Fotó: Stiridecluj.ro
Meghozta az ítéletet a Kolozs megyei Törvényszék a barátnője életét tavaly kioltó Boné Ferenc ügyében. Az igazságszolgáltatási fórum előbb mindössze annyit hozott nyilvánosságra, hogy a vádlottat nem vádalku keretében ítélték el, majd délután közölte: 20 év letöltendő börtönbüntetést kapott a volt egyetemi oktató, akinek ugyanakkor le kell ülnie 1 év három hónapra felfüggesztett korábbi büntetését is.
2023. július 11., 14:582023. július 11., 14:58
2023. július 11., 20:042023. július 11., 20:04
A törvényszék kedden kora délután közölte honlapján az ítélethozatal tényét, amelynek időpontját eredetileg múlt csütörtökre tűzték ki, de halasztást rendeltek el. Az alapfokú ítélet kihirdetése egyébként nem nyilvánosan történt, a törvényszék egyik bírája a helyszínen lapunkat arról tájékoztatta, hogy újabban az instanciák gyűjtőportálján teszik közzé a verdiktet. Lapunk úgy tudja, hogy a törvényszék előbb a szamosújvári börtönben fogva tartott egykori egyetemi oktatót, majd az ügyvédeket tájékoztatja az ítéletről, és majd csak azután ismerteti részletesen az ítéletet.
A vádalkut a Büntető törvénykönyv (Btk.) bizonyos esetekben lehetővé teszi, ilyen megállapodást az ügyészséggel köthet a tettét beismerő vádlott, megállapodva egy kölcsönösen elfogadható büntetésben. A beismeréséért cserébe a terhelt enyhébb büntetésben részesül – ezt azonban Boné Ferenc esetében kizárta a vádhatóság, amely a maximálisan kiszabható húsz év letöltendő szabadságvesztést kiszabását kérte a bírónőtől az emberöléssel vádolt egykori egyetemi oktató esetében.
A második elmeorvosi szakértői vizsgálat is beszámíthatóságot állapított meg a barátnője meggyilkolásával vádolt Boné Ferenc esetében, akivel szemben az ügyészség húsz év letöltendő szabadságvesztés kiszabását kéri.
A bírónő végül a nyomozó hatóság kezdeményezésének eleget téve 20 év letöltendő börtönnel sújtotta emberölésért Boné Ferencet. Ezzel egy időben visszavonta a volt egyetemi oktató 1 év 3 hónapos, egy korábbi incidens miatt súlyos testi sértés miatt kiszabott börtönbüntetést felfüggesztését,
Az elkövető 2021-ben a nyílt utcán agyba-főbe verte egy korábbi barátnőjét, akkori tette miatt kapott felfüggesztett szabadságvesztést. Ítéletéből levonják majd azt az időtartamot, amelyet előzetes letartóztatásban töltött elfogása, 2022. május 27-e és a jogerős ítélet kihirdetése között.
Fotó: Rostás Szabolcs
A törvényszék honlapján kedden délután részletesen ismertetett ítélet alapján megtiltották az elítéltnek, hogy büntetése letöltése, előzetes szabadlábra helyezése vagy esetleges közkegyelemben részesítése után 5 évig köztisztséget töltsön be. Elrendelte a bírónő azt is, hogy az ítélet jogerőre emelkedése után DNS-mintát vegyenek az elítélttől, hogy a genetikai profilja kriminalisztikai célból felkerüljön az országos genetikai-igazságügyi adatbázisba.
Ennek megfelelően az elkövető 10 113,83 lej értékben anyagi, 150 000 euró értékben pedig erkölcsi kártérítés kifizetésére köteles a Molnár család részére. Ezen túlmenően Bonénak 18 783 lej perköltséget is meg kell térítenie az állammal szemben, ki kell fizetnie az elmeorvosi vizsgálat 302 lejes költségét, továbbá Molnár Sándor javára a 2 618 lejes perköltséget is. Kérdéses egyébként, hogy az elítélt miből fogja kifizetni a kártérítést, a törvényszék ugyanis 173 lej, 350 euró és 10 000 forint, valamint annak a Dacia Logan személygépkocsinak a lefoglalását rendelte el esetében, amelyben elkövette a gyilkosságot. Boné Ferenc tíz napon belül fellebbezhet az alapfokú ítélet ellen.
A Kolozs megyei törvényszéki ügyészség tavaly szeptemberben emelt vádat emberölés gyanújával a barátnőjét 2022 májusában meggyilkoló Boné Ferenc ellen. A gyilkosság elkövetése előtt az akkor 43 éves tettes és 30 éves barátnője, Molnár Beáta május 21-én és 22-én több helyszínen is megfordult a Kolozs megyei Gyalu, Jósikafalva, Havasrekettye, Meregyó, Nagykapus, Roskatelep, Magyargyerőmonostor, Havasnagyfalu és Szamosfő térségében.
Fotó: Boné Ferenc/Facebook
A nyomozó hatóság szerint a gyilkosság a Tárnica-tó környékén történt: a férfi személygépkocsijában fizikailag bántalmazta áldozatát, akinek a nyakát karjával átfonta, hosszú ideig magához szorította, emiatt a fiatal nő halálát fulladás okozta. A holttestet Boné a Bihar megyei Nagybáród és Báródsomos települések határában, egy bozótos területen hagyta hátra, majd Nagyváradon bujkált, néhány nappal később a bihari megyeszékhelyen, elhagyott tehervagonban fogták el. Egyébként a gyilkosság áldozata óraadó tanár volt a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kolozsvári filmművészet, fotóművészet és média szakán (itt oktatott korábban Boné Ferenc is), ugyanakkor az RMDSZ Iskola Alapítványának könyvkiadását és az egyik múltidéző projektjét irányította.
Mindez azt jelenti, hogy a vádlottat nem utalhatják elmegyógyintézetbe, hanem mindenképpen fegyházban kell letöltenie a kiszabandó ítéletet. Bonéval szemben az ügyészség húsz év letöltendő szabadságvesztés kiszabását kérte. Az utolsó tárgyaláson a volt egyetemi oktató azzal védekezett, hogy depresszióban és lelki összeomlásban szenvedett tette elkövetésekor, és enyhébb büntetésért folyamodott. Ügyvédje arra kérte a bírónőt, hogy védence szerinte súlyos egészségi állapotát, pszichés betegségeit enyhítő körülményként vegye figyelembe.
A gyilkos egyébként korábban már elkövetett erőszakos bűncselekményt: 2020-ban nyolc percen át különös kegyetlenséggel ütlegelte és rugdosta a nyílt utcán az akkori barátnőjét. A Kolozsvár belvárosában éjszaka történt erőszakosságot térfigyelő kamerák rögzítették. A férfit az eset után felmondásra szólította fel a Sapientia EMTE, amelynek fotóművészet, filmművészet, média szakán oktatott, amit ő meg is tett. Az akkori bántalmazás ügyében a kolozsvári bíróság 2021 márciusában egy év három hónap börtönre ítélte Bonét, az ítélet végrehajtását azonban felfüggesztette. Az elsőfokú ítélet ellen nem fellebbeztek a felek, ezért az jogerőre emelkedett.
Összeomlott a tavaly májusban megyilkolt M. Beáta családja a szörnyű tragédia nyomán, az áldozat édesapja a mai napig nem hajlandó beszélni a történtekről – derült ki a barátnője megölésével vádolt Boné Ferenc büntetőperének csütörtöki tárgyalásán.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
szóljon hozzá!