Európai projektet indít az RMDSZ marosvásárhelyi szervezete a helyi Liviu Rebreanu iskolában az interkulturális kommunikáció javítására.
2013. augusztus 01., 18:472013. augusztus 01., 18:47
Az elmúlt időben elmérgesedett kétnyelvűségi problémák miatt úgy gondolják, ez a projekt sokat segíthetne az iskola közösségének. A másfél éves program a nemzetek közötti párbeszédet szeretné elősegíteni gyakorlatias módszerekkel. A projekt eredményességének kimutatására készítenek egy helyzetfelmérést az elején, amelyet majd összehasonlítanak a zárófelméréssel, ez a projekt végén készül el.
A Maros megyei tanfelügyelőséggel való egyeztetést követően az RMDSZ úgy döntött, hogy a Rebreanu iskolában ültetik gyakorlatba ezt az elképzelést, mivel a tanintézetben ezen a téren keletkeztek feszültségek – mondta Haller Béla, az oktatásért felelős önkormányzati képviselő. A projekt vezetői külön elbeszélgetnének a magyar és román diákokkal a kommunikációs problémák feltérképezésének érdekében. Ezt követően vegyes csoportokban foglalkoznának a gyerekekkel, amelyekbe a későbbiekben a tanárokat is bevonnák.
Elsőként az állampolgári nevelés nevű tantárgyat tanítókat várják ezekre a foglalkozásokra, ugyanis a program másik célja egy sajátos állampolgári nevelés tankönyv-kiegészítő összeállítása, amely az iskola személyre szabott helyzetéről szólna. A programot a Divers Egyesület segítségével találták meg, a kivitelezésében pedig a kolozsvári Etnokulturális Kisebbségek Forrásközpontja és a bukaresti Active Watch szervezet vesz részt.
Amint arról beszámoltunk, a román és magyar tagozattal működő intézményben a tanévzáró ünnepségen dulakodás tört ki a magyar feliratozás hiánya miatt transzparenssel tiltakozó magyar szülők és a tiltakozásukat elutasító román szülők között. Két magyar szülő azt kifogásolta, hogy az iskola vezetése annak ellenére sem helyezett el kétnyelvű feliratokat az intézményben, hogy emiatt két ízben is elmarasztalta az Országos Diszkriminációellenes Tanács. Az incidens miatt a tanfelügyelőség lecserélte az iskola vezetőit is.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
szóljon hozzá!