Célirányos tervezés az ételpazarlás mérsékléséért

Mara Gyöngyvér biológus, egyetemi docens a hulladékmentes életmódra hívja fel a figyelmet •  Fotó: Köllő Ildikó/ Sapientia

Mara Gyöngyvér biológus, egyetemi docens a hulladékmentes életmódra hívja fel a figyelmet

Fotó: Köllő Ildikó/ Sapientia

Az élelmiszer-pazarlás nemcsak a pénztárcánkat terheli, hanem a környezetet is, ugyanakkor vásárlási szokásaink alakítják a piacot, ezért kell odafigyelni, és felelősen, tudatosan beszerezni a termékeket. A háztartást, beszerzést is ajánlott célirányosan megtervezni – mondta el a Krónikának Mara Gyöngyvér biológus, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának egyetemi docense és Jánossy Alíz gasztronómiai újságíró ama kimutatás kapcsán, miszerint egy romániai átlagpolgár évi 129 kiló élelmet dob el.

Kiss Judit

2020. október 11., 15:072020. október 11., 15:07

Ahhoz, hogy csökkenjen az élelmiszer-pazarlás, érdemes célirányosan, tudatosan megszervezni a bevásárlást, élelmiszer-tárolást és a háztartás vezetését is – jelentette ki a Krónika megkeresésére Mara Gyöngyvér biológus, a Sapientia EMTE csíkszeredai karának egyetemi docense. A biológust annak kapcsán kérdeztük, hogy

a legfrissebb statisztikai adatok szerint egy romániai átlagpolgár évi 129 kiló élelmet dob ki a szemétbe

– ezt Cornel Hanganu, a kormány fenntartható fejlesztéssel foglalkozó főosztályának tanácsosa közölte szeptember végén az élelmiszer-pazarlás elleni világnap alkalmából tartott szakmai tanácskozáson. Hanganu elmondta: a kormány célja, hogy 2030-ig ezt a mennyiséget a felére csökkentse.

A vásárlással alakítjuk a piacot

„Szakemberek szerint a világ termőföldjeinek egyharmadán olyan élelmiszer-alapanyagot termelünk, amelyet soha senki nem fogyaszt el. Az élelmiszer-pazarlás pedig nemcsak a pénztárcánkat terheli, hanem a környezetet is” – mondta el Mara Gyöngyvér. A biológus a korábbi években az egyetem Sapiophile elnevezésű videósorozatában több ízben is felhívta figyelmet a környezetvédelemre, a pazarlás veszélyeire, a hulladékmentes életmódra, és tippeket adott, miként lehet környezetkímélő módon viszonyulni a fogyasztáshoz.

Idézet
A mértéktelen, előre nem tervezett és impulzív bevásárlások miatt a többletélelmiszerből bizony szokott a kukába is jutni. Vásárlásaink során üzenünk is a kereskedőnek, hogy miből és milyen mennyiséget hozzon. Tehát vásárlási szokásaink alakítják a piacot, ezért kell fokozottan odafigyelni, és felelősen, tudatosan beszerezni a termékeket”

– hívta fel a figyelmet Mara Gyöngyvér. Mint kifejtette, azzal, hogy többet vásárolunk, a piacnak azt üzenjük, hogy nagyobb mennyiségre van szükség, és ha megvásároljuk, ha nem, a már áruházba jutott, rövidebb szavatosságú élelmiszerek akár az áruházak polcain is veszendőbe mehetnek.

A termékek „ökológiai lábnyoma”

„Minden terméknek van egy életciklusa. Előállításakor, kereskedelembe kerülésekor, használatakor és fölöslegessé válásakor is hatással van a környezetre, azaz mondhatjuk, hogy van „ökológiai lábnyoma”. Ez természetesen elmondható az élelmiszeripari termékekről is” – hívta fel a figyelmet a biológus. Mint kifejtette, az élelmiszer-alapanyagok megtermelése – legyen az növényi (például rizs) vagy állati (például marhahús) eredetű – nagy mennyiségű üvegházhatású gázkibocsátással jár, és hozzájárul a globális felmelegedéshez.

„Ha a távoli országokból érkezett élelmiszeripari termékeket részesítjük előnyben a hazaiakkal szemben, olyan terméket választunk, aminek nagyobb a környezetre gyakorolt hatása, hiszen szállítása során szennyező anyagok kerültek a légkörbe.

Idézet
Ha ilyen termék szavatossága jár le észrevétlenül a kamra polcain, azzal drága és környezetterhelő hulladékot termeltünk”

– hívta fel a figyelmet Mara Gyöngyvér.

