2011. február 04., 10:112011. február 04., 10:11
A választási törvény módosítása, az egyfordulós polgármester-választás Antal Árpád szerint újraértékelné a romániai magyar szervezetek közti kapcsolatokat. Sepsiszentgyörgy polgármestere – a városi RMDSZ elnöke – csütörtöki sajtótájékoztatóján arra hívta fel a figyelmet, hogy az egyfordulós polgármester-választás esetén csak azokon a településeken lenne esélyük a magyar szervezetek jelöltjeinek, ahol a magyar lakosság aránya meghaladja a 70 százalékot. Eddig arról beszéltünk, hogy ahol többségben van a magyarság, a magyar szervezetek versenyezhetnek, most ez a többség már a több mint 70 százalékot kell jelentse. Antal Árpád szerint ebben a megvilágításban alig maradt a Székelyföldön olyan város, ahol a magyar–magyar versenyt meg lehet kockáztatni. Eddig fontos volt a verseny, viszont amennyiben változni fog a választási törvény, több helyen fontos lesz minden magyar szervezetet összefogni, szögezte le a politikus.
Az elöljáró ugyanakkor elhamarkodottnak tartja Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke nyilatkozatát, miszerint a nemzeti oldalnak össze kell fognia az RMDSZ ellenében. „Ha Szász Jenő háborús üzenetet fogalmazott meg, én békeüzenetet küldök vissza” – mondta Antal Árpád. A polgármester szerint minden erdélyi magyar politikai szervezet a nemzeti oldalon áll. Amint arról beszámoltunk, Szász Jenő, az MPP elnöke szerdán kijelentette, a nemzeti oldalnak össze kell fognia az RMDSZ ellen, mert esély van arra, hogy kisebbségbe szorítsák az RMDSZ-politikát.
Ezzel egy időben Szász Jenő csütörtökön Kolozsváron tartott sajtótájékoztatót, ahol újra hangsúlyozta: tárgyalni kíván Tőkés Lászlóval, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnökével többek közt az MPP és a bejegyzés előtt álló Erdélyi Magyar Néppárt közti együttműködésről. „Gyakran kerültünk konfliktusba, de a politika nem személyes sérelmekről szól, túl lehet lépni rajtuk” – jegyezte meg.
Az udvarhelyi politikus ugyanakkor kommentálta Toró T. Tibor az Új Magyar Szó napilapban megjelent nyilatkozatát, melyben az EMNT ügyvezető elnöke hangsúlyozta, a bejegyzés előtt álló EMNP az autonómia elérése érdekében el tudja képzelni a párbeszédet más alakulatokkal, így az MPP-vel és az RMDSZ-szel is.
„Szász Jenővel nehéz párbeszédet folytatni, különösen azóta, hogy megpróbálja lejáratni Tőkés Lászlót, az EMNT elnökét” – magyarázta Toró, aki szerint az MPP és az EMNT viszonya csak akkor normalizálódhat, ha a párt viszszavonja legutóbbi, gyergyószentmiklósi kongresszusának határozatait, köztük azt is, amellyel az EMNT több képviselőjét is kizárták a polgári pártból.
Szász Jenő a Krónikának úgy fogalmazott, kérdés, hogy a polgári párt próbálta-e lejáratni Tőkés Lászlót, vagy az EMNT-elnök önmagát járatta le, amikor RMDSZ-színekben indult a legutóbbi EP-választáson. Szász ugyanakkor közölte: ha az EMNP megalakul az MPP-ből kizárt politikusok részvételével, a határozatok visszavonása okafogyottá válik.
Szász Jenő szerint a sékelyudvarhelyi önkormányzat képviselőtestülete törvénytelenül hozott döntést, amikor leváltotta alpolgármesteri tisztségéből, és úgy határozott, a közigazgatási bíróságon fog fellebbezni a vonatkozó határozat ellen. A Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke utalt a helyi választottak státusára vonatkozó 393-as törvényre, amely az alpolgármester leváltásához kétharmados többséget ír elő, ez Székelyudvarhelyen nem volt meg. Megjegyezte: Vass Imre makfalvi és Bálint József sepsiszentgyörgyi alpolgármestert is hasonló döntéssel menesztették, ám a táblabíróság mindkét esetben nekik adott igazat. Mint ismert, az udvarhelyi tanács január 27-ei ülésén tizennyolc képviselőből csak tízen adták le voksukat, és mindenki Szász leváltását támogatta, az MPP-s tanácsosok nem szavaztak. A kilenc MPP-s, kilenc RMDSZ-es és egy zöld párti tanácsosból álló testületben, utóbbi, Jakab Attila voksa volt a döntő. A vonatkozó határozatot Bunta Levente polgármester terjesztette elő, aki szerint Szász érdemtelenül kapja fizetését, ugyanis a tavalyi év utolsó három hónapjában 10–13 órát dolgozott havonta. |
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.