Új kezdet. Erdély-szerte megnyitották kapuikat az iskolák
Fotó: Veres Nándor
Bizakodóak az erdélyi tanintézetek vezetői a 2021–2022-es tanév kapcsán: a jó hangulatú tanévnyitók, a sok vidám gyerek láttán reménykednek, hogy nem kényszerülnek ismét az online térbe, hanem marad a jelenléti oktatás.
2021. szeptember 13., 19:382021. szeptember 13., 19:38
2021. szeptember 13., 20:002021. szeptember 13., 20:00
Hétfőn ismét olyan tanév kezdődött el Romániában, amelyet beárnyékol a koronavírus-világjárvány; megvolt a második olyan tanévnyitó, melyet a járványügyi előírások határoztak meg.
Schuller Hajnal, a kolozsvári Báthory István Gimnázium igazgatónője a Krónikát arról tájékoztatta, hogy a tanévnyitó menetét a Kolozs megyei tanfelügyelőséggel egyeztetve tervezték meg: az ünnepélyes esemény szabadtéren, az intézmény udvarán zajlott, ahol minden jelenlévő maszkot viselt. Az igazgatónő szerint az évnyitó nagyon jó hangulatban zajlott,
A ceremóniát igehirdetés előzte meg, egy liturgikus szertartás a legkisebbek, azaz az előkészítő osztályosok, illetve a kilencedik osztályosok részvételével.
Schuller Hajnal szerint mind a diákok, mind a tanárok és a szülők nagyon bizakodók: mindenki reméli, hogy nem kell áttérniük az online oktatásra, illetve annak „semelyik forgatókönyvére”. Az igazgatónő szerint nagyon rossz lenne, ha ismét online oktatásra kényszerülnének, hiszen az nem segíti a gyerekek személyiségfejlődését, illetve – főleg az elemisták, illetve az 5–8. osztályosok esetében – a készségfejlesztést sem lehet online megvalósítani.
– közölte az intézményvezető.
Az igazgatónő szerint a szülők is bizakodóak, nem félnek a vírustól, hiszen a jelenlegi járványügyi mutatók nem adnak rá okot. Szerinte tanév elején optimistának és pozitívnak kell lenni, és ez a járványhelyzet tekintetében is érvényes. Szerinte a sok bezártság után inkább reménykedve előre kell tekinteni.
Fotó: Veres Nándor
Pataki Enikő, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője lapunknak elmondta, hogy intézményük esetében is kültéren, az udvaron zajlott az évnyitó, ahol csak az előkészítő osztályos, valamint az ötödik osztályos gyerekek szülei lehettek jelen – gyerekenként egy szülő –, természetesen a hatályban lévő szabályokat betartva, maszkot viselve, távolságot tartva. Az igazgatónő szerint ez az egész megyében érvényes protokoll, melyet mindenki elfogadott, megértett; elmondása szerint a szülők sem elégedetlenkedtek, megértették, hogy mindez a gyerekek érdekében történik így. Pataki Enikő elmondása szerint nem tudják megjósolni, hogy meddig lesz „offline oktatás”, de remélik, hogy minél tovább.
a gyerekek tudják, hogy melyik ki- és bejáratot kell használniuk.
A szilágysomlyói Báthory István Általános Iskola igazgatónője, Vida Ana Margareta szintén arról számolt be a Krónikának, hogy iskolájuk évnyitója kültéren zajlott, illetve esetükben létszámkorlátozás sem volt, valamennyi szülő részt vehetett az eseményen. Elmondása szerint a szülők és a pedagógusok egyaránt bizonytalanok: a szülők hiába kérdezik, hogy mi lesz, vajon meddig lesz jelenléti oktatás, hiszen a válasz kiszámíthatatlan. Az igazgatónő azt is hozzátette, hogy bár gyakorlatuk már van az online oktatásban, fel vannak készülve rá, de egyáltalán „nem kívánják”. „Optimisták vagyunk, bízunk benne, hogy nem záródik be hamar az iskola” – mondta a szilágysomlyói tanintézet igazgatónője. Egyébként az iskolában idén 17 magyar első osztályos kezdte el az iskolát.
Fotó: Jakab Mónika
A nagyváradi Ady Endre Gimnázium igazgatóhelyettese, Ciubotariu Éva Ilona arról számolt be, hogy iskolájukban a kezdő osztályok kültéren, az intézmény sportpályáján tarthatták az évnyitót, a többi osztály pedig szűkebb körben, a saját tantermében. A kezdő osztályok esetében egy-egy szülő is részt vehetett az eseményen, illetve a hatodikosok szülei is jelen lehettek, hiszen nekik tavaly elmaradt az évnyitójuk ilyen formában. Ciubotariu Éva Ilona szerint „a társaság zöme” nagyon nagy kedvvel, jó hangulatban érkezett az iskolába, „senki nem sírja vissza” az online oktatást. Az intézmény természetesen fel van készülve az online, illetve a hibrid oktatásra is, de remélik, hogy erre nem lesz szükség. Azt is megtudtuk, hogy
Erről a szülők és az osztályfőnökök előzetesen egyeztettek, a helyzet csak két-három osztályt érint.
Sztakics Éva, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium igazgatónője nem szokványosan „nyitotta” az évet, hiszen bár be van oltva, elkapta a koronavírust, így csak online tudott részt venni az ünnepélyes évnyitón. Elmondta, nagyon hiányzott neki, hogy ott legyen, részt vegyen az eseményen. „Hiányzott, hogy lássam az előkészítősök boldog arcát, ahogy belépnek az iskolába, hogy lássam az örömteli várakozást. Szerettem volna látni a kórust, hallani, hogy újra énekelhetnek, miként éneklik az iskola himnuszát” – jelentette ki lapunknak. Meglátása szerint minden évkezdés bizakodást jelent, de tény, hogy azért neki és kollégáinak kicsit összeszorul a szíve, a gyomra, hiszen nem lehet tudni, hogy mit hoz ez a tanév.
Azt is megtudtuk, hogy bár hivatalos korlátozás nem volt a megyében, az igazgatónő felhívást intézett a szülőkhöz, hogy lehetőleg csak a kezdő osztályos gyerekek szülei vegyenek részt az évnyitón, hiszen egy 1200 tanulós tanintézetben valamennyi szülő jelenléte nagy tömeget jelentene.
Fotó: Veres Nándor
Az évnyitót online is lehetett követni, sokan éltek is a lehetőséggel. Sztakics Éva bízik benne, hogy nem kell online oktatásra áttérniük a későbbiekben sem, bízik benne, hogy a hat ezreléket „nem olyan könnyű elérni”. Szerinte biztos, lesznek majd osztályok, ahol lesz egy-két eset, így azok, akik nincsenek beoltva, vagy nem az elmúlt fél évben estek át a betegségen, egy időre kimaradnak, online oktatásra kényszerülnek, de nagyon reméli, hogy alapvetően marad a jelenléti oktatás.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
szóljon hozzá!