A decemberrel együtt Erdély számos régiójában beköszöntött a tél is, a hegyvidékeken hó takarja a tájat, így több sípálya is megnyitotta kapuit. Utánajártunk, hogy a sízés szerelmesei hol gyakorolhatják a sportot így a hazai szezon elején, valamint annak is, hogy milyenek a kilátások erre a télre, miként alakulnak a jegy- és bérletárak.
2023. december 08., 09:472023. december 08., 09:47
A Skiresorts.info portál szerint – mely a világ valamennyi sípályáját, síközpontját igyekszik listázni, nyilvántartani – Európában összesen 38 422 kilométer sípálya áll a sportolni vágyók rendelkezésére, mintegy 16 832 sílifttel (tányéros, csákányos tolókaros felvonók, libegők, ülőliftek vagy gondolakabinos felvonók). November folyamán még csak néhány, főleg Svájcban és az észak-európai államokban található pálya nyitotta meg kapuit, ám december első hetétől kezdve már a kontinens szinte valamennyi, sízésre alkalmas országában akad egy hely, amely – még ha hóágyuk segítségével is – várja a látogatókat.
Ez az ország legnagyobb síközpontja, ahol az ország összesen 235 kilométer sípályájának több mint tíz százaléka, azaz 26 kilométernyi található, melyből 20 kilométeren hóágyúznak. A hegyvidéki üdülőtelepen az egynapos bérlet 160 lejbe kerül (a telegondola egyszeri használata 20 lej), amiért cserében 12 pályán lehet lesiklani. Az előző szezonban az ár 130 lej volt, azaz több mint húsz százalékos drágulás tapasztalható.
Az egynapos bérlet 145 lejbe kerül (gyerekeknek, nyugdíjasoknak 110 lej), illetve van lehetőség szezonbérletet is váltani 1450 lejért (1075 lej kedvezményesen). Az üzemeltetők ajánlata alapján biztonságosan csak hólánccal megközelíthető központ árai szintén drágulást mutatnak az előző szezonhoz képest, tavaly 120 lej (kedvezményesen 90 lej) volt a napi bérlet (a szezonbérlet pedig 1200 lej volt teljes áron). Bár a szintén Hargita megyei Havas Bucsin Sípálya is december elejére tervezte a nyitást, esőzés miatt elmaradt az esemény. Az idénre 120 lejes napibérletárat határoztak meg (kedvezményesen 100 lej).
A Gyimesközéplok közelében található Skygyimes pályán szintén kezdetét vette a szezon, november 30-án beindították a hóágyúkat. Itt a napi bérlet 95 lej (gyerekeknek 80 lej), illetve különböző árvariációk vonatkoznak a délelőtti, esti idősávokra.
A kisebb pályák közül vannak olyanok, ahol már volt szezonnyitás november végén, de a felmelegedés miatt ismét be kellett zárjanak, ilyen például a szovátai.
Erdély délkeleti részén Brassópojána szintén várja a sízni, hódeszkázni (snowboard) vágyókat, 200, illetve kedvezményesen 120 lejes napi bérlettel (tavaly 170, illetve 100 lej volt a napi belépő). A téli sportközpont 11 felvonója közül egyelőre csak három üzemel, melyek segítségével mind a hét pálya megközelíthető.
Nem kezdődött el a szezon még Kolozsvár környékén sem, a város közelében található Erdőfeleken is zárva még a pálya, illetve a kincses várostól közel egy órára található Járabánya pályáin sem kezdődött el a szezon, bár hó már van – a pálya üzemeltetői a napokban szánkózásra invitálták az embereket. A térségre vonatkozóan még nem ismeretesek az idei szezon árai (a buscati pálya honlapján még a tavalyi adatok szerepelnek), az egy napos bérlet 2022-2023-ban 150 lej volt felnőtteknek (120 gyereknek).
Borsabányán tavaly 140 lej volt a felnőtt napibérlet ára, tehát a drágulás itt is 20 százalék feletti. A szintén Máramaros régióban található Kapnikbánya pályái is használhatók már, napi 150, illetve 110 lejért.
Igazi sporttörténeti csemegét feldolgozó filmet vetítettek vasárnap, a 23. Filmtettfeszt utolsó napján Kolozsváron: Szarka Nóra Olimpiai Álom Erdélyben című alkotása a negyvenes évekbe repíti vissza a nézőt.
A Bihar megyei Tündérvölgy Síközpontban még november végén megkezdődött a szezon. Honlapjukon még a tavalyi árak szerepelnek, ezek értelmében egy napi bérlet felnőtteknek 200 lej, kedvezményesen 160 lej. Zárva van még a Fehér megyei (Vértop) Vârtop síközpontja, illetve a megye más sípályái is, akárcsak a Beszterce-Naszód megyei pályák.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!