Archív felvétel
Fotó: Haáz Vince
A „hosszú hétvége” után folytatja a marosvásárhelyi városházán elkezdett vizsgálatait az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA). Értesüléseink szerint a vádhatóság ügyészei néhány gyanúsnak vélt alkalmazás és kinevezés miatt szálltak ki a polgármesteri hivatalhoz.
2022. január 24., 12:152022. január 24., 12:15
2022. január 24., 18:252022. január 24., 18:25
A marosvásárhelyi városháza egyelőre a Facebook közösségi oldalon közölt szűkszavú bejegyzésben reagált a DNA pénteken elkezdett vizsgálatára. Azon túl, hogy a polgármesteri hivatal kommunikációs munkatársai megerősítik, valóban felkeresték az önkormányzatot a vádhatóság képviselői,
„Marosvásárhely önkormányzata megerősíti, hogy a Nemzeti Korrupcióellenes Igazgatóság Marosvásárhelyi Területi Szolgálatának nyomozói a déli órákban jelen voltak a Polgármesteri Hivatalban annak érdekében, hogy a 2022. január 20-i rendeletben megfogalmazott megbízatásnak és az abban elrendelt tevékenységeknek eleget tegyenek” – olvasható a szövegben.
A továbbiakban az önkormányzat vezetői arról biztosítják a DNA-t, hogy „a vizsgálatok során teljes mértékben készek vagyunk együttműködni a nyomozó hatóságokkal”. Ugyanakkor bíznak abban, hogy az ügyészség által végzett nyomozati munka tisztázni fogja a helyzetet, és „amint a vizsgálatok befejeződnek, további részleteket tudunk a nyilvánossággal megosztani”. A korrupcióellenes ügyészség hétfő délig hivatalosan nem közölt részleteket a vizsgálatról.
Egyébként a városházi alkalmazottak körében már hónapokkal ezelőtt „rebesgették”, hogy a DNA előbb-utóbb megjelenik, csak idő kérdése volt. Az intézményben információink szerint több „klikk” alakult: az egyik nagy vonalakban a régi városvezetés, azaz Dorin Florea expolgármester és tanácsosa, Claudiu Maior „hűséges kiszolgálóiból”, a másik Soós Zoltán 2020-ban megválasztott városatya új csapatából áll. Utóbbi – szinte egy éve – két részre oszlott értesüléseink szerint. A külvilág előtt az egymással szemben álló felek igyekeznek visszafogottan megnyilvánulni, azonban egyre inkább fokozódik az érdekcsoportok közötti ellentét. Többen már kilátásba helyezték, hogy „amennyiben nem változik valami, kipakolnak” az állítólagos törvénysértésekről.
Utóbbiak már hetekkel ezelőtt felkeresték a városházát, és bizonyos gyanúsnak vélt alkalmazások és vezetői tisztségbe való kinevezések kapcsán kérdezősködtek. A felgyűlt anyagot még nem hozták nyilvánosságra. Mint ismeretes, a jelenlegi polgármester – akárcsak húsz évvel azelőtt az elődje – alkalmazottak elbocsátásával kezdte mandátumát, és a választási kampányban részt vevő bizalmi embereivel próbálta körülbástyázni magát.
Soós Zoltán húsz évig regnáló elődje, Dorin Florea öt mandátuma alatt a korrupcióellenes ügyészség munkatársai „visszatérő vendégnek” számítottak a marosvásárhelyi városházán. A legtöbb vizsgálatuk vádemeléssel végződött, az önkormányzat vezetői és alkalmazottjai évekig járták a törvényszéket. Van, akit a bűnügyi per nyomán felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek, és van, akiről kiderült, hogy ártatlanul hurcolták meg. Soós Zoltán polgármestersége alatt ez az első DNA-s „látogatás”, hivatalos bejelentésekre később számíthatunk.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
szóljon hozzá!