Fotó: Facebook/Apele Române/videóból
Egy állami bányavállalat bezárt tárnáiból ömlött bányavíz a Lápos folyóba Máramaros megyében, innen jutott nehézfémszennyezés a Szamoson keresztül Magyarországra – tudta meg a Krónika csütörtökön a hatóságoktól.
2021. február 18., 11:022021. február 18., 11:02
2021. február 18., 11:562021. február 18., 11:56
A Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság Máramaros megyei kirendeltségénél lapunkat arról tájékoztatták, hogy a szerdán lehullt számottevő csapadék következtében megáradtak a patakok és a folyóvizek. Ennek nyomán a Nagybánya közeli Miszbánya térségében elárasztották a Câmpurele bánya bezárt tárnáit, emiatt jelentős mennyiségű tisztítatlan bányavíz ömlött a Lápos folyóba.
A Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság Máramaros megyei munkatársai szerdán vízmintát vettek a helyszínen, ugyanakkor az intézmény ellenőrei felmérik a baleset következményeit. Cristina Vădan, a kolozsvári központú vízügyi igazgatóság sajtóosztályának munkatársa csütörtökön a Krónikának elmondta, még nem születtek meg a laboratóriumi vizsgálat eredményei, ezek a nap folyamán várhatóak, újabb információkkal is később szolgálnak.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az MTI-t arról tájékoztatta: a Szamosból Csengernél csütörtökön hajnali 2 órakor vett mintákban az oldott cink, réz, alumínium és vas koncentrációja volt határérték feletti. A közlemény szerint a Szamost érintő vízszennyezés monitorozásáért a katasztrófavédelem helyszíni méréseket és akkreditált laboratóriumi vizsgálatokat hajt végre. Hoízátették, a mintavételezés és laboratóriumi vizsgálat folyamatos.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szerdán jelentette, hogy nehézfémszennyezés érkezik a Szamoson Romániából. Közleményük szerint a román fél a Nemzetközi Riasztó Rendszeren keresztül küldött tájékoztatást, miszerint Románia területén bányameddőből származó nehézfémszennyezés érte a Szamost. Akkor azt írták, hogy a szennyezés várhatóan szerdán éjfél körül érkezik magyar területre.
Fotó: Facebook/Apele Române/videóból
Egyébként a Câmpurele bánya a Conversmin Rt. állami vállalathoz tartozik, amelynek kizárólagos részvényese a bukaresti gazdasági minisztérium. Ez a társaság felel azoknak a romániai bányáknak a bezárásáért és környezetbaráttá tételéért, ahol felfüggesztették vagy megszüntették a kitermelést. Egyébként a mostanihoz hasonló baleset történt ugyanebben a máramarosi térségben 2003 áprilisában, amikor ugyancsak nagy mennyiségű bányavíz ömlött a Vörös-patakba és a Láposbánya-patakba, onnan pedig a Lápos és a Szamos folyókba. A román katasztrófavédelmi felügyelőség akkor azt közölte, hogy „a víz minősége megmaradt a magas vízállásra jellemző megszokott sajátos értékek között”.
Nehézfémszennyezés érkezik Magyarországra a Szamoson Romániából – tájékoztatta az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szerdán az MTI-t.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
szóljon hozzá!