Beke Csilla: „ilyen feltételekkel, ebben a jogállamban milyen esélyük lehet bármilyen jogorvoslatra?” (archív felvétel)
Fotó: Gecse Noémi
Közel négy hónappal a jogerős ítélet kihirdetése után, számos hivatalos kérést követően közölte a bíróság a székelyföldi terrorperben hozott ítélet indoklását. A hírt az egyik elítélt felesége, Beke Csilla hozta nyilvánosságra a Facebook közösségi oldalon, bejegyzésének a Bűnügyi döntés indoklása vagy a vádirat igazolása? címet adta.
2018. november 05., 12:302018. november 05., 12:30
2018. november 05., 18:472018. november 05., 18:47
A július 4-én meghozott ítéletet, annak indoklását, a jogi besorolás megváltoztatásáról szóló június 15-ei végzést október 31-én kapta meg a család és a védelem, olyan formában, hogy azon a bírók és az ügyész aláírása sem szerepel. Az indoklást 30 napon belül lehet megfellebbezni a legfelsőbb bíróságon, ahol az óvás öt bíróból álló tanács elé kerül.
Beke István felesége szerint a legfelsőbb bíróság olyan következtetések alapján döntött, melyeket a táblabíróság alapfokon figyelembe sem vett. Felidézi: 2017-ben a táblabíróság döntése szerint nem volt bizonyítható, hogy Beke István robbanószerkezetet akart készíteni, kizárta B.Sz. tanúvallomását, illetve a védett tanú vallomása alapján készült jegyzőkönyvet, és felmentette a gyanúsítottakat.
A csíkszeredai börtönben látogatta meg Tarlós István budapesti főpolgármester a terrorizmus vádjával elítélt Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt szerda délután. A magyarországi politikus erkölcsi támogatásáról biztosította az elítélteket.
Másodfokon azonban a legfelsőbb bíróság elfogadta az ügyészség fellebbezését, miszerint az alapfokú döntés megalapozatlan, holott egyetlen újabb bizonyítékot sem mutattak be, a védelem minden bizonyítási kérelmét elutasították, majd a jogi besorolást is megváltoztatták, ellehetetlenítve ezzel a védekezés lehetőségét.
– írja Beke Csilla. Azt is részletezi, hogy a védelem több kérését elutasították, például a hanganyag kriminalisztikai elemzését; nem kapták meg az eredeti felvevőeszközt, a hanganyagot, azt nem bocsátották újra közmeghallgatásra, a pirotechnikai és informatikai vizsgálat eredményét nem hozták a vádlottak tudomására.
Beke Csilla szerint az indoklásban azt is taglalják, hogy a „vádlottak nem fellebbezték meg a hanganyag tartalmát”, hogy „a vádlottak sem első, sem pedig másodfokon nem nevezték meg a gyanús elemeket a hangfelvételben”, hogy „a hanganyag kriminalisztikai elemzése nem volt szükségszerű és indokolt, ugyanis a beszélgető felek nem fellebbezték meg a kijelentések tartalmát”, ami nem helytálló. Erre alapozva az indoklásban leírják, „a bizonyítási eszközökből nem tudták megállapítani, hogy Beke István milyen összetevőket használt volna fel, de ez nem releváns”, ugyanis a pirotechnikai vizsgálatban kilenc változatot teszteltek, 6 óra alatt, így az átlagos elkészítési idő eszközönként 40 perc.
Az indoklásban a „mérsékelt veszélyesség” besorolás szerepel – Beke Csilla szerint egy valódi terrorista ügy esetében közveszélyt kellett volna feltüntetni. Végül felteszi a kérdést, hogy „ilyen feltételekkel, ebben a jogállamban milyen esélyük lehet bármilyen jogorvoslatra?”
Lomnici Zoltán volt legfelsőbb bírósági elnök és Bajkai István fideszes országgyűlési képviselő pénteken a csíkszeredai börtönben meglátogatta a terrorizmus vádjával elítélt Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt.
Mint ismeretes, Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) kézdivásárhelyi aktivistáit júliusban öt-öt éves börtönbüntetésre ítélte terrorizmusért a legfelsőbb bíróság. Azért állították őket bíróság elé, mert lehallgatott beszélgetéseikből és az előbbi lakásán talált petárdákból a román hatóságok arra következtettek, hogy házi készítésű bombát akartak robbantani Kézdivásárhely főterén 2015-ben, a december elsejei román nemzeti ünnepre szervezett katonai parádén.
A tiltakozók elsősorban azt emelték ki, hogy a legfelsőbb bíróságon zajló perben az utolsó pillanatban súlyosbítottak az ügy bűnvádi besorolásán, így az új körülmények között a vádlottaknak esélyük sem volt a védekezésre, illetve azt is felháborítónak tartották, hogy a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék nem volt hajlandó közzétenni az ítélet indoklását, annak hiányában pedig a védelem nem tudott további jogi lépéseket eszközölni.
Magyarország kolozsvári főkonzulátusán tartott sajtótájékoztatón jelentette be Lomnici Zoltán korábbi legfelsőbb bírósági elnök és Bajkai István fideszes országgyűlési képviselő, hogy a jog és a nyilvánosság eszközeivel próbálnak tenni Beke István és Szőcs Zoltán szabadon bocsátásáért.<
A Beke és Szőcs ártatlansága mellett kiállók korábban „háromfrontos ellentámadást” helyeztek kilátásba: a politika, a civil szféra, és a jog eszközeivel kívántak, kívánnak fellépni. Jogi úton egyrészt a romániai igazságszolgáltatás keretében szándékoznak törvényességi óvást emelni (amely az indoklás kiközlésével immár megvalósítható), ugyanakkor a védelem a tervek szerint a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán is eljárást kezdeményez.
Meglátogatta a csíkszeredai börtönben a terrorizmus vádjával elítélt Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt Tőkés László és Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke és ügyvezető elnöke szerdán.
Románia az utóbbi években egyre népszerűbb úti céllá vált a külföldi betegek körében, akik az alacsony árak és az egyre magasabb színvonalú orvosi szolgáltatások miatt választják az országot.
Január 10-éig szokatlanul meleg idő, majd lehűlés várható – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn kiadott, kéthetes előrejelzéséből.
Szerda estig elsőfokú szélriadó van érvényben az Erdélyi-szigethegységben és a Keleti-Kárpátokban, és a hegyvidékeken csapadékra is számítani kell.
Vízkereszt napján Böcskei László megyéspüspök a nagyváradi székesegyházban végezte el a vízszentelés szertartását, a hívek pedig „A remény zarándokai” feliratú, a Szentév mottójával ellátott üvegekben vihették haza a szentelt vizet.
Húsz év után sikerült visszaszereznie az alpolgármesteri tisztséget a pécskai RMDSZ-nek. Kocsik Imre lett a „befutó” az Arad megyei településen, aki szerint nagyobb önbizalmat és önbecsülést adhat a pécskai magyarságnak a siker.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
szóljon hozzá!