A legjobb szatmári pálinkákat is bekényszerítik a szürkegazdaság árnyékába, literenként húsz lej adót követel az állam

Kóstoló. A székelyföldi Ákovita pálinkaversenyről is díjjal tért haza a szatmári gazda •  Fotó: Veres Nándor

Kóstoló. A székelyföldi Ákovita pálinkaversenyről is díjjal tért haza a szatmári gazda

Fotó: Veres Nándor

A Szatmár megyei Év pálinkatermelője díjat tavaly decemberben Hornyák Tibor sárközújlaki pálinkafőző mesternek ítélte oda a Partiumi Falugazdász Hálózat. Az utóbbi tíz esztendőben erdélyi, délvidéki és magyarországi versenyekről számos éremmel hazatérő gazda szerint a romániai gyümölcspárlat-készítőket a kormány a szürke- és feketegazdaság szélére sodorta.

Makkay József

2024. január 28., 18:502024. január 28., 18:50

2024. január 28., 19:462024. január 28., 19:46

A szatmári pálinkák hagyományosan jól szerepelnek az erdélyi és a Kárpát-medencei pálinkaversenyeken. Fodor István Szatmár megyei falugazdász szerint a megyéből 10-15 magánfőző vagy bérfőzető gazda méretkezik meg rendszeresen a különböző versenyeken, és még nem fordult elő, hogy valamilyen díjjal ne térjenek haza.

A párlatkészítők megyei táborából kiemelkedik Hornyák Tibor, aki 2023 decemberében átvehette a Partiumi Falugazdász Hálózat által odaítélt az Év pálinkafőzője díjat.

A sárközújlaki gazda a legtöbb erdélyi párlatkészítőtől eltérően nem öndidakta módon sajátította el a pálinkafőzést, hanem fiatalkorában tanult szakmája. Szaklíceum után a Szatmár megyei állami szeszipari vállalat helyi, sárközújlaki üzemében helyezkedett el, majd később a privatizált avasfelsőfalui szeszgyár alkalmazottjaként dolgozott, ahol szintén gabonából készítették a párlatokat. A nagy váltás 2009-ben következett be, amikor a nagyapja el akarta adni a család szárazon álló pálinkafőző üstjét. Unokája eldöntötte, hogy felhagy munkahelyével, és itthon folytatja a párlatkészítést.

Díjazott sárközújlaki pálinkák •  Fotó: Makkay József Galéria

Díjazott sárközújlaki pálinkák

Fotó: Makkay József

Agyonadózott pálinka

Fodor István falugazdász kíséretében a sárközújlaki portán vesszük számba a többszörösen díjnyertes pálinkafőző munkáját. A nappaliban az erdélyi, délvidéki és magyarországi versenyekről hozott díjak sorakoznak. Vendéglátóm kiteszi az asztalra legkedveltebb pálinkáit. Az elmúlt években szilva, alma, birs, körte és sárgamuskotály törkölypálinkája kapott díjat.

A kitüntetések között két tétel a legértékesebb: egyik párlata nagyaranyban, a másik champion díjban részesült, de számos ezüst- és bronzérem is érkezett a Szatmár megyei faluba.

Az utóbbi húsz esztendőben nagyot fejlődött a partiumi és az erdélyi pálinkák minősége, amit a Kárpát-medencei versenyek díjözöne igazol. Egyre több a versenyekre benevezett pálinka, a párlatoknak ádáz versenyhelyzetben kell helytállniuk a bírálóbizottságok előtt. Az erdélyi pálinkák minőségének látványos fejlődésével azonban semmit nem tudnak kezdeni az állami hatóságok. Hornyák Tibor szerint Romániában a pálinkafőzés kényes téma, mert az egész ágazatatot betolták a szürke- és feketegazdaság árnyékába.

