„Fogy a magyar, de nem fogy ennyire gyorsan” – Székely István Gergő politológus az RMDSZ gyenge szórványbeli szerepléséről

A szórványmegyékben látványosabban csökkent az RMDSZ támogatottsága •  Fotó: Krónika

A szórványmegyékben látványosabban csökkent az RMDSZ támogatottsága

Fotó: Krónika

Eddigi leggyengébb eredményeit szerezte az RMDSZ a szórványban az idei választásokon. Székely István Gergő politológus szerint a zuhanást nem lehet csak a demográfiai csökkenés és a járvány számlájára írni, politikai okai is lehetnek.

Pap Melinda

2020. december 16., 14:052020. december 16., 14:05

2021. április 13., 14:042021. április 13., 14:04

Minden eddiginél gyengébb eredmények születtek az RMDSZ szempontjából az idei parlamenti választásokon a szórványban, mely csak ráerősít az önkormányzati választásokon több szórványmegyében megélt kudarcra. Székely István Gergő kolozsvári politológus szerint a veszteség a 2016-os választásokhoz viszonyítva is jelentős, de az 1992-es eredményekhez hasonlítva megdöbbentő: a szövetség a tömbben az akkori szavazatok mintegy felét, a szórványban egynegyedét kapta.

Idézet
Akárhogy is nézzük, a szórványban nagyot zuhant az RMDSZ támogatottsága, míg a tömb kevéssel maradt el attól, ami a részvételi arány csökkenésével megmagyarázható lenne”

– jelentette ki a Krónika kérdésére a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársa.

Rámutatott, a visszaesésnek strukturális, demográfiai alapú oka is lehet: egyre kevesebb a magyar, aki szavazhatna. De egy konjunkturális, a járványhoz kötött oka is van, hiszen sokan nem mentek el szavazni, mert féltek a vírustól. A harmadik ok már politikai jellegű:

a választópolgároknak vagy nem tetszett a kínálat, és nem mentek el szavazni, vagy nem akarták az RMDSZ-re ütni a pecsétet.

„Ez lehet egyfajta tiltakozás, nem tetszett nekik az RMDSZ kínálata, és tiltakozásul otthon maradtak. De az átszavazás is lehet ok” – mutatott rá a politológus, aki szerint a magyar választópolgárok egy része román pártra szavazhatott, többnyire az egyre népszerűbb USR–PLUS-szövetségre.

„Valamilyen mértekben a felsorolt okok mindenike szerepet játszott abban, hogy ez az eredmény született. De a demográfia és a járvány közvetett otthontartó hatása együtt távolról sem elég ahhoz, hogy megmagyarázza azt a csökkenést, amit a szórványban látunk a 2016-os parlamenti választásokhoz képest” – összegzett Székely István Gergő.

Megye                     RMDSZ-szavazatok aránya (%)       Változás
                                      2016                   2020
Arad                              7,9%                   6,1%                      –1,8%
Beszterce-Naszód        4,7%                   3,6%                      –1,1%
Brassó                           6,1%                    5%                        –1,1%
Fehér                             3,4%                   2,9%                      –0,5%
Krassó-Szörény             0,6%                  0,5%                       –0,1%
Hunyad                          2,9%                  2,4%                       –0,5%
Máramaros                    6,7%                   5,1%                       –1,2%
Szeben                           1,9%                   1,2%                       –0,7%
Temes                            3,9%                   2,5%                       –1,4%
forrás: Központi Választási Iroda (BEC)

„Fogy a magyar, de nem ennyire”

Ha a részvételi arány csökkenésével is számolva összehasonlítjuk az abszolút szavazatszámokat, a szórványban csak Fehér és Beszterce-Naszód megyében éri el az idei szavazatszám a négy évvel ezelőtti 70 százalékát. Hargita megyében ez 84,6 százalékpont, Marosban 83, Szilágyban 81, Kovásznában 79. Máramaros ellenben 67,4, Brassóban 67,2, Hunyadban 59,7, Temesben 58,6 és Szeben megyében még az 50 százalékot sem éri el. „Arányaiban tehát jóval nagyobb a visszaesés a szórványban, mint a tömbmagyar területeken.

Idézet
Ekkora visszaesést nem lehet azzal magyarázni, hogy négy év alatt eltűnt valahány magyar. Fogy a magyar, a szórványban gyorsabban, mint a tömbben, de nem fogy ennyire gyorsan”

– közölte a politológus. Székely István Gergő szerint a nagyarányú csökkenés a járvány közvetlen hatásával sem magyarázható. Mint mondta, megnézte, hogyan alakult a részvétel azon városokban, megyékben, ahol magas az átfertőződési ráta, és nem talált összefüggést. Kimutatható ellenben egy enyhe összefüggés a 60 feletti korosztály részvételével: bár erre a kapcsolatra az is magyarázat lehet, hogy a fertőzési ráta ott magasabb, ahol fiatalabb a lakosság. Így nem tudni, hogy amiatt volt alacsonyabb az idősek aránya a szavazók között, mert járvány van, vagy eleve a lakosságban is kisebb az arányuk.

