A Verespatak-ellenes tüntetések „törvényesítését” kéri a belügyminisztérium a tiltakozó megmozdulások szervezőitől. minisztériumi források szerint a témában szervezett tegnapi gyűlésén úgy döntöttek, a csendőrség első körben egyeztet a tüntetések szervezőivel az engedélyezésről, de ha ezek kitartanak a „spontán” akciók mellett, bírságolásba kezd. Miközben a tüntetők úgy tűnik, nem hajlandók engedélyhez kötni megmozdulásaikat, egyre több – akár a tiltakozás céljával szimpatizáló – gépkocsivezető háborodik fel a folyamatos útlezárások miatt.
1970. január 01., 02:001970. január 01., 02:00
2013. október 21., 20:052013. október 21., 20:05
A Verespatak-ellenes tüntetések fokozott figyelemmel követését kérte hétfőn a prefektusoktól és a megyei rendőr- és csendőrfőkapitányoktól Radu Stroe belügyminiszter. A tárcavezető a kormánybízottaknak tartott videokonferencián úgy fogalmazott, hogy a verespataki beruházást ellenző megmozdulások szervezőinek legalitásba kell lépniük. „A tüntetések szervezőinek be kell tartaniuk a törvényt, maguktól, vagy ha szükség lesz rá, kényszerből” – fogalmazott Stroe arra utalva, ha az immár több mint egy hónapja tartó, alulról szerveződő megmozdulásokra nem kérnek hatósági engedélyt, a tüntetők a véleménynyilvánításhoz való jogra hivatkozva vonulnak ki a közterekre. A belügyminiszter úgy vélte, rossz fényt vett a hatóságokra, hogy az utóbbi időszak tüntetései esetében nem tartották tiszteletben a törvényi előírásokat, szerinte ezen változtatni kell, azonban hangsúlyozta, megpróbálják elejét venni, hogy konfliktus alakuljon ki a hatóságok és tüntetők között. A belügyminisztériumban hétfőn gyűlést tartottak a Verespatak-ellenes tüntetések tárgyában.
A Mediafax hírügynökség minisztériumi forrásokra hivatkozva közölte, hogy a döntés szerint első körben tárgyalnak a tüntetések szervezőivel azok törvényesítésére kérve őket. Azonban amennyiben ezek továbbra is kitartanak a „spontán” tüntetések mellett, a csendőrség bírságolni kezd, és megtiltja a tiltakozóknak, hogy lezárják a fő útvonalakat. A csendőrség hétfői közleménye szerint Bukarestben eddig 22 pénzbírságot róttak ki a megmozdulások résztvevőire, hármat alkoholfogyasztás miatt.
Petre Tobă, a Román Rendőrség vezetője hétfői nyilatkozatában bűnvádi eljárások indítását is kilátásba helyezte, amennyiben elfajulnának a tiltakozó megmozdulások. Mint mondta, a tüntetések eddig békések voltak, ezek felügyelete a csendőrség feladata, azonban, ha szükség lesz rá, a rendőrség is közbelép a rend fenntartása érdekében. Azonban hangsúlyozta, nincs szó „stratégiaváltásról” az ügyben. A szigorított hatósági fellépés előzménye, hogy Bukarestben csütörtök este több tucat tüntető feltartoztatta, majd megrongálta Daniel Barbu művelődési miniszter gépkocsiját.
Az erőszakhoz folyamodó tüntetők azonosítását és megbüntetését kérte a kormánytól hétfőn Mircea Dolha nemzeti liberális párti (PNL) képviselő is, aki szerint a Verespatak-ügyet tárgyaló parlamenti különbizottság tagjai számos fenyegető telefonos üzenetet és elektronikus levelet kaptak a beruházás ellenzőitől. A honatya úgy fogalmazott, ha a hatóságok nem tesznek szigorú lépéseket, „nemkívánatos eseményekre” kerülhet sor.
Kitartó tüntetők, felháborodott sofőrök
Vasárnap este ismét több ezren tüntettek Bukarestben és más városokban a verespataki ciántechnológiás bányaprojekt ellen, a kormány törvénytervezetének elutasítását kérve a parlamenttől. Szeptember elseje óta ez már a nyolcadik vasárnap volt, amikor több ezer környezetvédő vonul fel, akadályozva a forgalmat. A fővárosban a tiltakozók körbejárták a parlament épületét és „Nem a vállalat hozza a törvényeket”, „Lefizettek titeket Verespatakért”, „Árulók, takarodjatok” jelszavakat skandálták. Több ezren vonultak utcára Kolozsváron is, a menet a kincses város legforgalmasabb útvonalain haladt végig.