Hornyák Tibor pálinkafőző mester 18 éves korától dolgozik a szakmában •  Fotó: Makkay József Galéria

Hornyák Tibor pálinkafőző mester 18 éves korától dolgozik a szakmában

Fotó: Makkay József

„Az ország 2007-es uniós csatlakozása óta egységes elbírálás alá esnek a nagyüzemi gabonaszeszfőzdék és a kisüzemi, házi gyümölcspárlat-készítő üstök. Minden termelő egyformán adózik, ez viszont a kisvállalkozók számára megfizethetetlen.

Idézet
Ha a bérfőzdék betartanák a törvényes előírásokat, minden liter pálinka után a gazdának húsz lejt kellene befizenie az államkasszába.

Ezt a hatalmas adót nem lehet az emberekkel megfizettetni, mert akkor senki nem főzne pálinkát” – magyarázza a szatmári gazda.

A szatmári gazda legértékesebbnek tartott Champion-díját egy muskotály törkölypálinkáért kapta •  Fotó: Makkay József Galéria

A szatmári gazda legértékesebbnek tartott Champion-díját egy muskotály törkölypálinkáért kapta

Fotó: Makkay József

Hosszú évekkel ezelőtt, az uniós csatlakozási tárgyalások során kellett volna keresztülvinni a romániai pálinkafőző gazdák elvárásait, de ez elmaradt. Az ügyben érdekelt minisztériumok azóta sem találnak megoldást a pálinkafőzőket tömörítő érkedvédelmi szervezetek, egyesületek követeléseire.

Hornyák szerint az utóbbi évtizedben több pálinkafőző delegáció is járt Brüsszelben, idehaza pedig törvénytervezet született az ügy rendezésére, de egyelőre nincs előrelépés. Ennek előfeltétele, hogy a román kormány megállapodjon az Európai Bizottsággal arról, hogy a kisüzemi párlatkészítés más besorolás alá essen, mint a nagyüzemi, így a gazdák kedvezőbb adózásban részesülnének.

Amíg ez megszületik, marad a „mindenki úgy boldogul, ahogyan tud” nevű jól ismert szlogen. Mivel hivatalosan nem lehet forgalmazni, a kiváló minőségű, díjnyertes háztáji, kisüzemi pálinka ismerősök, barátok, rokonok között talál vevőre a kereskedelemben kapható, zárjegyes pálinkák árának harmadáért.

A zentai pálinkaversenyről 2. helyezéssel térhetett haza a szatmári gazda •  Fotó: Makkay József Galéria

A zentai pálinkaversenyről 2. helyezéssel térhetett haza a szatmári gazda

Fotó: Makkay József

Csökkenő alkoholfok, több zamatanyag

Hornyák Tibor pálinkafőző mester szezonja tavasszal, a földieperrel kezdődik. A korai gyümölcsből készülő cefre érlelése minimális, 7-10 napos időszakot igényel. A földieperből készülő párlat hozama azonban a fele a jó minőségű alma- vagy szilvacefrének. Időrendi sorrendben következik a cseresznye, meggy, kajszi, szilva, körte, alma és birs, attól függően, melyik gyümölcsből milyen a termés.

Napjainkban a 48-50 fokos pálinkák terjednek, visszaesett a korábbi évtizedekben megszokott, 50 alkoholszázalék fölé kúszó párlatoké.

A szakember szerint ötven fok fölött eltűnik, vagy alig érződik a gyümölcszamat. Az új trendhez való igazodást ma már a bérfőzésre érkezők is elfogadják.

A sárközújlaki pálinkafőző üstökben készülnek a megye legjobb pálinkái •  Fotó: Hornyák Tibor Galéria

A sárközújlaki pálinkafőző üstökben készülnek a megye legjobb pálinkái

Fotó: Hornyák Tibor

Vendéglátóm szerint míg a kommunizmus évtizedeiben a magas állami vám miatt jó teljesítmény volt, ha valaki húsz liter pálinkával ment haza, ma ritka, aki száz liter pálinkánál kevesebbet főz. Az emberek összegyűjtik a gyümölcsösök termését, és van, aki több száz kg barackot, körtét vagy lédús almát vásárol, és a cefrét kifőzi, így a család pálinkakészlete több évre elegendő.

