Fotó: Beliczay László
Bírságot rótt ki a Hargita megyei munkaügyi felügyelőség a Srí Lanka-i vendégmunkások foglalkoztatása miatt országos hírnévre szert tett Ditrói Pékségre a vállalatnál végzett ellenőrzés során tapasztalt rendellenességek miatt.
2020. február 04., 16:382020. február 04., 16:38
2020. február 04., 17:212020. február 04., 17:21
Az ellenőrök a munkaviszonyokat és -feltételeket, a munkahelyi biztonságot és egészségügyi körülményeket vizsgálták az ázsiai pékek alkalmazása körül kirobbant botrány nyomán. Tudor Polak, a munkaügyi minisztérium államtitkára kedden a Digi24 hírtelevíziónak elmondta, a hatályos jogszabályok értelmében négy kihágást állapítottak meg az ellenőrzés során.
Utóbbit azért, mert úgy találták, egyes elektromos berendezések nem voltak megfelelően beszerelve, azaz nem az előírások szerint földelték őket. A további veszélyek elkerülésének érdekében három gép működését leállították mindaddig, amíg a jelzett hibát kijavítják. Ezek a hibák azonban az államtitkár szerint nem mondhatók súlyosnak, nem veszélyeztették a dolgozók életét. Az illetékes megerősítette, hogy a két Srí Lanka-i pék munkaviszonyával kapcsolatban nem tapasztaltak rendellenességet vagy törvénybe ütközőt az ellenőrzés során, alkalmazásuk jogszerűen történt.
A nap folyamán ugyanakkor kiderült, hogy a Hargita megyei munkaügyi felügyelőség összesen 13 ezer lejes bírságot rótt ki a vállalatra. Egyrészt mert a pékség nem engedélyezett kazánokat is használt, másrészt amiatt, hogy a cég nem tartotta be a heti pihenőnapokra vonatkozó törvényes előírást. Dorin Male, a munkaügyi felügyelőség vezetője az Agerpres hírügynökségnek elmondta, háromezer lejes bírságot szabtak ki a pihenőnapok miatt, tízezret pedig azért, mert a pékség két, nem hitelesített nagynyomású kazánt is használt a burgonyafőzéshez.
Emellett három további apróbb rendellenesség miatt figyelmeztetésben is részesítették a cég tulajdonosát. Dorin Male közölte, a ditrói lakosok által a szombati falugyűlésen a pékséggel kapcsolatban megfogalmazott problémákat nem sikerült bizonyítani az ellenőrzés során. A munkaügyi illetékes szerint a Ditrói Pékségnél nagyon jók a munkafeltételek, van étkező, öltözők, dohányzásra kijelölt hely, a munkaruhák újak, a cég rendelkezik európai jóváhagyással. A felügyelő hozzátette, a cég jelenlegi alkalmazottai azt nyilatkozták az ellenőröknek, hogy napi nyolc órát dolgoznak, csak kivételes esetekben kérik fel őket túlórázásra, és a cég kifizeti a túlórákat.
Mint arról beszámoltunk, a szombati falugyűlésen a pékség több egykori munkása arra panaszkodott, hogy a tulajdonos embertelenül bánt velük, minimálbéren foglalkoztatta, és rendszeresen túlórázásra kényszerítette őket, amit aztán nem fizetett ki számukra. A megszólalók egybecsengően úgy vélték, hogy nem lenne szükség vendégmunkások alkalmazására, ha a vállalkozó megbecsülné a helyi alkalmazottait, és tisztességes bért ajánlana számukra.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!