Felveszik a harcot a családon belüli erőszakkal a romániai hatóságok
Szigorúbb törvényi szabályozással csökkentenék a romániai hatóságok a családokon belül elharapódzó erőszakot. A Krónikának nyilatkozó ügyvéd szerint kiemelten kezelik a gyerekek bántalmazását, amit a szemtanúknak kötelező jelenteniük.
2024. szeptember 11., 10:212024. szeptember 11., 10:21
2024. szeptember 11., 10:342024. szeptember 11., 10:34
Az elmúlt esztendőben emelkedő trendet mutatott a családon belüli erőszak címén igényelt hatósági beavatkozás. Az áldozatok több ezer esetben kérték a rendőrség beavatkozását, az egyenruhások egyre gyakrabban írnak elő távoltartási végzést. A törvényes rendelkezések értelmében az áldozat kérésére az intézkedő rendőrnek 5 napos távoltartási végzés foganatosítására van lehetősége, amit sürgősségi eljárással a bíróság maximum egyéves időszakra meghosszabbíthat.
Az idén megjelent 2024/26-os számú törvény az erőszakos cselekedetek esetén igényelhető hatósági segítséget kiterjesztette az élet más területeire is:
Máté András Levente kolozsvári ügyvéd a Krónikának elmondta, hogy az igazságszolgáltatási folyamat beindításához értesíteni kell a rendőrséget a 112-es sürgősségi hívószámon, az egyenruhások pedig kötelesek kiszállni a helyszínre. Amennyiben agresszív családtagról van szó, a rendőrségi végzés nyomán az elkövetőnek el kel hagynia a családi otthont, és máshol kell lakhatási lehetőséget keresnie magának. Az áldozat a bíróságon kérheti a határozat meghosszabbítását, amit minden esetben gyorsított eljárásban tárgyalnak. Ilyenkor
„A sértett fél nem csak lakása megközelítésére kérhet távoltartási végzést az elkövetővel szemben, hanem azt is igényelheti, hogy az agresszíven viselkedő fél ne közelíthessen a munkahelyéhez, vagy kiskorú gyerekéhez az iskolába. A bíróság elrendelheti az elkövető kitiltását a településről, vagy a falu, vagy város bizonyos részeiből, hogy egyáltalán ne közelíthesse meg áldozatát” – ismertette a törvényes előírásokat a Krónikával a kolozsvári jogász.
Az év első hat hónapjában 6271 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki a rendőrök, amelyek közül 2499-ből bírósági távoltartási végzés lett – jelentette be szombaton a Román Rendőrség.
A rendőrség abban az esetben tarthatja vissza 24 órára az agresszív felet, ha az bűncselekményt követ el, ha bántalmazott, vagy megtámad valakit. Ilyenkor az elkövető a rendőrség fogdájába kerül, és későbbi sorsáról a bíróság dönt, amely előzetes letartóztatásba, vagy házi őrizetbe helyezheti, amennyiben az elkövetett bűncselekmény súlyossága ezt indokolttá teszi.
Máté András Levente ügyvéd szerint a családon belüli erőszak az esetek 90 százalékában a házastársak válásával végződik
Fotó: Facebook/Máté András Levente
Máté András arról is beszélt portálunknak, hogy a párkapcsolatokban felmerülő erőszak 90 százalékban válással végződik. Ilyenkor a bíróság perdöntő bizonyítékként kezeli a távoltartási végzéseket. A jogász tapasztalatai szerint nem csak férfiak, hanem nők ellen is születnek távoltartási végzések, főleg gyerekbántalmazás esetén.
Amennyiben egy kiskorút ér agresszió, az eljárás hivatalból indítható, ha a hatóság tudomást szerez az esetről.
– hangsúlyozza az ügyvéd.
A gyerekek bántalmazását kiemelten kezeli a román gyerekvédelmi hatóság, amely egyre többször indít hivatalból is eljárást országszerte. Máté András úgy látja, hogy a törvény szigora és a jogszabályok betartatása idővel csökkentheti a családon belüli erőszakot, a jelenlegi statisztikák ugyanis elkeserítőek.
Családon belüli erőszak – a mai társadalom sebezhető pontja?! címmel tartottak hétfőn vitát a parlamentben szakértők és az illetékes állami intézmények, illetve civil szervezetek képviselőinek részvételével.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
szóljon hozzá!