A kertészkedéssel, fóliaházi primőrtermesztéssel is foglalkozó Hornyák Tibor számára a párlatkészítés a fő szenvedélye.

Elnyert díjai igazolják, hogy a profi módon űzött mesterségét szakmai körökben is elismerik, pálinkáinak íze és zamatanyaga kiváló minőségű.

Búcsúzóul elmondja: bízik benne, hogy előbb-utóbb az erdélyi kisüzemi párlatkészítés is elnyeri méltó helyét, amivel a gazdák és a román állam is jól járna.

Tisztálás után a vederbe csorog a kész pálinka •  Fotó: Hornyák Tibor Galéria

Tisztálás után a vederbe csorog a kész pálinka

Fotó: Hornyák Tibor

korábban írtuk

Gyulai pálinkafőzési tapasztalatok: reneszánszukat élik a Kárpát-medencei gyümölcspárlatok
Gyulai pálinkafőzési tapasztalatok: reneszánszukat élik a Kárpát-medencei gyümölcspárlatok

A Gyulai Pálinka Manufaktúra Magyarország egyik leghíresebb pálinkafőző műhelye. Kolozsvári bemutatójukon beszélgettünk Fabulya Attila okleveles pálinkabírálóval a magyar gyümölcspárlatok Kárpát-medencei és nemzetközi megítéléséről.

korábban írtuk

A jó pálinka nem romlik meg: az erdélyi gyümölcspárlatok forgalmazási gondjairól meséltek érintettek a Krónikának
A jó pálinka nem romlik meg: az erdélyi gyümölcspárlatok forgalmazási gondjairól meséltek érintettek a Krónikának

Egyre nagyobb az erdélyi gyümölcspárlatok népszerűsége. Az immár harmadik alkalommal megrendezésre kerülő ÁKOVITA pálinkaverseny megmutatta, hogy az erdélyi gyümölcspárlatok a legjobbak közé tartoznak Kelet-Európában. Szakemberekkel jártuk körül a témát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 16., szombat

Nagyvárad mellett már a körgyűrűnek is körgyűrűje van: felavatták az agglomerációs elkerülő út első szakaszát

Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.

Nagyvárad mellett már a körgyűrűnek is körgyűrűje van: felavatták az agglomerációs elkerülő út első szakaszát
2024. november 16., szombat

Kelemen Hunor: Romániában a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást

Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.

Kelemen Hunor: Romániában a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást
2024. november 16., szombat

Leszállópályának nézte a lucernaföldet a pilóta, ezért állt fejre a repülőgép Dél-Erdélyben

Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.

Leszállópályának nézte a lucernaföldet a pilóta, ezért állt fejre a repülőgép Dél-Erdélyben
2024. november 16., szombat

Civil szervezet próbálja megakadályozni a veszélyes medvék kilövését az egyik székelyföldi megyében

Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.

Civil szervezet próbálja megakadályozni a veszélyes medvék kilövését az egyik székelyföldi megyében
2024. november 16., szombat

Ezúttal az egészségügyi miniszter példálózott Nagyváraddal

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.

Ezúttal az egészségügyi miniszter példálózott Nagyváraddal
2024. november 15., péntek

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel

Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel
2024. november 15., péntek

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé

Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé
2024. november 15., péntek

A magyar dráma megújítójára, Csiky Gergelyre emlékeztek a róla elnevezett iskolában

Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.

A magyar dráma megújítójára, Csiky Gergelyre emlékeztek a róla elnevezett iskolában
2024. november 15., péntek

Szobrot avattak a 100 éve született Gábos Zoltán fizikusnak Kolozsváron

Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.

Szobrot avattak a 100 éve született Gábos Zoltán fizikusnak Kolozsváron
2024. november 15., péntek

Régészek és nyomozók is vizsgálódnak: feltehetően egy gyermek csontjai kerültek elő egy építkezés során

A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.

 

Régészek és nyomozók is vizsgálódnak: feltehetően egy gyermek csontjai kerültek elő egy építkezés során