Boné büntetőperében a táblabíróság fogja kimondani a jogerős ítéletet
Fotó: Rostás Szabolcs
A hatályos büntető törvénykönyv értelmében az alapfokon kiszabott 20 év volt a maximális büntetési tétel, amellyel sújthatták a barátnőjét tavaly meggyilkoló Boné Ferencet. A 44 éves volt kolozsvári egyetemi oktató – aki megfellebbezte a törvényszék ítéletét – például abban az esetben kaphatott volna súlyosabb büntetést, ha úgy ítélik meg, hogy előre eltervelte a bűncselekményt vagy ha rokonát gyilkolta volna meg. Súlyosabb elmarasztaláshoz szigorítani kellene a Btk.-t.
2023. július 20., 19:412023. július 20., 19:41
2023. július 20., 19:572023. július 20., 19:57
Amint az várható volt, megfellebbezte a Kolozs megyei Törvényszék ítéletét a barátnőjét egy évvel ezelőtt meggyilkoló Boné Ferenc. Mint arról beszámoltunk, a törvényszék július 11-én kihirdetett elsőfokú ítéletében 20 év letöltendő börtönbüntetéssel sújtotta az aradi származású volt egyetemi oktatót, bizonyítottnak találva, hogy a vádlott 2022 májusában Kolozs megyében megölte barátnőjét, a 30 éves Molnár Beátát. Bonénak ezen kívül le kell ülnie 1 év három hónapra felfüggesztett korábbi büntetését is, amit azért kapott, mert 2020-ban Kolozsváron brutálisan bántalmazott a nyílt utcán egy másik nőt, az akkori barátnőjét.
Szerettük volna megtudni, védencével együtt miként kommentálja az ítéletet Dan Iovănaș, Boné védőügyvédjétől azonban többszöri próbálkozásunkra azt a választ kaptuk, hogy a pihenőszabadsága idején ne zavarjuk. Amikor rákérdeztünk, hogy mikor ér véget a szabadsága, az aradi ügyvéd úgy felelt: augusztus végén…
Meghozta az ítéletet a Kolozs megyei Törvényszék a barátnője életét tavaly kioltó Boné Ferenc ügyében, 20 év letöltendő börtönbüntetést kapott a volt egyetemi oktató.
Eközben a család kérésére nem kommentálja bővebben az ítéletet Máté András Levente, az áldozat, Molnár Beáta édesapjának a védőügyvédje sem. „A büntető törvénykönyv alapján kiszabható legsúlyosabb büntetést kapta a vádlott. A törvényszék bírája megtette, amit meg kellett tennie” – állapította meg a Krónika érdeklődésére a kolozsvári jogász. A Kolozs megyei Törvényszék kártérítésre is kötelezte Bonét a büntetőperbe civil félként bekapcsolódó Molnár Sándor, az áldozat édesapja javára. Ennek megfelelően az elkövető 10 113,83 lej értékben anyagi, 150 000 euró értékben pedig erkölcsi kártérítés kifizetésére köteles a Molnár család részére. Ezen túlmenően Bonénak 18 783 lej perköltséget is meg kell térítenie az állammal szemben, ki kell fizetnie az elmeorvosi vizsgálat 302 lejes költségét, továbbá Molnár Sándor javára a 2 618 lejes perköltséget is.
Többen úgy vélekednek, miszerint Boné a bűncselekmény súlyosságához képest enyhe büntetést kapott, és életfogytiglannal kellett volna sújtani. Erre azonban a hatályos román büntető törvénykönyv (Btk.) nem nyújt lehetőséget, ehhez szigorítani kellene, ahogyan azt a társadalom egy része jó ideje szorgalmazza. Jogi szakértőtől megtudtuk, a Sapientia–EMTE egykori oktatója által elkövetett gyilkosságért a Btk. alapján húsz év volt a maximálisan kiszabható büntetési tétel. A 44 éves férfi abban az esetben kaphatott volna súlyosabb büntetést, ha a törvényszék a vádirat alapján úgy ítéli meg, hogy előre eltervelte a gyilkosságot, ha rokonának, közeli hozzátartozójának oltja ki az életét, vagy több embert megöl.
Két évvel ezelőtt életfogytiglani börtönbüntetéssel sújtotta a Kolozs megyei Törvényszék a nyolcéves kisfiát meggyilkoló kolozsvári Takács Györgyöt, akinek szörnyű és megmagyarázhatatlan tette szintén megdöbbenést váltott ki a nyilvánosság körében. Az esetében kiszabott ítélet súlyosságában közrejátszott, hogy a vádirat alapján az apa előre megfontolt szándékkal követte el a bűncselekményt, az ügyészség pedig életfogytiglani börtönbüntetés kiszabását kérte.
Elutasította a Kolozs megyei Táblabíróság a nyolcéves kisfiát tavaly meggyilkoló kolozsvári férfinak, Takács Györgynek a fellebbezését, így a gyerekgyilkos apa ügyében érvényben marad az alapfokú életfogytiglani ítélet.
A táblabíróság által helyben hagyott ítélet azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a gyermekgyilkos apa minden kétséget kizáróan rács mögött tölti életének hátralevő napjait. A borzalmas bűncselekmény elkövetésekor, 2020. július 25-én 46 éves férfi a hatályos román büntető törvénykönyv alapján legkorábban húsz év múlva szabadulhat, ehhez azonban számos feltételnek eleget kellene tennie; például jó magaviseletet kell tanúsítania, és a hatóságoknak alaposan meg kell győződniük arról, hogy „jó útra tért”.
És ott van a „caracali szörnyként” elhíresült, tettével az egész országot elborzasztó, hatalmas közfelháborodást keltő Gheorghe Dincă esete. A craiovai táblabíróság idén májusban jogerősen 30 év börtönbüntetésre ítélte a 69 éves férfit, akit két tizenéves lány elrablásában, megerőszakolásában és megölésében találtak bűnösnek. Dincă esetében mindkét rábizonyított emberölésért 30-30 év börtönbüntetést szabott ki az ítélőtábla, és helybenhagyta az alapfokon eljáró Dolj megyei törvényszék által a többi vádpontért – gyermekkereskedelemért, többrendbeli nemi erőszakért és hullagyalázásért – kiszabott büntetési tételeket. A végeredmény azonban nem változott: Dincát így is a letölthető maximális (nem életfogytiglani) büntetésre, 30 év börtönre ítélték, és helyben hagyták az alapfokú ítélet azon rendelkezéseit is, amelyek szerint áldozatai családtagjainak 100 ezer, illetve 500 ezer euró nem vagyoni kártérítést kell fizetnie.
A második elmeorvosi szakértői vizsgálat is beszámíthatóságot állapított meg a barátnője meggyilkolásával vádolt Boné Ferenc esetében, akivel szemben az ügyészség húsz év letöltendő szabadságvesztés kiszabását kéri.
A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!