Felveszik a harcot a családon belüli erőszakkal a romániai hatóságok
Szigorúbb törvényi szabályozással csökkentenék a romániai hatóságok a családokon belül elharapódzó erőszakot. A Krónikának nyilatkozó ügyvéd szerint kiemelten kezelik a gyerekek bántalmazását, amit a szemtanúknak kötelező jelenteniük.
2024. szeptember 11., 10:212024. szeptember 11., 10:21
2024. szeptember 11., 10:342024. szeptember 11., 10:34
Az elmúlt esztendőben emelkedő trendet mutatott a családon belüli erőszak címén igényelt hatósági beavatkozás. Az áldozatok több ezer esetben kérték a rendőrség beavatkozását, az egyenruhások egyre gyakrabban írnak elő távoltartási végzést. A törvényes rendelkezések értelmében az áldozat kérésére az intézkedő rendőrnek 5 napos távoltartási végzés foganatosítására van lehetősége, amit sürgősségi eljárással a bíróság maximum egyéves időszakra meghosszabbíthat.
Az idén megjelent 2024/26-os számú törvény az erőszakos cselekedetek esetén igényelhető hatósági segítséget kiterjesztette az élet más területeire is:
Máté András Levente kolozsvári ügyvéd a Krónikának elmondta, hogy az igazságszolgáltatási folyamat beindításához értesíteni kell a rendőrséget a 112-es sürgősségi hívószámon, az egyenruhások pedig kötelesek kiszállni a helyszínre. Amennyiben agresszív családtagról van szó, a rendőrségi végzés nyomán az elkövetőnek el kel hagynia a családi otthont, és máshol kell lakhatási lehetőséget keresnie magának. Az áldozat a bíróságon kérheti a határozat meghosszabbítását, amit minden esetben gyorsított eljárásban tárgyalnak. Ilyenkor
„A sértett fél nem csak lakása megközelítésére kérhet távoltartási végzést az elkövetővel szemben, hanem azt is igényelheti, hogy az agresszíven viselkedő fél ne közelíthessen a munkahelyéhez, vagy kiskorú gyerekéhez az iskolába. A bíróság elrendelheti az elkövető kitiltását a településről, vagy a falu, vagy város bizonyos részeiből, hogy egyáltalán ne közelíthesse meg áldozatát” – ismertette a törvényes előírásokat a Krónikával a kolozsvári jogász.
Az év első hat hónapjában 6271 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki a rendőrök, amelyek közül 2499-ből bírósági távoltartási végzés lett – jelentette be szombaton a Román Rendőrség.
A rendőrség abban az esetben tarthatja vissza 24 órára az agresszív felet, ha az bűncselekményt követ el, ha bántalmazott, vagy megtámad valakit. Ilyenkor az elkövető a rendőrség fogdájába kerül, és későbbi sorsáról a bíróság dönt, amely előzetes letartóztatásba, vagy házi őrizetbe helyezheti, amennyiben az elkövetett bűncselekmény súlyossága ezt indokolttá teszi.
Máté András Levente ügyvéd szerint a családon belüli erőszak az esetek 90 százalékában a házastársak válásával végződik
Fotó: Facebook/Máté András Levente
Máté András arról is beszélt portálunknak, hogy a párkapcsolatokban felmerülő erőszak 90 százalékban válással végződik. Ilyenkor a bíróság perdöntő bizonyítékként kezeli a távoltartási végzéseket. A jogász tapasztalatai szerint nem csak férfiak, hanem nők ellen is születnek távoltartási végzések, főleg gyerekbántalmazás esetén.
Amennyiben egy kiskorút ér agresszió, az eljárás hivatalból indítható, ha a hatóság tudomást szerez az esetről.
– hangsúlyozza az ügyvéd.
A gyerekek bántalmazását kiemelten kezeli a román gyerekvédelmi hatóság, amely egyre többször indít hivatalból is eljárást országszerte. Máté András úgy látja, hogy a törvény szigora és a jogszabályok betartatása idővel csökkentheti a családon belüli erőszakot, a jelenlegi statisztikák ugyanis elkeserítőek.
Családon belüli erőszak – a mai társadalom sebezhető pontja?! címmel tartottak hétfőn vitát a parlamentben szakértők és az illetékes állami intézmények, illetve civil szervezetek képviselőinek részvételével.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!