Lomnici Zoltán és Bajkai István a főtéri eseményen
Fotó: Oláh Eszter
Dr. Bajkai István budapesti országgyűlési képviselő és id. Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke szombaton délben Kolozsvár Főterén foglalt állást az erdélyi magyarság jogvédelme és a székely politikai foglyok ügyében. A kolozsvári „kitérővel” megtoldott erdélyi látogatás célja a régió szabadságáért küzdő, politikai bűnösként is számon tartott 1848-as forradalmárra, Vasvári Pálra való megemlékezés.
2021. július 03., 15:322021. július 03., 15:32
2021. július 03., 15:572021. július 03., 15:57
Az erdélyi magyarság jog- és érdekvédelméért megtett, immár több mint fél évtizedes múlttal rendelkező út célpontja a Bélesi-tó, ahol az Erdély szabadságáért küzdő 1848-49-es forradalmárra, a közelben elesett és eltemetett Vasvári Pálra emlékeznek. Bajkai István képviselőt a határon túli magyarokért kifejtett tevékenységeiéért idén Vasvári Pál-díjban részesítette a forradalmár nevét viselő polgári egyesület, akárcsak korábban id. Lomnici Zoltánt.
„Nagyon fontosnak tartjuk, hogy az itt élő magyarok érezzék, védik a jogaikat. Sajnos az Európai Unió és az Európa Tanács intézményrendszere nem alkalmas arra, hogy az őshonos kisebbségek jogait védjék, ezért nagyon fontos, hogy a magyar állam mellett önkéntes jogvédők is felléphessenek, hiszen láthatjuk a székely zászló ügyét, a nyelvhasználati jogokat, az egyházi tulajdonnal kapcsolatos vitákat. Azt mondhatjuk, hogy a módszerek változtak, de Trianon óta a magyarok elnyomása folytatódik Romániában, és ez ellen nekünk határozottan fel kell lépnünk” – nyilatkozta id. Lomnici Zoltán jogász, aki 2002. és 2009. között betöltötte a budapesti Legfelsőbb Bíróság elnöki tisztségét.
Bajkai István országgyűlési képviselő azért is tartotta fontosnak a Kolozsváron tett látogatást, hogy hangot adjon az erdélyi magyar közösséget érintő jogfosztottságnak, illetve annak a méltatlan helyzetnek, amelyben a román állam nem tekinti a magyarságot államalkotó tényezőnek.
Véleménye szerint az Európa Tanács egyes intézményei nem állnak ki kellőképpen a magyarságért, és nem érzékelik, hogy a külhonban élő, erdélyi vagy akár kárpátaljai magyarság a legjobban és legszigorúbban üldözött kisebbség egész Európában. Hozzátette,
Megengedhetetlennek nevezte ugyanakkor, hogy a magyarság kultúráját megpróbálják elferdíteni, történelmét pedig meghamisítani – egyúttal elfogadhatatlannak találta az Európai Unió részéről tanúsított érzéketlenséget.
Beke István és Szőcs Zoltán ügye kapcsán elmondta, hogy a román államhatalom változatlanul ellenségként tekint azokra, akik kiállnak a magyarság jogaiért, és a Beke–Szőcs-ügyön keresztül nem tettek mást, mint hogy megfélemlítették az erdélyi magyarságot. A magyarok tehát jogosan érzik azt, hogy a román állam ahelyett, hogy kiállna értük, inkább regresszív intézkedéseket alkalmaz velük szemben immár több mint száz éve.
A külhonban élő magyarságnak mindvégig éreznie kell, hogy Magyarországon – és bárhol, ahol magyarok élnek – mindig ki fognak állni a jogaikért, mindent meg fognak tenni azért, hogy szülőföldjükön boldoguljanak, és ott bármiféle korlátozás nélkül ápolhassák kultúrájukat. Azt üzenjük az erdélyi magyaroknak – és mindenkinek a világon –, hogy ránk számíthatnak, és nem engedjük meg, hogy magyar és magyar közé az álságos politikai indulatok és célzatok megosztó karókat helyezzenek. Mi, magyarok egy nemzet vagyunk, együvé tartozunk” – zárta beszédét Bajkai István országgyűlési képviselő.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
szóljon hozzá!