Székely István Gergő szerint elgondolkodtató a szórványbeli vokscsökkenés •  Fotó: Bálványos.org Galéria

Székely István Gergő szerint elgondolkodtató a szórványbeli vokscsökkenés

Fotó: Bálványos.org

 

Bár van minimális összefüggés az idős szavazók választásokon való részvétele és a járvány között, ez távolról sem akkora, hogy választ adjon az RMDSZ gyenge eredményeire – vélte a politológus, aki a szórványbeli nagyvárosokat nézve is összevetette az idősebb korosztály részvételét az idei, illetve 2016-os voksoláson. „Nagyon enyhe az eltérés, azt mutatja, hogy minél nagyobb egy város, az idős korosztály annál kisebb arányban volt jelen a szavazók között” – magyarázta. Nagyvárosokban, mint Arad, Brassó, Nagybánya 2,5–3 százalékpontos eltérést tapasztalni. A Nagyenyed- vagy Máramarossziget-méretű városoknál kisebb, vagy egyáltalán nincs különbség.

Az indirekt érvelés az volt, hogy szórványban a magyar közösségek többnyire elöre­gedett közösségek, így ilyenkor kevésbé mennek el szavazni, ami az RMDSZ szempontjából hátrányt jelent.

Idézet
A demográfiai okokra és a járvány közvetlen hatására is azt tudom mondani: távolról sem elegendők ahhoz, hogy megmagyarázzák ezt a hatalmas zuhanást. Így marad a politikai magyarázat: vagy nem az RMDSZ-re szavaztak valamiért, vagy el sem mentek, mert az RMDSZ nem tudta őket megszólítani, mozgósítani”

– mutatott rá Székely István Gergő.

Nagyobb az átszavazási hajlandóság

Szórványban eleve magasabb az átszavazási hajlandóság, mint tömbben, ez több korábbi kutatásból is kimutatható – mondta lapunknak a politológus. Erre főleg azok hajlamosak, akik vegyes házasságban élnek, magasabb a román barátaik, kollégáik aránya.

„A szórványban más az etnikai összetétele a személyes hálózatoknak, mint tömbmagyar területeken, és a nagyvárosokban ez még intenzívebb. A kérdés csupán az, hogy mi a mechanizmus, ami ezt beindítja, és ami miatt ez néha fluktuál? Mert néha magasabb az átszavazási hajlandóság, néha alacsonyabb, annak ellenére, hogy ezek a személyes hálózatok időben stabilak” – hívta fel a figyelmet a kutató. Székely István Gergő szerint itt jönnek képbe az olyan aktuálpolitikai történések, amelyekre a zömében román közegben mozgó magyar választópolgárok érzékenyebbek lehetnek. Ezek van, hogy az RMDSZ-hez, van, hogy a román pártokhoz, például az USR-hez közelítik őket.

Idézet
Hogy idén pontosan mi történt, nem lehet még kijelenteni. Elképzelhetőnek tartom, hogy ezek a döntően román környezetben mozgó választópolgárok egyre több olyan visszajelzést kapnak román barátaiktól, kollégáiktól, melyekben az RMDSZ-t támadják”

– hívta fel a figyelmet a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársa. A szakember szerint idén két téma mentén volt nagyobb felületen támadható a szövetség: a kis pártokkal való teljes körű összefogás miatt, és a magyar kormánnyal, Fidesszel való viszony miatt. Az RMDSZ ugyanis idén a Magyar Polgári Párt (MPP) mellett az Erdélyi Magyar Néppárttal (EMNP) is kiegyezett, és a románok a két kis pártot kvázi szélsőséges alakulatként tartják számon – mutatott rá.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

 

De témaként megjelent a kampányban az RMDSZ-nek a magyar kormányhoz való viszonya is, főleg a Pro Románia Párt tematizálta, rámutatva: „Milyen dolog az, hogy a magyar külügyminiszter buzdítja szavazásra az erdélyi magyarokat?” Székely István Gergő szerint elképzelhető, hogy egyes románok felhánytorgatják magyar barátaiknak: „ti most Magyarország zenéjére táncoltok”.

„Előfordulhat, hogy ez egyes szórványbeli magyarokat visszatart attól, hogy az RMDSZ mellett maradjanak. Ez egyelőre egy hipotézis, felmérésre lenne szükség, hogy alátámassza vagy megcáfolja” – jelentette ki az egyébként nagybányai születésű társadalomkutató. Hozzátette,

szórványban nagy támadási felületet ad az RMDSZ-nek a PSD-vel való korábbi együttműködése is,

román környezetben ez inkább tematizált.