„Az a hulladék a legjobb, ami nincs is”

A biológus arról is beszélt, hogy mi történik a kukába került élelmiszer-hulladékkal. „Leggyakrabban a kommunális hulladékban végzi, ahol az anaerob bomlás (a levegő kizárásával végbemenő kémiai átalakulás, a szerves anyagok levegő távollétében, mikroorganizmusok hatására leépülnek – szerk. megj.) vagy akár az égetés során is újabb üvegházhatású gázok keletkeznek. Tehát az élelmiszerek megsemmisítése is környezetterhelő” – magyarázta Mara Gyöngyvér.

Mint kifejtette, az úgynevezett hulladékgazdálkodási piramis legtetején a megelőzés áll, hiszen az a hulladék a legjobb, amelyik nem is keletkezik. „Ezt az alapelvet kell figyelembe venni a vásárlásaink során, bármilyen termékről is legyen szó. Leggyakrabban az impulzív vásárlások eredményeképpen kerülnek a háztartásba haszontalan dolgok, ezt kell elkerülni.

Idézet
Ezt tervezett vásárlással, bevásárlólistával lehet szabályozni, amelynek a hatását nemcsak a hulladékmennyiség csökkenésén, hanem a pénztárcánkon is érezni fogjuk”

– tanácsolta az egyetemi docens.

Jánossy Alíz gasztronómiai újságíró: észszerűen kellene megszervezni a háztartást •  Fotó: Facebook Galéria

Jánossy Alíz gasztronómiai újságíró: észszerűen kellene megszervezni a háztartást

Fotó: Facebook

A pontos bevásárlási lista

Nap mint nap az tapasztalható, hogy a környezetünkben óriási mértékű a pazarlás: elég, ha csak a szemeteskukák tartalmára, a kukázók által kikotort élelmiszerek mennyiségére gondolunk – mondta el megkeresésünkre Jánossy Alíz gyergyószentmiklósi gasztronómiai újságíró, lapunk volt munkatársa.

Idézet
Mindenki panaszkodik, hogy nincsen pénz, gazdasági válság körvonalazódik, közben meg rengetegen pazarolnak.

Jó lenne, ha igyekeznénk minimálisra csökkenteni a kidobott élelem mennyiségét. Én személy szerint ezt teszem, mégis előfordul, hogy a kamra takarításakor lejárt szavatosságú vagy kétes élvezeti értékű termékeket dobok ki: darált dió, darált mák, csicseriborsó” – mutatott rá Jánossy Alíz, hozzátéve: a tanulság, hogy nem szabadna felhalmozni az eledelt, csak annyit kellene tárolni, vásárolni, amennyire valóban szüksége van a családnak. Mint mondta,

a háztartást észszerűen, oly módon is meg lehet szervezni, hogy sokkal kevesebbet pazaroljunk, de ez persze időigényes: pontos listát lehet készíteni egy hétre előre arról, hogy mit eszik a család reggelire, ebédre, vacsorára, és ennek megfelelően vásárolni – semmivel sem többet.

„Azt is jó szem előtt tartani, hogy lehetőleg olyasmit főzzünk, amit a család minden tagja szívesen fogyaszt, mert így kevesebb étel megy kárba. Csak annyit kell főzni, amennyi egy-két nap alatt elfogy – ez is fontos szempont. Levesfélét lehet két napra előre főzni, pörköltfélét is, de például rántott húst nem érdemes, mert nem is finom már másnap, és megeshet, hogy kidobjuk” – tanácsolta a gasztronómiai újságíró.

A főtt ételek „második élete”

Jánossy Alíz arra is kitért, nem ajánlott nagy mennyiségű élelmiszert vásárolni – mint ahogyan sokan tették a karanténidőszakban –, hiszen megeshet, hogy ezeket majd nem használjuk fel, és ki kell dobnunk, a felhalmozás semmiképp sem költséghatékony. „Nyilván az jó, ha van pluszban valamennyi cukor, liszt, gríz a kamrában, de nem kell túlzásokba esni. Húsféléből is érdemes csak annyit venni, amennyit egyszerre felhasználunk, hiszen friss húst bármikor lehet kapni” – mondta a gasztronómiai újságíró.

Az elkészített ételek jó részét is újra fel lehet használni: annak idején, amikor nem létezett hűtőszekrény, egyes ételeket másnap átlényegítettek.

