Mezei János és Csomortányi István
Fotó: Pethő Melánia
Az Erdélyi Magyar Szövetség vezetői szerint a Ditróban kialakult helyzet a lakosság és a vállalkozó közötti belső feszültség következménye, nem pedig az ügyben zajló magyarellenes kampányban „szajkózott” idegenellenességé és intoleranciáé.
2020. február 05., 16:102020. február 05., 16:10
2020. február 05., 17:052020. február 05., 17:05
Mezei János, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke és Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke szerdán közös közleményben foglalt állást a Srí Lanka-i vendégmunkások gyergyóditrói foglalkoztatása miatt kirobbant konfliktus, valamint az azt övező országos megnyilvánulások ügyében. „A ditrói székelyek és az erdélyi magyarok pártján állunk!” címmel ellátott állásfoglalás szerint a román sajtótermékekből napok óta egyéb sem folyik, mint a Srí Lanka-iak körüli „hírverés” ürügyével a magyarság lejáratására, intoleráns közösségként való bemutatására gyártott csúsztatásokkal és hamis állításokkal felerősített uszítás és gyűlöletkeltés.
Bírságot rótt ki a Hargita megyei munkaügyi felügyelőség a Srí Lanka-i vendégmunkások foglalkoztatása miatt országos hírnévre szert tett Ditrói Pékségre a vállalatnál végzett ellenőrzés során tapasztalt rendellenességek miatt.
A fúzióra készülő két politikai alakulat vezetőjének meggyőződése, hogy a Ditróban kialakult helyzet a lakosság és a vállalkozó közötti belső feszültség következménye és a közösség elmúlt 100 évben – de főként a rendszerváltás óta eltelt időszakban – a román állammal kapcsolatban szerzett negatív tapasztalatainak az eredménye, és semmi esetre sem a zajló magyarellenes kampányban szajkózott idegenellenességé és intoleranciáé.
„A kettős beszéd alkalmazásának iskolapéldáját láthatjuk, hiszen éppen közösségünk az elszenvedője a száz éve töretlen román állami asszimilációs törekvéseknek, valamint az ezzel járó folyamatos és hátrányos megkülönböztetésnek, jogfosztásnak” – szerepel a közleményben, amely emlékeztet: Lia Olguța Vasilescu, a PSD magyarellenes kirohanásairól elhíresült politikusa, Craiova polgármestere korábban a helyi városfejlesztések kapcsán kijelentette: azt szeretné, ha a helyi vállalkozók döntő többségben helyi munkaerőt alkalmaznának, „hiszen nem kívánatos, hogy a várost magyarul beszélő munkások lepjék el”.
Büntetőjogi panaszt nyújtott be a gyergyószentmiklósi rendőrségen a két Srí Lanka-i munkást foglalkoztató gyergyóditrói pékség vezetője fenyegetés, gyűlöletkeltés, diszkriminációra való felbujtás és közrendháborítás miatt – számol be az Agerpres.
Mezei és Csomortányi különösen érthetetlennek és károsnak tartja az Országos Diszkriminációellenes Tanács által hivatalból kezdeményezett eljárását, amivel szerintük a CNCD tovább rontja a magyar közösség megítélését. A két politikus amiatt is bírálja Asztalos Csabát, a CNCD elnökét, hogy a magyar kormányt is sikerült az ügybe „belerángatnia” azzal, hogy a román sajtóban többször is kijelentette: a gyergyóditrói lakosság vélt idegenellenességének oka a magyar kormány illegális migrációval kapcsolatos kommunikációja.
„Olyan körülmények között, amikor a brüsszeli fórumokon folyamatosan támadják Magyarországot, amiért vezetői a keresztény Európa jól felfogott érdekeit védik, megítélésünk szerint ez nem egyéb, mint nemzetárulás. (...)
– követeli a két pártelnök.
Az MPP és az EMNP vezetői ugyanakkor élesen bírálják Hegedüs Csillát, az RMDSZ szóvivőjét, valamint Winkler Gyula és Vincze Lóránt európai parlamenti képviselőt, elfogadhatatlannak tartva, hogy a román sajtóban szajkózott uszítástól és idegenellenességtől tartották fontosnak elhatárolódni, miközben a székelység ellen zajló lejárató kampány kapcsán a közösség védelme lett volna a feladatuk.
„Érthetetlennek tartjuk Kelemen Hunor azon nyilatkozatát is, melyekben a gyergyóditrói közösség egy részét felelősként jelöli meg a történtek miatt.
A téma kapcsán véleményt formáló Markó Béla szintén a ditróiak egy részét okolja a kialakult helyzetért, ugyanakkor Magyarország részéről ijesztgetésnek, politikai sci-finek nevezi a migránsproblémát” – kifogásolják az EMSZ vezetői.
Nyugalomra és a szélsőséges nézetek elutasítására intette a ditróiakat a Mediafax hírügynökségnek adott nyilatkozatában Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat újból közzétette közösségi oldalán az AUR megalakulásáról és a szélsőséges nacionalista politikai párt programjáról szóló, sokkoló dokumentumfilmjét.
Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. Ez idő alatt nem látogatható a népszerű idegenforgalmi pontnak számító parajdi sóbánya.
Kutyák támadtak egy férfira és hatéves kislányára a Kolozs megyei Szászfenesen. Az 52 éves férfinak sikerült megmentenie kislányát, őt azonban több harapással és sérüléssel kórházba szállították.
Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).
Az emberek sok év alatt felhalmozódott mérge csapódott le a megismételt elnökválasztás első fordulójában – értékelte a múlt vasárnapi szavazás eredményét Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Krónikának adott interjúban.
A héten elindultak a rakományszállítási szolgáltatások a nagyváradi repülőtéren.
Egy feltehetően lelőtt kutya miatt indított bűnügyi nyomozást a Temes Megyei Rendőr-főkapitányság. Az állatot a Temesvárral határos Újmosnicán valószínűleg lelőtte az elkövető, majd a kutya tetemét a személygépkocsija csomagtartójába tette és elhajtott.
A katonai tűzoltók folytatják a beavatkozást a parajdi sóbányában, ahol az utóbbi napok heves esőzései nyomán kedden vízszivárgást észleltek.
Öt ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei Salvamont munkatársai az elmúlt éjszakán; továbbra is keresnek viszont egy hatodik személyt – közölte csütörtökön Dan Benga, a hegyimentő-szolgálat vezetője.
3 hozzászólás