Fotó: Lucian Bode/Facebook
Túllépte az 1000 kilométeres mérföldkövet a romániai autópálya-hálózat, miután átadtak a forgalomnak csütörtökön egy 13,55 kilométeres szakaszt az észak-erdélyi sztráda nyomvonalán, Szilágynagyfalu és Berettyószéplak között.
2023. szeptember 21., 16:192023. szeptember 21., 16:19
2023. szeptember 21., 17:212023. szeptember 21., 17:21
Az avatóünnepségen Lucian Bode, a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) főtitkára „történelmi pillanatnak” nevezte a Szilágyság és Románia számára a nyúlfarknyi szakasz elkészültét. A korábban a közlekedési minisztériumot irányító szilágysági politikus elismerte ugyanakkor, hogy a 20 évvel ezelőtt elkezdett észak-erdélyi autópálya „túlságosan hosszú és akadályokkal teli” történelemmel bír. Bár Bodéhez hasonlóan több kormányzati illetékes óriási vívmányként állítja be az ezredik sztrádakilométer megépülését, a valóság az, hogy
Ráadásul a Szilágy megyében most felavatott apró szakasz kis túlzással a semmibe vezet, hiszen nem rendelkezik sztrádaösszeköttetéssel, ugyanis a 2004-ben megkezdett, 415 kilométeresre tervezett észak-erdélyi autópályából eddig csak mintegy 100 kilométert adtak át a forgalomnak Kolozsvár és Marosvásárhely között. Emellett elkészült egy 5,5 kilométernyi betonkígyó a román–magyar határ mentén, ami rávisz az M4-es autópályára. A hazai infrastrukturális beruházások menetére jellemző módon a csütörtökön felavatott, 78 millió euróba került 13,5 kilométer kivitelezése hét hónapot késett, a török építővel kötött szerződés alapján februárban kellett volna átadni a forgalomnak. A többi szakasz közül különböző okok (a sorozatos óvások, félig megépült, majd torzóban maradt pályák, évek elteltével felbontott szerződések) miatt semmi nem készült el, ezért a legoptimistább becslések szerint leghamarabb 2030-ban autózhatunk sztrádán Kolozsvártól a román–magyar határig megszakítás nélkül.
Fotó: Lucian Bode/Facebook
A romániai közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) számításai szerint az ország autópálya- és gyorsforgalmi-hálózata egészen pontosan 1004 kilométeresre bővült – harminc évvel az 1989-es rendszerváltás után. Ebből 955 kilométer autópálya, 40 pedig gyorforgalmi. Mindezt úgy sikerült összehozni, hogy az elmúlt húsz esztendő során többnyire hol 20, hol 50 kilométernyi új szakaszt adtak át évente, ritka volt az olyan év, amikor az új sztrádakilométerek hossza elérte vagy meghaladta a 100-at. Romániában 56 éve, 1967. február 4-én kezdődött az első, Bukarest és Pitești közöti autópálya építése – emlékeztet az MTI. A 96 kilométer hosszú, menetirányonként kétsávos gyorsforgalmi út építése öt évet vett igénybe, 1972. április 12-én nyitották meg a forgalom előtt.
Sorin Grindeanu közlekedési miniszter szerdán azt vetítette előre, hogy jövő év végéig legalább 250 kilométer autópályát és gyorsforgalmi utat adhatnak át az országban. A tárcavezető meggyőződését fejezte ki, miszerint a következő ezer kilométerre nem kell majd újabb három évtizedet várni”, mivel csaknem 760 kilométer új autópálya és gyorsforgalmi út megépítésére már aláírták a szerződést, és ezeknek öt éven belül el kell készülniük. „További 500 kilométerre kiírtuk a versenytárgyalást, így optimisták lehetünk abban a tekintetben, hogy legkésőbb 2030-ig elkészül az újabb 1000 kilométer” – jelentette ki Grindeanu, miután aznap három infrastrukturális szerződést írt alá összesen mintegy 70 kilométer autópályaszakasz kivitelezéséről.
Lucian Bode PNL-főtitkár a csütörtöki sztrádaavató után tartott zilahi sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy „reményei szerint” az év végéig összesen 60 kilométernyi szakaszt adnak át a forgalomnak az észak-erdélyi sztráda nyomvonalán, ebbe azonban belekalkulálta a frissen átadott szilágysági részt is. Szerinte még idén elkészül a Maroskece és Aranyosgyéres közötti 16 kilométeres, valamint az autópályát a nagyváradi terelőúttal összekötő 20 kilométeres szakasz is. Hozzátette, hogy a Magyarnádas és Vaskapu közötti, kivitelezés alatt álló 40 kilométer 2024 végére fejeződhet be. Ugyanakkor a Vaskaput Szilágynagyfaluval összekötő 41 kilométeres nyomvonal „lebetonozása” még a jövő ködébe vész, hiszen a nyolc jelentkező közül még nem választották ki a kivitelezőt a közbeszerzés során.
Jövő év végéig legalább 250 kilométer autópályát és gyorsforgalmi utat adhatnak át Romániában – jelentette ki egy szerdai sajtótájékoztatón a közlekedési miniszter.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!