„Az én nagymamám például nagyobb adag zöldbabfőzeléket készített nyáron, másnap zöldbablevest ettünk a maradékból: forró vízzel meglobbantotta, kicsit ízesítette, és kész volt a leves. Vagy ha nagyobb adag szárnyashúsleves készült, másnap a gyergyói örmények sajátos ízesítőjével, a churuttal, valamint tejföllel és széles metélttel másfajta levest készített a maradékból” – fejtette ki Jánossy Alíz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 19., csütörtök

Lemondott Borsi Balázs a Maszol főszerkesztői tisztségéről

Távozik Borsi Balázs a Maszol.ro főszerkesztői székéből – a hírt egy rövid szolgálati közleményben jelentette be a romániai magyar hírportál.

Lemondott Borsi Balázs a Maszol főszerkesztői tisztségéről
2024. szeptember 19., csütörtök

Koporsógyár gyulladt ki egy partiumi településen

Hatalmas tűz ütött ki csütörtökre virradóra a Bihar megyei Felsőpatak egyik koporsógyárában, a tűzoltók több esetkolcsival avatkoztak be, hogy megakadályozzák a lángok átterjedését a további hét csarnokra.

Koporsógyár gyulladt ki egy partiumi településen
Koporsógyár gyulladt ki egy partiumi településen
2024. szeptember 19., csütörtök

Koporsógyár gyulladt ki egy partiumi településen

2024. szeptember 19., csütörtök

FRISSÍTVE – Kisiklott egy személyvonat utolsó kocsija, leállt a vasúti közlekedés Temesvár és Arad között

Leállt csütörtök reggel a vasúti forgalom Temesvár és Arad között, miután a 2601-es számú Regio utasszállító vonat második és egyben utolsó kocsija kisiklott Temesságnál.

FRISSÍTVE – Kisiklott egy személyvonat utolsó kocsija, leállt a vasúti közlekedés Temesvár és Arad között
2024. szeptember 18., szerda

Agráregyetemen tanuló partiumi magyar fiatalok számára kínál ösztöndíjat a budapesti szaktárca

A partiumi megyékben állandó lakhellyel rendelkező, és valamelyik erdélyi mezőgazdasági egyetemen tanuló magyar fiatalok pályázhatnak hallgatói ösztöndíjra a magyar Agrárminisztérium támogatásával.

Agráregyetemen tanuló partiumi magyar fiatalok számára kínál ösztöndíjat a budapesti szaktárca
2024. szeptember 18., szerda

Közel 40 tanintézetet újít fel a meleg ebéd programot is beindító aradi önkormányzat

Harmincnyolc iskola 547 osztálytermét újítja fel és látja el modern bútorokkal, továbbá 34 iskolapszichológusi és 13 iskolaorvosi rendelőt, valamint 17 szaklaboratóriumot alakít ki vagy modernizál az aradi önkormányzat a következő fél évben.

Közel 40 tanintézetet újít fel a meleg ebéd programot is beindító aradi önkormányzat
2024. szeptember 18., szerda

Ötszáz lejes sportutalványt kapnak a kolozsvári harmadikos diákok

Ötszáz lejes sportutalványt ad valamennyi kolozsvári harmadikos diáknak a kincses város polgármesteri hivatala.

Ötszáz lejes sportutalványt kapnak a kolozsvári harmadikos diákok
2024. szeptember 18., szerda

Fákat vágnak ki egy forgalmas székelyföldi útszakaszon

Csütörtök reggel elkezdik kivágni a 13 A jelzésű országút Csikszerda és Székelyudvarhely közötti szakaszán a közlekedés biztonságát veszélyeztető útmenti fákat.

Fákat vágnak ki egy forgalmas székelyföldi útszakaszon
2024. szeptember 18., szerda

Ezentúl az otthon kényelméből is visszaválthatjuk az italcsomagolásokat

Szintet lépett a betétdíjas visszaváltási rendszer: applikációt hoztak létre, amely révén elszállítják a lakhelyünkről az összegyűlt palackokat, üvegeket.

Ezentúl az otthon kényelméből is visszaválthatjuk az italcsomagolásokat
2024. szeptember 18., szerda

Székelyföldi közbirtokossági erdő visszaállamosításáról született ítélet

Székelyföldi közbirtokossági erdő visszaállamosításáról döntött alapfokon a Kézdivásárhelyi Bíróság – írta szerdán online kiadásában a Háromszék napilap.

Székelyföldi közbirtokossági erdő visszaállamosításáról született ítélet
2024. szeptember 18., szerda

Olcsó kampányfogás az aszály sújtotta gazdák tartozásának átütemezése

Állami támogatás helyett a hitelek részleteinek átütemezését, és az inputanyag-szállítók kifizetésének halasztását ajánlja a gazdáknak a bukaresti kormány. A Krónika által megkérdezett agrárszakemberek rossz megoldásnak tartják a kormányrendeletet.

Olcsó kampányfogás az aszály sújtotta gazdák tartozásának átütemezése