A rendszeres tüntetések Kolozsváron sok sofőrt türelmetlenné tesznek, ugyanis az úttesten vonuló embertömeg miatt a közlekedésrendészet kerülőutakra irányítja a gépkocsivezetőket, akiknek így a megszokottnál többet kell autózniuk az amúgy is zsúfolt városi forgalomban. Lapunknak egy taxisofőr elmondta, bár egyetért a verespataki bányaprojekt ellen tüntetők követeléseivel, elrugaszkodottnak tartja a demonstrálók által foganatosított tiltakozási formát. „Én se szeretném, ha megvalósulna a cianidos bánya, az se tetszene, ha külföldi cégek húznának hasznot az erdélyi altalajkincsekből. Viszont elegem van abból, hogy a demonstrálók állandóan megbénítják a forgalmat a városban, valahányszor utcára vonulnak. Most vasárnap is fél órát vesztegeltem a klienssel együtt, mert eltorlaszolták a központot és a nagyobb sugárutakat” – panaszkodott a kolozsvári bérfuvarozó, aki úgy véli, az ilyen módszerekkel a tüntetők nem fogják meggyőzni a bukaresti hatóságokat, viszont maguk ellen fordíthatják a lakosságot.
Ne számítsanak kérvényre!
„A belügyminiszter nyilatkozata nyilván jelzés, egyrészt a politikum felé, másrészt a tüntetők felé. A verespataki színesfém-kitermelést ellenző polgárként ezúton üzenem a belügyminiszter úrnak, hogy találkozunk az utcán” – reagált Radu Stroe tárcavezető kijelentéseire a Krónikának Szakáts István, a Verespatak-ellenes kolozsvári megmozdulások egyik résztvevője. Hozzáfűzte, egyre jobb a hangulat a tüntetéseken, a tömeg kezd ráérezni, hogy mekkora politikai erőt képvisel. Hangsúlyozta, a tüntetők továbbra is nagyon komolyan veszik az „Erőszak nélkül” szlogent, a jövőben az erőszakmentes ellenállás újabb, hatásosabb formái következnek majd.
Felvetésünkre, hogy a belügyminiszter szerint a tüntetések nem törvényesek, mert nincsenek bejelentve, Szakáts István kifejtette: persze, hogy nincsenek hivatalosan bejelentve a megmozdulások, hiszen ehhez a típusú bürokráciához szervező, tehát hierarchia kellene, amit a tüntetők egyöntetűen elutasítanak. „Ami engem illet, a polgári engedetlenséget \'89-ben sem jelentettük be, úgyhogy a belügyminiszter ne is számítson kérvényre” – szögezte le Szakáts István. Kérdésünkre elmondta, nem is találnák meg a tüntetések szervezőit, ugyanis annyira alulról építkező a tiltakozássorozat, hogy senki nem tartja számon, ki mekkora szervezőmunkát végez.
Veszélyes helyen épül a zagytározó?
Instabil, veszélyes helyen alakítaná ki a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) a Verespatakra tervezett külszíni aranybánya ciános zagytározóját – állítja Ştefan Marincea, a Román Földtani Intézet (IGR) múlt héten leváltott igazgatója a Gândul című független lapban. Az újság azután készített interjút a szakemberrel, hogy az két hete a Verespatak-tervezet társadalmi vitáját lefolytató parlamenti különbizottság előtt is kifejtette véleményét, és a geológiai térképek meghamisításával vádolta a vállalatot. Marinceát a múlt héten az oktatási tárca leváltotta az intézet éléről, de cáfolta, hogy a bányaprojekt ügyében kifejtett álláspontja miatt távolították volna el. Marincea az interjúban kifejtette: a zagytározó tervezett helyén egy 2011-es terepszemlén az IGR munkatársai több aktív forrást találtak, amelyeken keresztül a ciános víz megmérgezheti a közeli Abrudbánya ivóvizét. Hozzátette: a talaj szerkezetében 19 vetődést is felfedeztek, amelyek veszélyeztetik a tervezett völgyzárógát stabilitását. Marincea szerint Ştefan Grigorescu, az IGR korábbi igazgatója ennek ellenére kiadta 2011-ben az intézet jóváhagyását a projekthez, amely nélkül az RMGC nem kérhette volna a környezetvédelmi engedélyt.
Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
szóljon hozzá!