Felveszik a harcot a családon belüli erőszakkal a romániai hatóságok
Szigorúbb törvényi szabályozással csökkentenék a romániai hatóságok a családokon belül elharapódzó erőszakot. A Krónikának nyilatkozó ügyvéd szerint kiemelten kezelik a gyerekek bántalmazását, amit a szemtanúknak kötelező jelenteniük.
2024. szeptember 11., 10:212024. szeptember 11., 10:21
2024. szeptember 11., 10:342024. szeptember 11., 10:34
Az elmúlt esztendőben emelkedő trendet mutatott a családon belüli erőszak címén igényelt hatósági beavatkozás. Az áldozatok több ezer esetben kérték a rendőrség beavatkozását, az egyenruhások egyre gyakrabban írnak elő távoltartási végzést. A törvényes rendelkezések értelmében az áldozat kérésére az intézkedő rendőrnek 5 napos távoltartási végzés foganatosítására van lehetősége, amit sürgősségi eljárással a bíróság maximum egyéves időszakra meghosszabbíthat.
Az idén megjelent 2024/26-os számú törvény az erőszakos cselekedetek esetén igényelhető hatósági segítséget kiterjesztette az élet más területeire is:
Máté András Levente kolozsvári ügyvéd a Krónikának elmondta, hogy az igazságszolgáltatási folyamat beindításához értesíteni kell a rendőrséget a 112-es sürgősségi hívószámon, az egyenruhások pedig kötelesek kiszállni a helyszínre. Amennyiben agresszív családtagról van szó, a rendőrségi végzés nyomán az elkövetőnek el kel hagynia a családi otthont, és máshol kell lakhatási lehetőséget keresnie magának. Az áldozat a bíróságon kérheti a határozat meghosszabbítását, amit minden esetben gyorsított eljárásban tárgyalnak. Ilyenkor
„A sértett fél nem csak lakása megközelítésére kérhet távoltartási végzést az elkövetővel szemben, hanem azt is igényelheti, hogy az agresszíven viselkedő fél ne közelíthessen a munkahelyéhez, vagy kiskorú gyerekéhez az iskolába. A bíróság elrendelheti az elkövető kitiltását a településről, vagy a falu, vagy város bizonyos részeiből, hogy egyáltalán ne közelíthesse meg áldozatát” – ismertette a törvényes előírásokat a Krónikával a kolozsvári jogász.
Az év első hat hónapjában 6271 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki a rendőrök, amelyek közül 2499-ből bírósági távoltartási végzés lett – jelentette be szombaton a Román Rendőrség.
A rendőrség abban az esetben tarthatja vissza 24 órára az agresszív felet, ha az bűncselekményt követ el, ha bántalmazott, vagy megtámad valakit. Ilyenkor az elkövető a rendőrség fogdájába kerül, és későbbi sorsáról a bíróság dönt, amely előzetes letartóztatásba, vagy házi őrizetbe helyezheti, amennyiben az elkövetett bűncselekmény súlyossága ezt indokolttá teszi.
Máté András Levente ügyvéd szerint a családon belüli erőszak az esetek 90 százalékában a házastársak válásával végződik
Fotó: Facebook/Máté András Levente
Máté András arról is beszélt portálunknak, hogy a párkapcsolatokban felmerülő erőszak 90 százalékban válással végződik. Ilyenkor a bíróság perdöntő bizonyítékként kezeli a távoltartási végzéseket. A jogász tapasztalatai szerint nem csak férfiak, hanem nők ellen is születnek távoltartási végzések, főleg gyerekbántalmazás esetén.
Amennyiben egy kiskorút ér agresszió, az eljárás hivatalból indítható, ha a hatóság tudomást szerez az esetről.
– hangsúlyozza az ügyvéd.
A gyerekek bántalmazását kiemelten kezeli a román gyerekvédelmi hatóság, amely egyre többször indít hivatalból is eljárást országszerte. Máté András úgy látja, hogy a törvény szigora és a jogszabályok betartatása idővel csökkentheti a családon belüli erőszakot, a jelenlegi statisztikák ugyanis elkeserítőek.
Családon belüli erőszak – a mai társadalom sebezhető pontja?! címmel tartottak hétfőn vitát a parlamentben szakértők és az illetékes állami intézmények, illetve civil szervezetek képviselőinek részvételével.
Ötven kilométer hosszú lesz és csaknem egymilliárd euróba kerülhet a Brassó és Fogaras között tervezett új autópálya. Az A13-as Brassó megyei autópálya-szakaszán 120 kilométer/órás maximális sebességgel lehet majd haladni.
Közel négyszázra tehető azoknak a hazatelepülő munkavállaló családokból származó gyerekeknek a száma, akik esetében a külföldi tanulmányok elismerését kérték az elmúlt és a mostani tanévben az Arad Megyei Tanfelügyelőségtől.
Reprezentatív közvélemény-kutatás eredményei segítségével mutatja be az agglomerációs zöldgyűrűt szorgalmazó mozgalom, hogyan viszonyulnak a Kolozsváron és vonzáskörzetében élők a tervezett beruházásokhoz, mit fájlalnak és mit tartanak fontosnak.
Meg lett mentve a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár – közölte a román művelődési miniszter. Raluca Turcan „Románia történelme valódi lapjának” nevezte a Batthyáneumot.
Az év első kilenc hónapjában 773-szor riasztották medvék miatt a hatóságokat Brassó megyében, az esetek felében a helyszínre kiszálló csendőrök már nem találták a jelzett helyen a nagyvadat. Ugyanakkor három személy sérült meg medvetámadás miatt.
Jelentősen eltér a gazdák által bejelentett, illetve a mezőgazdasági igazgatóság szakemberei által felmért aszály sújtotta területek nagysága Arad megyében: 72 ezer hektárra nyújtottak be kárigényt, de csak 40 ezer hektárra ítéltek meg kártérítést.
A kelet-közép-európai és a szovjet kommunista lágerek Kárpát-medencei magyar történészkutatói értekeznek Kolozsváron a 80 évvel ezelőtt elkezdődött tömeges szovjet elhurcolásokat felidéző konferencián.
A harmadik szatmárnémeti Szamos-híd munkálatai 90 százalékban készültek el. Az eredeti tervekhez képest a polgármesteri hivatal pár hónapos késéssel, még idén át akarja adni.
Hidrogénmeghajtású kerékpár és gépkocsi után motorcsónakot készített a Temesvári Műszaki Egyetem diákjainak és tanárainak egy csoportja. A projekt célja, hogy a hidrogén üzemanyagként való felhasználását minél szélesebb körben alkalmazzák.
Felújítják, az Erdélyi Zsidók Múzeumává, koncertteremmé és kulturális térré alakítják át a Máramaros megyei Szinérváralja régóta használaton kívüli zsinagógájának épületegyüttesét.
szóljon hozzá!