jellemző szemléletmód és érzékenység jutalmazása, továbbörökítése” – írják az alapítók, akik a díjjal önálló kreatív művészi tevékenységekben és/vagy a tudományos kutatómunkában segítenék a Sapientia EMTE hallgatóit. Az MTI által idézett tájékoztatás szerint
A Molnár Beáta-díjat évente egy pályamunkának ítélik oda, összege: 2000 lej (155 ezer forint). A pályázatok benyújtásának határideje 2024. március 22., az áldozat névnapja. Eredményt 2024. május utolsó hetében hirdetnek. Ekkor van a romániai és magyarországi közvéleményt is megrázó gyilkosság évfordulója.
Fotó: Facebook
A gyilkosság idején 30 éves Molnár Beáta óraadó tanár volt a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kolozsvári filmművészet, fotóművészet és média szakán, valamint az RMDSZ Iskola Alapítványának könyvkiadását és az egyik múltidéző projektjét irányította.
Marosvásárhelyen született, az ottani művészeti gimnáziumban tanult, az egyetemi alapképzést szülővárosában, a Sapientia EMTE marosvásárhelyi kommunikáció szakán, a mesteri képzést Kolozsváron, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Kultúra és társadalom szakán végezte.
A júliusban meghozott elsőfokú ítéletben a Kolozs megyei törvényszék a lány gyilkosát, Boné Ferencet 21 év és 3 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte.
Mint ismeretes, Molnár Beáta tavaly május 21-én egynapos kirándulásra indult 43 éves barátjával az Erdélyi Szigethegységbe, ahonnan nem tért haza, és Boné Ferencnek is nyoma veszett. A nő holttestét – amelyen erőszakra utaló nyomokat találtak – pár napra rá, május 25-én a Király-hágó térségében találta meg a rendőrség egy bozótosban. Boné Ferencet egy napra rá fogták el Nagyváradon, ahol a vasútállomás közelében egy tehervagonban bújt meg.
A büntető törvénykönyv értelmében az alapfokon kiszabott 20 év volt a maximális büntetési tétel, amellyel sújthatták a barátnőjét tavaly meggyilkoló Boné Ferencet. A 44 éves volt kolozsvári egyetemi oktató megfellebbezte a törvényszék ítéletet.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!