Fotó: Rostás Szabolcs
Székelyföldön tarthatatlanná vált a helyzet a medvék miatt: két és félszer több nagyvad él a térségben, mint amekkorát ez a terület el tud tartani – erről tájékoztatták az RMDSZ politikusai, önkormányzati vezetői az Európai Parlament petíciós bizottságának romániai terepszemlén tartózkodó tagjait.
2023. május 16., 19:442023. május 16., 19:44
2023. május 17., 00:122023. május 17., 00:12
Az uniós törvényhozás képviselői hétfőn előbb Bukarestben tárgyaltak a bukaresti kormány illetékeseivel, majd kedden Kovászna megyébe látogattak. Itt az RMDSZ politikusai közölték az EP küldöttségét, hogy a Székelyföldön emberéleteket veszélyeztet a medvék túlszaporodása, szükség van a környezetvédelmi minisztérium populációszabályozó intézkedéseire. Tamás Sándor háromszéki tanácselnöke a szövetség vezetőinek kedd délutáni sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján közölte,
„A bizottság tagjainak beszámoltunk arról, hogy Székelyföldön tarthatatlanná vált a helyzet: két és félszer több medve él térségünkben, mint amekkorát ez a terület el tud tartani. Nap mint nap érezzük, hogy megbomlott az egyensúly, veszélyben van az emberek élete, és veszélyben vannak a javaik” – jelentette ki Tamás Sándor. A tanácselnök nyomatékosan kérte, legyen megelőzés és beavatkozás medveügyben, szerinte ugyanis csak így lehet visszaállítani az egyensúlyt.
A székelyföldi tényfeltáró utat kezdeményező Vincze Loránt RMDSZ-es EP-képviselő meggyőződésének adott hangot, miszerint a látogatás hasznos volt képviselőtársai számára, közelről ismerhették meg ugyanis a problémát, minden érintett féllel lehetőségük volt egyeztetni. „A statisztikai adatok mellett – amelyek eddig is rendelkezésükre álltak – a terepen szembesülhettek azzal, milyen tragédiákhoz, veszteségekhez és károkhoz vezethet az a szemlélet, amely a medvék érdekeit az emberéletek elé helyezi” – fogalmazott Vincze, hozzátéve, az RMDSZ kormányra kerülése óta a környezetvédelmi minisztérium megtette az első lépéseket a helyzet rendezése érdekében, és ezek az intézkedések hasznosak és hosszútávon célravezetőek az eurohonatya szerint. A politikus fontosnak nevezte, hogy Brüsszelből az Európai Parlament is támogassa azokat a további intézkedéseket, amelyeket Tánczos Barna környezetvédelmi miniszterként már előkészített.
Szerinte a bizottság tagjai nagyon eltérő információkkal és háttérrel rendelkeztek. „Van, aki ismeri a problémát, hiszen a saját országában is találkozott vele, másokhoz viszont csak az aktivisták üzenetei jutottak el eddig. Mi azt az intézkedéscsomagot mutattuk be, amelyet az elmúlt két és fél évben felvállalt az RMDSZ, a sürgősségi beavatkozás szabályozását, a villanypásztorokra adott támogatást, a tudományos populációbecslést és a megelőzési kvótákra vonatkozó tervezetet” – nyilatkozta a bukaresti zöldtárca vezetője.
Tamás Sándor tanácselnök, Vincze Loránt EP-képviselő, Tánczos Barna miniszter és Șerban Tudorică, a Brassó megyei tanács alelnöke a medveügyben rendezett sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón
Fotó: RMDSZ
Tánczos Barna úgy vélte, ha a szakmai bemutatót szkeptikusan fogadná is a bizottság, biztos benne, hogy a keddi tereplátogatás meggyőzte őket arról, hogy nem lehet kezeletlenül hagyni ezt a problémát, meg kell védeni az emberi életet és javakat, ez az elsődleges feladat. Az általa irányított tárca néhány hete bocsátotta közvitára a medvetámadások megelőzéséről szóló, a civil szervezetek által élesen bírált miniszteri rendelet tervezetét, amely 426 példány megelőző kilövését engedélyezi. A minisztérium által korábban ismertetett felmérés szerint az országban 7500 és 8100 között lehet a vadon élő barnamedvék száma.
Több mint harminc medvét tartanak nyilván a vadásztársaságok Marosvásárhely metropoliszövezetében Soós Zoltán polgármester szerint.
A környezetvédelmi miniszter a nap folyamán Brassóban is nyilatkozott a témában, és kijelentette: Románia nem fogad el többé tanácsokat a medvepopuláció kezelésével kapcsolatban olyan országoktól, amelyek „már 100 évvel ezelőtt kiirtották” területükről ezt a fajt. Szerinte a medveprobléma Romániában már nem egy kipusztulófélben levő vagy veszélyeztetett fajról szól, hanem egy olyan közösség problémája, amelyet az együttélés ezzel az európai szinten szigorúan védett fajjal időnként súlyosan érint. Tánczos megemlítette, hogy az utóbbi 5-6 évben több mint 150 embert támadott meg a medve, és 14 esetben a találkozás az ember életébe került.
„A közelmúltban végzett minden felmérés, beleértve az ideit is, azt mutatja, hogy a medvék száma évről évre növekszik. Egy fajállomány kezelésekor a cél nem az, hogy napról napra, évről évre növeljük a számukat, hanem az, hogy az illető fajnak elegendő számú egyede legyen az állomány fenntartható fejlődésére az adott természetes élőhelyen. Az óvoda, az iskola, a tömbház második emelete, a vendégház nem a faj természetes élőhelye” – fogalmazott a tárcavezető. Arról is beszámolt, hogy a nagyragadozók más európai országokban is gondokat okoznak, például Bulgáriában a farkasok.
Az RMDSZ-es környezetvédelmi miniszter megismételte, Románia nem fogadhat el tanácsokat olyan országoktól, amelyek már 100 éve kiirtották ezeket a fajokat, és amelyek évek óta elutasítják, hogy medvéket telepítsenek át hozzájuk. „Franciaországról, Németországról, Ausztriáról van szó, ahol most már nincs medve, holott ott természetes élőhelye van ennek a fajnak” – fejtette ki Tánczos Barna Brassóban.
Az Európai Parlament petíciós bizottságának küldöttsége hétfőtől csütörtökig tartózkodik Romániában, hogy a medvetámadásokról és az illegális fakitermelésekről tájékozódjon.
Egyetlen székelyföldi helyszín, a Sepsiszentgyörgy melletti Sugásfürdő szerepel az Európai Parlament Petíciós Bizottságának májusi, romániai programjában, ahol a medvekérdésről tájékozódik a küldöttség; a Hargita megyei helyszíneket nem hagyták jóvá.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
1 hozzászólás