Fotó: Facebook/Musai-Muszáj
A kolozsvári polgármesteri hivatal cáfolja, hogy ők távolíttatták el a lakosság-nyilvántartó iroda udvarán a Musai–Muszáj által elhelyezett többnyelvű helységnévtáblát. A civil akciócsoport ismeretlen tettes ellen tett rendőrségi feljelentést.
Nem a kolozsvári polgármesteri hivatal utasítására távolították el a Musai–Muszáj civil akciócsoport által a lakosság-nyilvántartó iroda udvarán szerdán lelakatolt biciklire felszerelt háromnyelvű helységnévtáblát – szögezte le a Krónikának Iulia Perşa.
A városházi szóvivő ugyanakkor közölte: a polgármesteri hivatal udvara közterület, ahová bárki bemehet, az akciócsoport pedig nem tájékoztatta őket az elhelyezendő kerékpárról és tábláról, illetve nem is igényelték a biztonsági feltételek megerősítését. Iulia Perşa lapunknak azt is elmondta:
A Musai–Muszáj által a biciklire rögzített tábla egyébként még 15 órát sem bírta a polgármesteri hivatal udvarán: a szerdán kihelyezett háromnyelvű feliratot már csütörtök reggelre eltávolították. A civil akciócsoport Facebook-oldalán közzétett rövid, háromnyelvű – magyar, román és német – közleményében megdöbbenésének adott hangot a „biciklis installáció megrongálása kapcsán”, melyet a szólásszabadság jogának súlyos csorbításának tekintenek.
A Musai–Muszáj mozgalom aktivistái szerdán, az anyanyelv nemzetközi napján flashmob keretében vonultak Kolozsvár főteréről a polgármesteri hivatalhoz, ahol többnyelvű helységnévtáblával felszerelt kerékpárral hívták fel a figyelmet a táblaperben egy évvel ezelőtt meghozott ítélet hiányos végrehajtására.
Egészen pontosan arra, hogy noha egy évvel ezelőtt alapfokú, később jogerőre emelkedett bírósági ítélet született a többnyelvű helységnévtáblák kötelező kihelyezéséről, a kincses város polgármesteri hivatala a 16-ból a mai napig mindössze négy helyszínen helyezte ki a feliratokat. Szerda délutáni akciójuk keretében a kolozsvári mozgalom tagjai a polgármesteri hivatal Mócok útján működő lakosság-nyilvántartó irodájának udvarára toltak egy többnyelvű helységnévtáblával ellátott biciklit, amelyet lelakatoltak a kerékpártárolóban.
Lapunk nem véletlenül kérdezte Bethlendi Andrástól az akciót követően, véleménye szerint meddig marad majd a tábla a hivatal udvarán. A mozgalom tagja szerda délután elmondta, bízik benne, hogy nem fogják eltávolítani, ő különben is nagyobb bizalommal viseltet a polgármesteri hivatal iránt, mint a lakosság többsége. Bethlendi úgy fogalmazott: „a tábla eltávolítása bármely koholt ürüggyel a szólásszabadság emberi jogának megsértését jelentené”.
A villámcsődület idején egyébként hangsúlyozta, hogy a leparkolt kerékpár „még véletlenül sem hirdetőtábla vagy reklám, hanem a szólásszabadság jegyében a jogállamiságért véghezvitt művészeti performansz”.
Az orvoslás speciális szakterülete a belgyógyászat, ami holisztikus megközelítésben látja a beteget. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében a kettős képesítésű dr. Ormos Éva kolozsvári belgyógyásszal és sürgősségi szakorvossal beszélgetünk.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
szóljon hozzá!