Felveszik a harcot a családon belüli erőszakkal a romániai hatóságok
Szigorúbb törvényi szabályozással csökkentenék a romániai hatóságok a családokon belül elharapódzó erőszakot. A Krónikának nyilatkozó ügyvéd szerint kiemelten kezelik a gyerekek bántalmazását, amit a szemtanúknak kötelező jelenteniük.
2024. szeptember 11., 10:212024. szeptember 11., 10:21
2024. szeptember 11., 10:342024. szeptember 11., 10:34
Az elmúlt esztendőben emelkedő trendet mutatott a családon belüli erőszak címén igényelt hatósági beavatkozás. Az áldozatok több ezer esetben kérték a rendőrség beavatkozását, az egyenruhások egyre gyakrabban írnak elő távoltartási végzést. A törvényes rendelkezések értelmében az áldozat kérésére az intézkedő rendőrnek 5 napos távoltartási végzés foganatosítására van lehetősége, amit sürgősségi eljárással a bíróság maximum egyéves időszakra meghosszabbíthat.
Az idén megjelent 2024/26-os számú törvény az erőszakos cselekedetek esetén igényelhető hatósági segítséget kiterjesztette az élet más területeire is:
Máté András Levente kolozsvári ügyvéd a Krónikának elmondta, hogy az igazságszolgáltatási folyamat beindításához értesíteni kell a rendőrséget a 112-es sürgősségi hívószámon, az egyenruhások pedig kötelesek kiszállni a helyszínre. Amennyiben agresszív családtagról van szó, a rendőrségi végzés nyomán az elkövetőnek el kel hagynia a családi otthont, és máshol kell lakhatási lehetőséget keresnie magának. Az áldozat a bíróságon kérheti a határozat meghosszabbítását, amit minden esetben gyorsított eljárásban tárgyalnak. Ilyenkor
„A sértett fél nem csak lakása megközelítésére kérhet távoltartási végzést az elkövetővel szemben, hanem azt is igényelheti, hogy az agresszíven viselkedő fél ne közelíthessen a munkahelyéhez, vagy kiskorú gyerekéhez az iskolába. A bíróság elrendelheti az elkövető kitiltását a településről, vagy a falu, vagy város bizonyos részeiből, hogy egyáltalán ne közelíthesse meg áldozatát” – ismertette a törvényes előírásokat a Krónikával a kolozsvári jogász.
Az év első hat hónapjában 6271 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki a rendőrök, amelyek közül 2499-ből bírósági távoltartási végzés lett – jelentette be szombaton a Román Rendőrség.
A rendőrség abban az esetben tarthatja vissza 24 órára az agresszív felet, ha az bűncselekményt követ el, ha bántalmazott, vagy megtámad valakit. Ilyenkor az elkövető a rendőrség fogdájába kerül, és későbbi sorsáról a bíróság dönt, amely előzetes letartóztatásba, vagy házi őrizetbe helyezheti, amennyiben az elkövetett bűncselekmény súlyossága ezt indokolttá teszi.
Máté András Levente ügyvéd szerint a családon belüli erőszak az esetek 90 százalékában a házastársak válásával végződik
Fotó: Facebook/Máté András Levente
Máté András arról is beszélt portálunknak, hogy a párkapcsolatokban felmerülő erőszak 90 százalékban válással végződik. Ilyenkor a bíróság perdöntő bizonyítékként kezeli a távoltartási végzéseket. A jogász tapasztalatai szerint nem csak férfiak, hanem nők ellen is születnek távoltartási végzések, főleg gyerekbántalmazás esetén.
Amennyiben egy kiskorút ér agresszió, az eljárás hivatalból indítható, ha a hatóság tudomást szerez az esetről.
– hangsúlyozza az ügyvéd.
A gyerekek bántalmazását kiemelten kezeli a román gyerekvédelmi hatóság, amely egyre többször indít hivatalból is eljárást országszerte. Máté András úgy látja, hogy a törvény szigora és a jogszabályok betartatása idővel csökkentheti a családon belüli erőszakot, a jelenlegi statisztikák ugyanis elkeserítőek.
Családon belüli erőszak – a mai társadalom sebezhető pontja?! címmel tartottak hétfőn vitát a parlamentben szakértők és az illetékes állami intézmények, illetve civil szervezetek képviselőinek részvételével.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
szóljon hozzá!