Visszaüt a románokkal való riogatás is?

Ráadásul a főleg kampányhajrában használt mozgósító üzenetek, a románokkal való riogatás – melyek az utóbbi időben erőteljesen jelen vannak az RMDSZ kampányában – szintén visszaüthet a szórványban – mondta kérdésünkre a politológus. Akár közvetett módon is, hiszen ezeket úgy fogalmazzák meg, hogy nem Nagybánya vagy Beszterce a viszonyítása alap, hanem a tömbmagyar területek, Barót és Kézdivásárhely. „Lehet, hogy a besztercei magyarnak még mindig fontosabb, hogy Baróton mi történik, mint Caracalban, de különösen nem mozgatja meg. Az ilyen, választások napján elsütött mobilizáló hasonlatok szerintem a szórványban egyáltalán nem működnek” – mondta a szakember. Egyrészt, mert nem a szórvány van bennük megemlítve viszonyítási pontként, másrészt, a szórványban nehezebb románokkal riogatni. „Jobban ismerik a többségi közösséget, ott élnek közöttük, és van egy modus vivendi. Tudják: ha nem is a legjobb barátaim, attól még nem fognak megenni” – fogalmazott a kutató.

„Az egyetlen opció, ami marad”

Kérdésünkre, hogy az idei választási eredmények ismeretében mennyire lehet járható út a helyhatósági választásokon a román pártokkal való szövetkezés, amit a Beszterce-Naszód és Hunyad megyei szervezet is kipróbált idén, a politológus kijelentette: „matematikailag minden arra utal, hogy ez az egyetlen opció, ami marad”. Úgy vélte, bár egyesek szerint ezek az RMDSZ-szervezetek átléptek egy határt, hosszú távon egyre több kényszerülhet erre.

Idézet
Egyre világosabb, hogy a szórványmegyék önerőből nem tudják elérni az öt százalékot”

– jelentette ki Székely István Gergő. Emlékeztetett, hogy Temes megyében a szövetség sokáig a többi kisebbséggel alkotott koalíciót, de már ez sem elég, hiszen a többi kisebbség létszáma is csökken.

Idézet
Középtávon elkerülhetetlen a román pártokkal való együttműködés. Amíg a magyar lakosságnak van még egy akkora aránya, amitől koalícióképessé válik valamelyik román párt számára, addig ez mindkét félnek megéri.

Szerintem két-három választási cikluson keresztül át fogunk térni erre, és meg is fogjuk szokni. Más választás nincs” – mutatott rá Székely István Gergő.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Hozzátette, a jelenlegi választási rendszerben ott, ahol a magyarság aránya 4–8 százalékos, kockázatossá válik az önálló indulás. Így jobb bevállalni a román pártokkal való koalíciót, ami által biztosított a jelenlét. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a koalíciós listán bejutó magyar önkormányzati képviselőknek még inkább meg van kötve a kezük. De a másik modellben is – amikor 2-3 képviselője van az RMDSZ-nek a helyi, megyei tanácsban – csak akkor nő a súlyuk, ha ők képezik a mérleg nyelvét, ami ritka eset, tette hozzá.

A szórványbeli szavazatcsökkenés amiatt is elgondoltató, mondta a politológus, mivel az 1992-es választások eredményeihez viszonyítva a legtöbb megyében a 2020-as szavazatszám 40–50 százaléka ennek. A szórvány esetében 26,5 százalék. „Durván azt mondhatjuk, hogy feleződött a szavazatok száma, míg a szórványban negyedére csökkent. Ez nagyon nagy különbség. Lesz számottevő magyar szavazat a szórványban 4–8, vélhetően 12 év múlva is, de nem mindegy, hogy ez a csökkenő tendencia milyen sebességgel cseng le” – hívta fel a figyelmet Székely István Gergő.

Megye                       Szavazatok száma     Változás
                                     2016         2020
Arad                           10 869        6813          –2609
Beszterce-Naszód       4376         2932          –1444
Brassó                        11 825        7984          –3841
Fehér                            4135         3049          –1086
Krassó-Szörény            618            397            –221
Hunyad                        4714          2971          –1743
Máramaros                   8780          6171         –2609
Szeben                          2559          1392         –1167
Temes                           8316          4730         –3586

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek
2025. június 30., hétfő

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk
2025. június 30., hétfő

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét

A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét
2025. június 30., hétfő

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök

Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök
2025. június 30., hétfő

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián

Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián
2025. június 30., hétfő

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon

Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon
2025. június 30., hétfő

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg

Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg
2025. június 30., hétfő

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala

Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala
2025. június 30., hétfő

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron

Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron
2025. június 29., vasárnap

Jelentések helyett a valóság: „igen, Parajdon valakik hibáztak”

Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.

Jelentések helyett a valóság: „igen, Parajdon valakik hibáztak”